Деніс Макшейн: Хотілося, аби Україна позитивно дивилася на Європейський Союз

П'ятниця, 12 вересня 2003, 12:36
Перед візитом в Україну, який відбудеться 14-16 вересня, міністр у європейських справах Великобританії дав інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі.

Бі-Бі-Сі: Яка мета вашого візиту в Україну?

Макшейн: Очевидно, що встановилися нові відносини між Україною й Британією. Україна - це дуже важлива європейська країна. Вона надала солдатів для сил коаліції в Іраку, і я хочу, щоб більше британських інвестицій вкладалося в Україну.

Я гадаю, що моє послання під час візиту буде таким: незабаром ви матимете кордони з Європейським Союзом. Час подивитися на Захід і спрямувати свій курс на Європу.

Бі-Бі-Сі: Ви зазначили, що зараз кордони ЄС просуваються до України. Як це вплине на нові відносини між Британією і Україною?

Макшейн: Україна зараз має інше партнерство на своєму західному фланзі - Європейський Союз. Британія є провідною країною Європейського Союзу, яка підтримувала розширення ЄС; Тоні Блер, я гадаю, є прибічником номер один розширення Європейського Союзу включно з Польщею, Чеською Республікою, Угорщиною, і ми хочемо, щоб інші країни, такі як Болгарія, також прямували до Європейського Союзу.

Отже, Україна тепер стає наступним сусідою, і хотілося б, аби цей сусіда позитивно дивився на Європейський Союз.

Бі-Бі-Сі: Україна заявила, що хоче стати асоційованим членом ЄС. Як ви дивитеся на перспективи нового співробітництва у цьому контексті?

Макшейн: Я вважаю, що найважливіше у найближчому майбутньому - це стати членом Світової організації торгівлі. Тому що, з огляду на наш аналіз, Україні треба почати думати про нові норми урядової і ділової діяльності, розвиток преси, нові стандарти, які асоціюються із західним суспільством.

І я думаю, що всі хочуть бачити нові свідчення цього, прагнуть більше західних інвестицій до України. Але також потрібні гарантії того, що до бізнесу ставляться з повагою, що встановилися належні відносин між політикою й зароблянням грошей.

Тоді Україна стане ефективним партнером Європейського Союзу, і тоді ми подивимося на статус формальних відносин між Україною і Європейським Союзом.

Бі-Бі-Сі: Як міністра у справах Європи і України - чи задовольняє вас рівень британських інвестицій в Україну? Що, на вашу думку, становить головну загрозу - якщо така взагалі існує, британським інвестиціям в Україні?

Макшейн: Я думаю, Україну ще не досить правильно розуміють у Сполученому Королівстві. Досі дається взнаки історична спадщина, коли вона була інкорпорована до Радянського Союзу.

Я гадаю, що часто образ України пов'язаний з політикою і бізнесом, звинуваченнями у корупції. У мене, наприклад, є досьє стосовно однієї британської фірми, яка інвестувала в Україну кількасот тисяч євро, а потім зрозуміла, що фірма підпала під контроль місцевого політичного угрупування з допомогою юридичних важелів, які просто були б неможливими в жодній іншій європейській країні.

Це повинно припинитися, тому що ця фірма розповідає про свій негативний досвід - друзям, представникам інших компаній, газетам "Файненшл Таймс" чи "Уолт Стріт Джорнел". Вони кажуть, що не вкладатимуть гроші доти в Україну, доки не будуть певні, що існуватиме система законів, прозорість - усі ті норми, які існують в інших частинах світу.

Бі-Бі-Сі: Який вплив має Британія на формування громадянського суспільства в Україні?

Макшейн: У нас дуже гарні зв'язки між університетами. В Україні дуже активно діє Британська Рада - це незалежна організація, яка сприяє вивченню мови, культурним зв'язкам.

Ми відвідаємо університет у Львові, який підтримує міцні зв'язки з польськими колегами. Це дуже гарний приклад співробітництва з майбутніми членами Європейського Союзу. Я б хотів бачити ще більше активних культурних зв'язків.

Але що нам особливо потрібно - це більш енергійні зв'язки в галузі економіки, і в цьому сенсі надзвичайно важлива політика. Я політик, але не бізнесмен. У нас багато чудових бізнесменів у Британії, які не є політиками, якщо вони стають політиками, вони припиняють займатися бізнесом. Якщо вони займаються бізнесом, вони не повинні займатися політикою.

Бі-Бі-Сі: Якою вам видається ситуація зі свободою слова в Україні?

Макшейн: Звичайно, важлива галузь, яка викликає занепокоєння, - це свобода слова. Ми знаємо трагедію Гонгадзе - шокуюча для всієї Західної Європи.

Всюди, де я буваю - в Парижі, в Мадриді, Берліні, не кажучи вже про Британію, як тільки мова заходить про Україну, зразу постає питання, коли буде розв'язано справу, коли будуть покарані винні, які насправді політичні обставини його страшної смерті.

Я вважаю, що потрібен новий підхід до свободи слова, тому що це абсолютно необхідна передумова вступу до європейської сім'ї народів, щоб журналісти, засоби масової інформації працювали в умовах свободи слова для того, щоб процвітав бізнес і розвивалося громадянське суспільство.

Бі-Бі-Сі: З одного боку, Україна каже, що прагне вступити до Світової організації торгівлі, а з іншого - готується підписати угоду про новий економічний союз з Росією, Білоруссю, Казахстаном уже через тиждень, угоду про спільний економічний простір. Чи не вбачаєте ви суперечності між східним і західним вектором української зовнішньої політики?

Макшейн: Я завжди дивлюся у певний момент в одному напрямку. Звичайно, я можу повернути голову ліворуч чи праворуч, вниз чи вгору. Але загалом треба вирішити, в якому напрямку ви хочете дивитися. Я сподіваюся, шо Україна прагне дивитися на Захід.

Це процвітання, це чиста політика, це зростання, це туризм. Я не буду коментувати жодного рішення України, але тепер, коли вона стає прямим сусідом Європейського Союзу, я не думаю, що Україна має бути ближчою до Сходу, країн колишнього Радянського Союзу, ніж до Європи.
powered by lun.ua