Кравчук вважає, що Росії треба дати силову відсіч

Субота, 18 жовтня 2003, 14:05
Лідер фракції СДПУ(О) у Верховній Раді, перший президент незалежної України Леонід Кравчук переконаний, що у зв'язку з подіями навколо Коси Тузла Україна "повинна вимагати офіційної заяви від російського уряду або МЗС РФ із гарантіями, що український кордон не буде порушений".

"Це був би документ, на який можна було б спертися у випадку якихось непорозумінь. Зараз у нас такого документа немає.

"Невже у центральної влади Росії немає впливу на місцеву владу, коли мова йде про найважливіше, найхворобливіше і найактуальніше питання міжнародного порядку - порушення або можливе порушення територіальної цілісності сусіда?", - сказав Кравчук в інтерв'ю, опублікованому в суботу в газеті "День".

Він нагадав, що є вже дуже багато різких заяв, навіть заява Верховної Ради, "хоч і поміркована в цілому, вимагає конкретних пояснень з боку Російської Думи".

"Що стосується можливих дій України, то вони, на мою думку, не будуть принциповими. Коли ця дамба перетне кордон і заглибиться у територіальні води України, я не упевнений, що Україна буде якось діяти. Вона буде пояснювати, чому вона не діє", - вважає Кравчук.

За його словами, в українських чиновників "немає достатньої політичної волі, політичної гордості і честі, щоб вони дозволили собі діяти в суворій відповідності з міжнародними принципами й нормами, які діють інші держави".

"Ми будемо згадувати про історичну дружбу, добросусідські відносини, що ми з Росією навіки разом, - словом, виправдовувати дії російської сторони і свою бездіяльність. Мовляв, чи потрібно за таких обставин застосовувати дії?", - підкреслив екс-президент.

Він також переконаний, що коли є порушення або спроба порушення, це "є неповагою до державного суверенітету України - повинні бути здійснені всі доступні правові політичні й інші заходи – і внутрішні, і зовнішні".

"Потрібно негайно звертатися до ООН, ОБСЄ з проханням дати міжнародну правову й політичну оцінку діям Росії. Це буде прикладом того, що ми поважаємо Росію, поважаємо себе і вимагаємо діяти строго з міжнародними нормами. Я абсолютно переконаний: якби Україна так вчинила, Росія діяла б чітко відповідно до міжнародних норм. І ми повинні були так діяти", - підкреслив Кравчук.

"Можливо, було б непогано Україні там, де починаються її територіальні води, поставити військові кораблі та подивитися, якою буде реакція росіян", - продовжив екс-президент. За його словами, "якщо Росія буде будувати дамбу в наших територіальних водах, ми повинні застосувати і силовий метод".

На думку Кравчука, події говорять про те, що в Росії є політики, які "хочуть утримати Україну у певній політичній ситуації - напруги, залежності".

"Після підписання президентами угоди по ЄЕП частина російських політиків заявляла: "Спочатку Єдиний економічний простір, а потім – Спільний простір", - нагадав лідер СДПУ(О).

Інтерфакс-Україна


Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua