Корупцію за мотивами записів Мельниченка вивчають у Йелі

Понеділок, 29 грудня 2003, 12:00
Україна є тіньовою державою, вважає професор політології Йельського університету Кейт Дарден після вивчення матеріалів, зафіксованих на записах Мельниченка.

Він проаналізував близько 30 годин записів розмов у кабінеті президента Кучми, повідомляє радіо "Свобода".

На думку професора, основою державного управління в Україні стало заохочення корупції на усіх щаблях влади.

Це, на думку американського професора, надає владі необхідний компромат на підлеглих, який потім використовується для контролю над ними у формі шантажу та залякування.

Записи були надані професору Дардену Міжнародним Інститутом Преси, що отримав їх від майора Миколи Мельниченка.

Професор Кейт Дарден вважає, що упродовж 90-х років дослідники пострадянських держав приділяли надто багато уваги їхнім формальним характеристикам, як наприклад регулярному проведенню виборів.

Водночас поза межами аналізу залишалися неформальні способи здійснення влади, одним з яких є корупція. Записи Мельниченка, за словами Дардена, демонструють всеохоплюючий характер корумпованості української влади.

Найбільш несподіваним для Дардена було дізнатися, наскільки систематичним є збір компромату на усіх представників влади.

"Для мене найбільш промовистими були записи, пов'язані із фальсифікацією виборів. Наприклад, те як Кучма міг запросити Кравченка, Азарова та Деркача і сказати: "Вам треба піти до кожного голови районної адміністрації і сказати, що в нас на тебе є справа. І якщо ти не забезпечиш президенту більшість голосів, завтра ти опинишся у в'язниці", - сказав він.

Професор Дарден розглядає корупцію в Україні, як механізм контролю, що виконує такі дві функції:

"З одного боку, корупція виконує роль другої зарплатні. Це своєрідна винагорода для урядовців, які вважають хабарі одним з привілеїв посади, разом із секретаркою та особистим водієм. Керівники визнають, що їхні підлеглі можуть брати хабарі і це навіть іноді обов'язково".

"Корупція надає стимул залишатися лояльним владному режиму, оскільки лояльність винагороджується у такий неформальний спосіб. З іншого боку, корупція дозволяє впливати на нижчих посадовців. Адже, якщо вони брали хабарі чи крали у держави гроші, вони відразу стають залежними від владної верхівки, яка може їх звільнити та притягнути до відповідальності", - зазначає професор Йельського університету.

Головну відмінність корупції на Заході від корупції в Україні професор Дарден вбачає у реакції на неї правоохоронних органів:

"В Україні ці органи не лише знають про випадки корупції, вони сприяють їм, відслідковують їх та використовують для шантажу. І у цьому головна різниця. На Заході корупція існує через те, що правоохоронцям не вдається схопити усіх корупціонерів, а в Україні вона стала базовим елементом політичного контролю".

Наслідком такого поширення корупції, на думку американського професора, стало масове порушення в Україні прав людини. Для ліквідації такої системи корупції він рекомендує передати контроль за призначенням керівників силових органів парламенту.

Професор Дарден також висловив припущення, що якби записи схожого змісту з'явилися у США, американський президент був би змушений негайно піти у відставку. Американці дуже серйозно ставляться до принципу верховенства права, пояснив він.powered by lun.ua