Збір на купівлю комплексу важкого дрону для 48 ОШБ

Кучма не в гуморі

Четвер, 24 квітня 2003, 20:17
"На минулому тижні президент зробив ряд сильних кроків", - такими словами в чергове почався б недільний "Епіцентр", якби передача не пішла на відпочинок.

Кроки Кучми дійсно сильні. Але сила негідного походження, з присмаком авторитаризму. Кучма показав, що про компроміси він уміє тільки читати з папірця (як при виголошенні послання парламенту), а в живому спілкуванні фізично не сприймає аргументи опонентів.

У четвер Кучма дав прес-конференцію, де, за логікою, мав би розвинути свої ідеї щодо політичного примирення навколо реформи. Тиждень тому в парламенті він, як відомо, говорив про круглий стіл і можливість відмовитися від двопалатної Верховної Ради принаймні на кілька років.

Але тепер Кучма був інший – він позбавляє ілюзій щодо порозуміння. Ніякого пропорційного закону із загашників опозиції. Тільки парламент із кількістю палат не менше двох.

Єдине поки не зрозуміло – чи готовий Кучма комбінувати першу вимогу й другу. Або все ж може дозволити поєднання партійно-списочної нижньої палати з мажоритарною верхньою?

Ще один момент: не зрозуміло, що мав на увазі Кучма, коли говорив про референдум. Який, сказав він, повинен відбутися "згідно з Конституцією" після ухвалення змін Основного закону парламентом.

Звернемося до першоджерела. У Конституції України написано, що референдум проводиться лише у випадку, якщо змінюються:

- розділ І Конституції "Загальні засади",
- розділу ІІІ Конституції "Вибори. Референдум"
- розділу ХІІІ Конституції "Внесення змін до Конституції України".

Звичайно, можна припустити, що Кучма збирається відмінити статтю "Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'язкова. Цензура заборонена." (розділ І).

Але, скоріше, ішлося про інше: Кучма словами про референдум сам себе викрив! Він таки збирається змінювати розділ ІІІ, надаючи нові повноваження референдуму. Раніше, нагадаємо, "гарант" збирався наділити глас народу правом прямої дії. З непередбачуваними наслідками - навіть для майбутньої демократії в країні.

…А Кучма ще заявив у четвер журналісту: "Чого ви мені дурні питання задаєте?!" Ага, Леонід Данилович, дуже дурні питання – тільки так і можна дізнатися про ваші справжні плани.

Тим часом, не розкриваючи своїх карт, Кучма кинувся пояснювати поведінку інших. Наприклад, ажіотаж навколо закону про вибори з боку опозиції. Ці "мавпи" і "психи" (у новій класифікації президента), виявляється, хочуть заблокувати конституційну реформу.

"Чого ж усі захвилювалися за цей закон? Бо він розмазує всю систему політичної президентської реформи", - такий вердикт Кучми.

Він сказав, що не сприймає запропонований опозицією закон про вибори за партійними списками: "Я не погоджуюся на пропорційній основі. В Європу просимося? Так давайте візьмемо європейський досвід! Щоб ніхто на нас пальцем не показував, що ми азіати до сих пір".

"Якщо іти на чисто партійні списки, то будуть регіони, які взагалі ніким не будуть представлені в парламенті. Основні ж кадри із Києва. Треба у людей в регіонах питати, чи зацікавлені вони в цьому? Чи знають вони депутатів із партійних списків? Ну, із "Повстань, Україно" поїздили Мороз, Симоненко й Тимошенко. А хто там працює, хто захищає інтереси регіону?"

"Мене хвилює не питання закону про вибори, а щоб політична реформа проходила в комплексі", - додав він.

Кучма пояснив, що проти ухвалення закону про вибори, коли не відомо, якою буде модель наступного парламенту: "Який закон про вибори? Про вибори Верховної Ради? Чи вибори Палати регіонів? Чи на 450 депутатів? Чи на 81 депутата? Давайте почекаємо. Вибори до парламенту 2006! Ми ж кожний раз до цього робили зміни до закону за місяць до виборів!"

Другий головний біль – це двопалатний парламент. Від ідеї Кучма відмовлятися не збирається. Але навіть нинішні депутати-більшовики двопалатності не хочуть. У Кучми є відповідь, чому - бо бікамералізм обмежуватиме їх повноваження. "І якщо б я сидів у парламенті, я виступав би проти. Але давайте подивимося на державний інтерес", додав "гарант".

Кучма заявив, що у 20 європейських країнах двопалатні парламенти. "Невже вони не розуміли, на що ішли?! Так, не хочеться парламенту ділитися повноваженнями. Але світ за цей час нічого краще не придумав, щоб зменшити протистояння між гілками влади".

Не подобаються Кучмі розмови, що верхня палата начебто буде формуватися призначенням, а не прямими виборами. Крім того, каже він, сенаторами зможуть бути тільки ті, хто постійно проживає на даній території, і "із Києва не можна поїхати в Бердичів і висувати себе".

Така ось нова позиція Кучми.

Але без відповіді на питання, де межа його компромісу, "всенародне обговорення" взагалі виглядає як пуста народна забава. Останній іспит для пропозицій Кучми настане на круглому столі, якого, виявляється, уникає опозиція.

Поки ж, тримаючи реформу на увазі, політика перейшла у передвиборчий режим. Бачить це і Кучма, який по-своєму благословив кандидатів: "Хай себе рекламують, показують перед людьми, що вони – найкращі. Але хай рекламують себе конкретними справами. Не баталіями в парламенті чи на вулиці на зразок "Повстань, … [Україно]!", а хай стануть до станка виробничого і дають результат. Бо це вже набридло всім. І мені також".

"Українська правда" у Threads

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування