Влада в Криму не бере участь в антиющенківських провокаціях. Вона їх організовує

Субота, 15 листопада 2003, 17:59
Судячи з усього, виконавча влада в країні перестала приховувати свою роль в організації антиющенківських провокацій в регіонах, де проводяться демократичні форуми "Нашої України". Цю традицію "прозорості й відвертості" в своїй роботі почали вводити в Криму.

Як відомо, кримський Форум демократичних сил, вже одного разу перенесений, повинен відбутися в Сімферополі у Палаці культури профспілок (ПКП) в неділю.

Підготовку до нього місцевий штаб "Нашої України" почав давно і про всяк випадок, після того, що відбувалося в Донецьку й інших містах, вжив превентивних заходів проти зриву заходу.

Зал в ПКП орендований не на час проведення зборів, а на цілу добу, щоб заздалегідь перевірити його на предмет відсутності традиційної бомби, а потім опечатати. Підготовлено також генератор, на випадок непередбаченого відключення електроенергії, і запасні мікрофони.

Заздалегідь були проведені й переговори з представниками влади, СБУ і МВС, а також політичних партій, від яких отримані запевнення, що "жодних ексцесів не буде".

Такі обіцянки були отримані навіть від Леоніда Грача, з яким зустрічався Юрій Павленко. Зі слів депутата від "Нашої України", у четвер відбулося засідання Кримського республіканського комітету КПУ, на якому було ухвалено рішення утриматися від участі в акціях проти "Нашої України" в Сімферополі".

Під час суботньої прес-конференції представник "Нашої України" в Криму Валерій Пробий-Голова був практично упевнений в тому, що форум пройде спокійно: "Крим – особливий регіон, політично він вище будь-якої іншої області в Україні".

Доказом кримського лібералізму могла слугувати і первісна згода місцевого штабу СДПУ(О) брати участь в ющенківському форумі. Щоправда, як повідомив Пробий-Голова, потім есдеки передумали, але також запевнили, що не будуть проводити акцій протидії.

Ще раніше закликав мешканців півострова висловити протест проти проведення форуму "Русский блок". У своїй заяві блок відверто лякав кримчан тим, що Ющенко, який підтримується кримськими татарами, практично готовий подарувати півострів туркам і американцям.

І в зв'язку з цією "глобальною" загрозою "росіяни" попередили, що "керівництво "Нашої України" використовує радикальні націоналістичні елементи, провокуючи зіткнення на релігійному і етнічному ґрунті". "Особливу небезпеку подібна діяльність може мати в Криму, де протягом останніх років зберігається загроза виникнення крупномасштабного міжнаціонального конфлікту", - ідеться у заяві.

Щоправда, як потім з'ясувалося, "Русский блок" вирішив обмежитися тільки цією заявою. Його представник в інтерв'ю "Контекст-медіа" повідомив, що організація не буде перешкоджати проведенню Форуму демократичних сил в Сімферополі 16 листопада.

З його слів, партія не має наміру організовувати акції протесту або інші заходи щодо зриву Форуму. Більше того, представник "Русского блоку" заявив, що "будь-яку інформацію про проведення таких акцій, підписану "Русским блоком", потрібно сприймати як провокацію".

Здавалося б, все говорило про те, що в Криму форум Ющенка пройде за спокійним сценарієм, оскільки це, дійсно, особливий регіон. Настільки особливий, що будь-які політичні провокації можуть стати причиною серйозного конфлікту.

По-перше, півострів ще не до кінця позбувся синдрому сепаратизму – в Криму ще дуже сильні проросійські настрої, які посилилися після подій навколо Тузли (як відомо, близько 50% кримчан виправдовують територіальні претензії Росії до України).

По-друге, тут присутній так званий кримськотатарський чинник, і необережні рухи в цьому питанні можуть спричинити етнічне протистояння.

Доказ цього – заява заступника голови Меджлісу Рефата Чубарова, в якій він підкреслив, що спроби протидіяти проведенню форуму "Нашої України" в Сімферополі можуть мати погані наслідки: "Ті, хто режисирує такі дії проти блоку Ющенка, повинні розуміти, що особливість кримського регіону виняткова".

"Тут треба розуміти, що будь-які дії проти блоку Ющенка призведуть до того, що на його захист піднімуться великі верстви населення", - додав Чубаров, підкресливши, що якщо комусь дуже хочеться розіграти етнічний чинник в політичній боротьбі, то тоді вони не розуміють, що треба робити для того, щоб просто зберегти Україну.

Депутат нагадав, що на минулих виборах до Верховної Ради блок "Наша Україна" отримав в Криму майже 10% голосів, посівши третє місце і отримавши понад 95 тис. голосів виборців. При цьому він зазначив, що більшість, яка підтримала блок Ющенка, були кримські татари, і вони не залишаться осторонь "брудної протидії" і "зневаги їх інтересів". "Ні, цього не буде", - підкреслив Чубаров (цитата за "Інтерфаксом").

Так думав не тільки Чубаров, сподіваючись, що навіть з бажання попсувати кров політичному супротивнику адміністрація президента не буде ризикувати стабільністю в етнічно нестабільному регіоні. Адже наслідки, в світлі останніх подій навколо Криму, можливі дуже, навіть надзвичайно серйозні.

Тут і Росія зі своєю дамбою, і Грач з антитатарською і антиісламською істерією, і кримські татари, з їх роздратуванням проти комуністів, економічною невпорядкованістю і політичним незадоволенням.

Але, судячи з усього, владу це не лякає. Влада, знаючи всі ці чинники і розуміючи їх небезпеку, сама готує катастрофічний сценарій в Криму і розраховує влаштувати саме тут справжню пожежу. А її місцеві маріонетки зі шкіри лізуть, щоб догодити своїм київським начальникам зруйнувати будинок, в якому вони скоро перестануть бути господарями.

Адже комусь дуже хочеться створити в країні надзвичайний стан з усіма наслідками, що з цього випливають.

Першим дзвоником провокації, яка готується проти Ющенка, стало звернення Кримського рескому СДПУ(О). Його секретар Юхим Фікс попросив Ющенка відмінити проведення в неділю в Сімферополі Форуму "Нашої України".

Одночасно Фікс звернувся до президента України Леоніда Кучми і спікера Володимира Литвина з проханням не допустити "дестабілізації обстановки в АРК".

У зверненні сказано: "Намагаючись наростити свій політичний рейтинг, лідери "Нашої України" використовують найбільш низькопробні методи обману населення, експлуатуючи питання міжнаціональних відносин, питання взаємовідносин влади і суспільства, питання мови і відносин України з Росією... Переконливо просимо Вас... використовуючи своє високе державне становище, переконати народних депутатів України, що беруть участь в акціях "форум демократичних сил", відмовитися від будь-яких спроб дестабілізувати і без того непросту обстановку в Криму".

Те, що це звернення лише пітвердило приказку, мовляв, на злодії й шапка горить, показали подальші події.

У середині дня в суботу багатьом кримським журналістам додому зателефонував Микола Романов – заступник голови Кримського республіканського комітету з інформації.

Він повідомив представникам преси, які події стануться в Сімферополі в очікуванні Віктора Ющенка. З його слів, "люди будуть збиратися в 3-х місцях: на площі Леніна, де пройде демократичний мітинг, в аеропорту і у ПКП, куди прийдуть комуністи і кримські татари".

На уточнююче питання, навіщо Романов це робить, він повідомив, що поінформувати журналістів йому доручив голова Рескомінформу Рогожин.

Після певної розгубленості від того, що інформуванням преси на предмет "гарячих точок", які плануються, займається не представник, наприклад, якоїсь партії, що не симпатизує "Нашій Україні", а саме державний чиновник і член уряду, я зателефонувала члену президії Меджлісу і одночасно віце-спікеру Ільмі Умерову.

Питання було одне: чи знає Меджліс, що завтра, можливо, кримських татар зіштовхнуть з комуністами?

Умеров відповів: "На бійку ніхто ніде не налаштовується, але ми будемо і в аеропорту, і біля ПКП". Він підтвердив інформацію про те, що від імені Ради міністрів Криму всім регіонам півострова кинули клич зібрати усіх держслужбовців в неділю о 10 ранку на площі імені Леніна, щоб провести "демократичний" мітинг на підтримку політреформи.

З його слів, усім районам автономії дана команда уряду надати для "добровольців-демократів" транспорт. Умеров повідомив: "Куніцина нещодавно викликали до Києва, він там отримав наганяй і тепер старається".

"Старатися" кримському прем'єру (інший керівник автономії спікер Борис Дейч двома днями раніше поїхав до Києва на лікування) допомагають представники адміністрації президента.

Куратор Криму в цій шановній конторі пан Малюта весь суботній день провів в місцевій Раді міністрів, яка дуже нагадувала Смольний напередодні революції.

Те, що станеться в неділю в Сімферополі, таким чином, спрогнозувати неважко. Ющенка будуть намагатися не випустити з аеропорту. У цей час в центрі Сімферополя буде йти "демократичний" мітинг, який буде відволікати увагу журналістів.

А біля Палацу культури профспілок, якщо Ющенко туди проб'ється, буде дуже легко спровокувати бійку між комуністами і кримськими татарами. Досить буде одного необережного плаката і одного спецбомжа, який викрикуватиме, наприклад, традиційне проросійське гасло: "Татари, геть з Криму!".

Потім все буде, як у відомому анекдоті: "Спочатку бійка йшла повільно й мляво... але приїхала міліція, вибила пару дверей і вікон - і справа пішла значно веселіше".


"Українська правда" у Threads

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування