Лазаренко виписує повістки до суду. На черзі Кучма?

Вівторок, 25 березня 2003, 16:25
Павло Лазаренко викликає українську політичну еліту до суду.

Екс-прем'єр продовжує надсилати "привіти" співвітчизникам. Якщо на Новий рік він поширював вітальні листівки серед журналістів і депутатів, то тепер його адвокат розсилає вибраним українцям запрошення – виступити свідком перед американською Фемідою.

Першим про це повідомив минулої п'ятниці Пустовойтенко. Він заявив, що відмовляється бути свідком захисту і готовий свідчити в суді США лише на боці обвинувачення.

У людей, обізнаних в юриспруденції, це повідомлення викликало напади реготу. Заява є унікальним прикладом чи то безпросвітного невігластва, чи то відвертого переляку.

Можливо, Валерія Павловича дезінформувала його правова служба. Це формулювання – "свідок захисту" – не повинно вводити в оману. Воно лише показує, хто наполягає на свідченнях цієї особи.

В Америці немає жодного значення, хто тебе викликає на суд – захист чи обвинувачення, відповідати доведеться обом сторонам процесу. Якщо ж Пустовойтенко відмовиться розмовляти з адвокатами, то на його свідчення навряд чи хтось взагалі зверне увагу – хто ж повірить настільки упередженій людині.

З іншого боку, не виключено, що заява Пустовойтенка – політичний крок. Як відомо, у Леоніда Даниловича агресію викликає сама згадка про Лазаренка. І щоб раптом ніхто, не дай Боже, не нашептав "гаранту", що Пустовойтенко є свідком захисту, лідер НДП вирішив наперед убезпечитися від гніву Кучми. Але вийшло смішно.

Цей конфуз із Пустовойтенком має бути прикладом як не треба говорити дурниці, для інших українців, які отримали аналогічне запрошення від Лазаренка.

Загалом процес над українським екс-прем'єром у США обіцяє стати парадом свідчень всієї нинішньої політичної еліти. За інформацією УП, понад 50 осіб отримали повідомлення від адвоката Лазаренка Гарольда Розенталя про те, що він пропонуватиме кожного з них як свідка захисту.

Джерела УП повідомляють, наприклад, що Пустовойтенко – не єдиний екс-прем'єр України, який фігурує в списку адвокатів. Також достеменно відомо, що там є принаймні один із найвпливовіших нинішніх олігархів. І, за неперевіреною інформацією, можлива поява в списку свідків захисту навіть… Кучми.

Перелік свідків ще не повністю затверджений. Він має бути скріплений підписом судді Дженкінса, і поки сторони лише пропонують прізвища. Деякі вже знайшли схвалення.

Не менш цікавий реєстр осіб, кого пропонують заслухати прокурори. В УП немає інформації, на якому саме етапі процесу, але відомо, що обвинувачення хотіло допиту чотирьох росіян – бізнесмена Костянтина Григоришина, власника "Ітери" Ігоря Макарова, екс-міністра оборони Росії Олега Грачова та колишнього головного фінансиста Міноборони Росії Георгія Олійника.

Судовий процес у справі Лазаренка в США починається 18 серпня у Сан-Франциско. Але ніхто із запропонованих свідків не зобов'язаний летіти через півпланети, щоб розповісти про гріхи Лазаренка чи, навпаки, його ворогів.

До цього часу Київ має відвідати американській адвокат і прокурор, які й проведуть допит затверджених свідків. Поговорять вони і з Пустовойтенком. Якщо він не почне ухилятися, скоюючи "злочини проти правосуддя".

Як це не сумно для героїв списку адвоката чи прокурора, але виходить так: ухилитися від свідчень у американській справі Лазаренка – це те ж саме порушення закону, що начхати і не прийти свідчити в рамках якоїсь української кримінальної справи.

Між Україною і США укладено договір про взаємну правову допомогу в кримінальних злочинах. І саме відповідно до цього документа високопосадовим українцям доведеться давати показання у справі Лазаренка. Угода передбачає, що вони "зобов'язані" це робити після надходження запиту із США. Хто ж відмовлятиметься, підпадатиме під статтю 385 Кримінального кодексу України (штраф 850-5 100 гривень чи арешт до 6 місяців).

Можливо, не дуже й страшне покарання – лише б не фігурувати поруч, на одній сторінці, із прізвищем "Лазаренко".powered by lun.ua