Держдеп США поставив в вину Україні справи проти Тимошенко, вбивство Гончарова і торгівлю жінками

П'ятниця, 27 лютого 2004, 12:45
У підсумковому американському огляді прав людини у світі Україну згадали як країну, де влада і досі продовжує втручатися у діяльність засобів масової інформації – залякувала журналістів і давала їм прямі вказівки, що й як висвітлювати, повідомляє Радіо Свобода.

Щорічні звіти про стан дотримання прав людини в країнах світу за 2003 рік оприлюднив державний департамент США.

В звіті згадано також, що досі не завершено справи про вбивство журналістів Георгія Гонгадзе й Ігоря Александрова.

Державний секретар США Колін Пауелл оприлюднив новий звіт у середу ввечері в Вашингтоні: "Президент Буш вважає захист і утвердження прав людини особливим покликанням Америки. Ось чому щорічні звіти з прав людини – це не просто інформаційний інструмент; вони є життєво важливим політичним інструментом".

В звіті щодо України відзначено галузі, де є поліпшення. Але головне його спрямування критичне.

У звіті зазначено: владні структури непрямо втручалися в політичний процес за допомогою кримінальних чи податкових справ проти політиків, журналістів та впливових підприємців (так було в справах Юлії Тимошенко, її родичів і колег по бізнесу).

"Повторні парламентські й місцеві вибори, що відбувалися минулого року, засвідчили значні недоліки; були використані адміністративні та інші перешкоди, щоб обмежити організаційні зусилля й доступ до засобів інформації опозиційним партіям", – говориться в звіті.

"Усе це обмежило й право громадян змінити свою владу", – зазначено в ньому.

Звіт держдепартаменту пригадує "численні випадки зловживання виборчим процесом, судовою системою й органами прокуратури та можливостями держави" в перебігу виборів мера Мукачевого і після них, а також низку перешкод, які влаштували блокові "Наша Україна", коли він намагався організувати свої заходи в Донецьку та Сумах.

У звіті наголошується, що влада втручалася в діяльність засобів інформації: переслідувала й залякувала журналістів, цензурувала їхні матеріали й змушувала їх до самоцензури.

"Було також обмежено свободу зборів, влада перешкоджала зусиллям окремих осіб брати участь у деяких демонстраціях. Суди в Україні зазнавали політичного тиску й корупції та працювали неефективно", – зазначено у звіті.

"У міліції й у в’язницях затриманих і в’язнів били й застосовували щодо них тортури – принаймні двоє затриманих померли за підозрілих обставин", – говориться в ньому.

Тут згадано смерть в ув’язненні працівника міліції Ігоря Гончарова, який буцімто очолював банду вбивць Георгія Гонгадзе й нібито мав інформацію про причетність до вбивства Гонгадзе чільних урядовців.

Звіт відзначає, що влада рідко карала офіційних осіб, що чинили зловживання.

Серед інших проблем України названі насильство, дискримінація жінок, зокрема сексуальні домагання на роботі.

На надмірну прискіпливість і часті перевірки документів скаржаться національні меншини (переважно цигани) і мусульмани, відзначає звіт Держдепу США.

"Серйозною проблемою, до вирішення якої влада України вживає заходів, є продаж жінок і дівчат задля сексуальної експлуатації", – зазначено в звіті державного департаменту США про права людини в Україні за 2003 рік.
powered by lun.ua