США не зможуть посадити Кучму за грати. Тільки санкції

П'ятниця, 21 березня 2003, 14:51
У Сполучених Штатах Америки "на ділі" неможливо притягти до судової відповідальності чинного президента іноземної держави.

Про це в інтерв'ю Радіо Свобода сказав Тодд Газіяно, директор Центру юридичних і правових студій при американському Фонді Герітадж. За словами експерта, цього прямо не дозволяють міжнародні договори про імунітет глави держави.

Щоправда, як зазначив Газіяно, якщо американська сторона отримала б достовірні докази щодо правопорушень з боку іноземного лідера, то супроти нього можуть запровадити певні санкції в особистому порядку, скажімо, відмовити у візі, або в ширшому розумінні можуть запровадити економічні, фінансові, дипломатичні чи політичні заходи, які, щоправда, матимуть негативний вплив не лише на самого іноземного лідера, а, передусім, на його державу.

Американський політолог однак додав, що він не може з упевненістю говорити про справу президента України Леоніда Кучми з огляду на те, що немає достатньої інформації, зокрема, з боку американських правоохоронних структур.

Щоправда, за словами Газіяно, ситуація з юридичної точки зору дещо змінюється тоді, коли іноземний лідер відходить від влади. Однак, у будь-якому випадку усе це не виключає можливості, щоб американські органи юстиції розглядали матеріальні докази чи звинувачення у порушенні міжнародних норм.

Як відомо, це питання виникло у справі із нелегальним продажем українських "Кольчуг" іракському режимові Саддама Хуссейна й внаслідок обвинувачення в цьому президента Кучми призвело до різкого погіршення відносин на найвищому державному рівні між Вашингтоном та Києвом.

Іншою причиною імовірності розгляду американською юстицією обвинувачень глави іноземної держави може бути наприклад порушення міжнародних конвенцій таких як наприклад про тортури. Справа Георгія Гонгадзе має шанс бути розглянута саме згідно з цією юридичною процедурою.

Таку ймовірність підтвердив в інтерв'ю радіо Свобода один із колишніх адвокатів колишнього прем"єр-міністра України Павла Лазаренка, який сказав, що питання щодо порушення міжнародної конвенції з тортур може стати об'єктом судового розгляду. За словами американського юриста, хоча усе це складно з юридичної точки зору проте більш ймовірним може бути прийняття судом на розгляд обвинувачення владних представників а не самого глави держави.

Традиційно Міністерство юстиції США не коментує питань, які перебувають у процесі їх вивчення чи пак розслідування.

powered by lun.ua