Шуфрич: Балога не хотів бути мером. "Наша Україна" хоче дестабілізації ситуації

Середа, 21 квітня 2004, 18:17
Від березня 2004 в Україні функціонує унікальне за своєю формою радіо. Яке використовує найпрогресивніші здобутки людства у світі. Воно не має виходу на жодну частоту у радіоефірі, а мовить... в Інтернеті. Ідеться про "Громадське радіо".

Пригадується, після смерті засновника станції Олександра Кривенка Кучма співчував його родині. Перед цим влада як тільки могла перешкоджала йому в отриманні ліцензії на власну FM-частоту. Справу було зроблено, і станція змушена була виходити на частотах дружніх радіо.

Цього року влада двома вправними рухами відключила радіо "Континент" і "Рокс". Таким чином, "Громадське радіо" перестало існувати у традиційній формі і тепер освоює інтернет-простір. Прохання про ефір на радіо "Київ" залишилося без відповіді з боку мера столиці Омельченка.

Підтримуючи "Громадське радіо" в боротьбі за своє існування, "Українська правда" спробує регулярно оприлюднювати на своєму сайті розшифровки його ефірів, які у звуковому форматі доступні лише в Інтернеті.

За прикрим збігом, перший ефір, розшифровку якого ми вміщуємо – це розмова з представником партії, лідер якої зробив все можливе для знищення демократії в Україні.


Подається із незначними скороченнями. Слухайте також аудіофайл.


 
 
Микола Вересень: Ми почнемо дуже простою історією. В мене закралася якась думка, що насправді в Мукачевому не проблема міжпартійна, а проблема місцева. Тому що вчора сказав пан Роман Зварич, він в ніч виборів був поруч з Вами, в ту ніч, про яку тепер говорять багато, що Ви обидва погоджувалися, мали якісь дані з виборчих дільниць, і ці дані свідчили, і Ви ніби це підтверджували, що трішечки більше має пан Балога. І він розповів, що на засідання виборчої комісії, де, за його словами, фальсифікували результати виборів у Мукачевому, не пускали ані його, ані Вас. Тобто ані представників "Нашої України", ані представників СДПУ(о). І він до Вас звернувся вчора з пропозицією...

Роман Зварич:
Я б хотів, щоб Ви запитали пана Нестора Шуфрича, який буде у Вас на передачі, чи він погоджується з позиціями, які були зафіксовані на дільничних комісіях? Я запропонував пану Нестору, що є вихід з цієї ситуації – якби соціал-демократична партія відмовилася брати посаду голови міста, якщо вони дійсно говорили те, що мені сказали мої колеги від соціал-демократичної партії у Мукачево, що дійсно щось таке відбулося, що їх теж шокує. Хай відмовляться від цієї посади

Микола Вересень: Отже, от така історія. Ніби Ви сиділи разом із паном Зваричем, ніби Ви погодились обидва, що перед веде пан Балога, ніби вас двох не пускали в цю дільницю чи на остаточний підрахунок голосів. І ніби Ви говорили, що Вас це теж шокує, та поведінка деяких людей, які були так специфічно вдягнені, в чорні шкіряні куртки, специфіка початку 90-х років. І от власне питання. Чи все це правда? Чи щось Ви спростовуєте? Чи щось Ви підтверджуєте, пане Несторе Шуфрич?

Нестор Шуфрич:
Я підтверджую, що дійсно ми позавчора майже цілий день провели разом. Я представляв депутатів від об’єднаних соціал-демократів на територіальній комісії, виїжджав при цьому декілька раз на дільничну комісію, зустрічався там і з Романом Зваричем, один раз навіть виїхали по конфлікту, який виник на восьмій дільниці, про що ми, мабуть, ще будемо говорити пізніше.

І дійсно, ми обговорювали перебіг подій на підставі оперативної інформації, яка приходила від двох штабів стосовно результатів на окремих дільницях. Один час перемагав Нусер, потім Балога, потім знову Нусер, тобто, ситуація коливалася. А потім вже пішла різноманітна інформація від деяких дільниць. Вони були занадто далеко, зазвичай завжди є певна кількість дільниць, 40-30 %, від яких інформація приходить до ранку.

Це нормальна практика будь-яких виборів, і вже до нас інформація не доходила, ми отримували інформацію з ТРК (територіальної виборчої комісії – ред.) Потім була спроба заважати роботі ТРК. Вони прийняли рішення, щоб ніхто їм не заважав, і всі почекали підсумку їхньої роботи. Мене це трошки здивувало, чесно кажучи, тому що вперше, мабуть, мене не допустили туди, куди я хотів іти.

Але враховуючи, що це було рішення стосовно всіх сторін, всіх учасників і їх представників, то я це сприйняв як даність. Стосовно ж, як кажуть, бритоголових, то дійсно була ситуація, коли хлопці в жовтих майках були присутні на восьмій дільниці і спробували там зірвати роботу дільниці, про що, до речі, погодився і Роман Зварич. На майках було написано щось типу "пора обирати" чи "пора робити вибір". Вони сказали, що вони представляють низку незалежних дуже продуктивних мас-медіа типу "Популярна Дніпропетровська газета" і таке інше.

Ну, наскільки вони в нас тут популярні, ми розуміємо, я вперше почув принаймні, про таку організацію. Потім вони представлялись від низки різних громадських організацій, виступали вони на користь "Нашої України". Я до Романа, до речі, звернувся, кажу:

"Романе. Ми ж хочемо довести вибори до кінця з будь-яким результатом. В нас вже просто нема сенсу сьогодні боротися, треба завершити цю тему. Мукачеве, як проблема, не варте того, щоб навколо нього крутилась вся Україна. Давай спокійно завершимо цей виборчий процес без провокацій".

І крім одного випадку, дійсно все проходило гаразд. І там знову ж таки ті самі хлопці в жовтих майках намагалися досаждати працівникам виборчої дільниці, і вони офіційно прийняли рішення виставити їх за двері, при чому залишили всіх інших спостерігачів, які нормально вели себе. До речі, передбачається право діючої комісії, якщо якийсь із присутніх спостерігачів порушує роботу дільничної комісії, його можуть попросити вийти за двері, щоб не заважати роботі виборців.

Це стосовно того, що відбувалося, що ми дійсно були разом і багато чого спостерігали разом. Зараз стосовно компромісу, який був запропонований. Роман Зварич знає, що з четверга почалися переговори між Балогою і партіями, які підтримали Ернеста Нусера щодо того, щоб зняти двох кандидатів ще до виборів.

Чому? Віктор Балога є народним депутатом, і один раз вже обирався мером міста. І як народний депутат він тоді відмовився від посади мукачівського міської голови. Тобто, він тоді ще визначився, що йому важливіше бути народним депутатом, і я це розумію, тому що вага народного депутата сьогодні набагато вища ніж мукачівський міський мер.

Це районний центр, хоч дуже цікаве місто, але все ж таки, при всій повазі до Мукачевого, народний депутат сьогодні при всіх, як кажуть, важелях, є більш вагомою фігурою. Інше. Знаючи, що якщо не обирати Балогу, то виграє Лендєл, в минулому перший заступник Балоги, навіть, була згода навколо того, що обирається Лендєл, а він бере на себе певні кадрові зобов’язання по влаштуванню тих людей, які вже сьогодні працюють у мерії.

У принципі, наша сторона вже була готова, як кажуть, завершити інтригу ще до виборів і поставити на цьому крапку. Політичну крапку. А місто хай собі живе, і обидві сторони будуть тоді його підтримувати. На жаль, це не відбулося.

Напередодні виборів зустрівся губернатор, хоча було домовлено про зустріч з Балогою, але на останню зустріч приїхали його представники, вибачилися, і сказали що Ющенко категорично проти, що це – прапор "Нашої України" і що вони йдуть на вибори. Прикро нам було, що при цьому вже була інформація, зараз вона перевіряється, що нібито представники Балоги в той час, коли ми ще очікували остаточну відповідь, вже роздавали, скажемо так, матеріальні цінності для своїх потенціальних виборців, які мали б за нього проголосувати на наступний день.

Тобто, тут теж була певна некоректність. Знаючи, що одна сторона повністю нічого не робить, чекаючи й сподіваючись, це була дуже реальна пропозиція, що ми уникнемо скандалу. Після цієї відповіді я, до речі, одразу сказав, що "Нашу Україну" не цікавить Балога". Їх цікавить одне – скандал навколо Мукачева. І, як практика показала, я не помилився, ми скандал таки отримали.

Микола Вересень: ОК. Дуже довго Ви говорили, тепер я поговорю. І отже ми точно тепер знаємо, що в скандалі винна "Наша Україна".

Нестор Шуфрич:
Принаймні, пропозицію, на яку ми погодились, щоб уникнути її, вона не прийняла.

Микола Вересень: Ви говорили зараз про політичні мотиви, про політичні переговори. Наскільки я розумію, наскільки я бачив по телевізору, мені здалося, що в жовтих майках там жодного не було, там були такі люди в чорних жакетах шкіряних. Але виникла кримінальна, на мою думку, ситуація. Вона виходить із політичного плану, вона відокремлюється. Коли зривають вибори, коли якісь люди заходять у дільниці, коли безпорадною виявилася міліція, бо була б вона порядна, то вона б не пустила цих молодиків, не знаю, хто вони, і таке інше. З Ваших слів, пане Несторе, випливає, що це величезна підозра була б для мене. Як це, виборча комісія щось там робить, а не пускають народних депутатів, при чому і від однієї сили, і від іншої сили. Вони могли б спокійно пустити туди двох депутатів, Зварича й Шуфрича.

Нестор Шуфрич:
Була така думка. Але на жаль, від "Нашої України" хотіли йти набагато більше. І тоді, розуміючи, що там зараз, вже маючи практику попередніх виборів, до речі, зараз я повернуся до попередніх виборів, то дійсно, ми завжди бачили, що роблять "нашоукраїнці" у парламенті. Тобто для них, я зараз відверто говорю, я це відчув не раз, в тому числі і на собі, нічого святого, морального нема, як їм щось треба зробити. Вони роблять що хочуть.

Вони, до речі, у нас є вже сьогодні свідчення, що окремі народні депутати на виборчих дільницях від "Нашої України" були зі зброєю. Навіть якщо вони мають право на носіння зброї, а ми дійсно маємо таке право, ну не треба на виборчу дільницю в день виборів приходити зі зброєю. Це не є нормальним.

Микола Вересень: У Вас було два звинувачення, ми розуміємо, що Ви депутат і Вас все одно не заарештують. Але два звинувачення були, і я би просив дуже обережно, тому що перше зазначення, що ніби вони комусь роздавали матеріальні цінності, а зараз звинувачення, що у них була зброя. Ми не знаємо напевно.

Нестор Шуфрич:
У нас свідки, які бачили у народних депутатів зброю. Ми підорюємо, що вони з цією зброєю ходили. Ми зараз поцікавимося, чи мають право на носіння зброї конкретні народні депутати.

Микола Вересень: І чи носили вони цю зброю. Чи не помиляються свідки?

Нестор Шуфрич:
Вони не можуть помилитися.

Микола Вересень: О! Свідки, які свідчать проти "Нашої України", не можуть помилитися, правильно я зрозумів?

Нестор Шуфрич:
Є люди, які бачили, що у народних депутатів є зброя, вони якби не знали, не побачили цю зброю, таке б і на думку нікому не прийшло. Це я Вам кажу відверто. Інше питання до того, що Ви говорили: офіційні й неофіційні мери. Давайте згадаємо минулі вибори. Тоді офіційно оголосили мером Петьовку, хоча рішення суду було навпаки.

Микола Вересень: Там стільки рішень суду було, і різних судів.

Нестор Шуфрич:
Тим не менше. А зараз Нусера, ми говорили, неофіційно оголосили мером. Зараз навпаки, вже Балога, який більш вагома фігура в Мукачевому ніж Петьовка, він програв. І це, до речі, засвідчує і рішення ТРК, і вже суд. Інші кандидати, в наступний же день, тобто вчора, оскаржили рішення ТРК.

І вже є рішення Мукачівського суду про те, щоб відмовити у визнанні виборів недійсними. І там розглядалася низка питань, в тому числі питання цих протоколів, про які ми ще, мабуть, будемо говорити, і суд у принципі поставив на цьому крапку. І це той самий Мукачівський суд, який минулий раз не задовольнив скаргу Нусера на визнання виборів недійсними. Тобто сьогодні говорити про якісь із формальної точки зору. Нусер – мер, суд це затвердив, і Нусер уже вчора склав присягу.

Микола Вересень: Там, кажуть, замість сорока людей присутні були 14.

Нестор Шуфрич:
Вже сьогодні було представлено представникам Верховної Ради протоколи, що там було нормально, 26 народних депутатів, тобто більшість, все було. Голова територіальної комісії депутатам представив нового мера, після цього мер приступив до виконання своїх функцій.

І, до речі, наскільки мені відомо, до цієї хвилини ніхто не оскаржує рішення ТРК. Більше того, від Балоги нема ніяких скарг. Це ще раз мені говорить, що Балога не хотів бути мером. Можливо, після моїх слів вони щось і подадуть, я не знаю, але він ніколи б не поклав на стіл мандат народного депутата і ніколи б не був мером.

Микола Вересень: А ми зараз якраз у пан Балоги спитаємо. Чи правильно мені підказують, пан Балога, що Ви на дроті? Алло.

Віктор Балога:
Так, так, я Вас слухаю.

Микола Вересень: Чи Ви слухаєте тільки мене, чи Ви слухали все те, що казав Нестор Шуфрич?

Віктор Балога:
Прийшлося і його слухати.

Микола Вересень: Тоді скажіть Вашу версію, бо досить красива версія у пана Шуфрича, що Ви не позбулися б депутатського мандату заради мандата міста Мукачеве, хоча і першого мандату?

Віктор Балога:
Я не все чув, що говорив пан Шуфрич.

Микола Вересень: Його ідея, останні його слова, це те, що він твердить, що це якась гра, що Ви не хотіли бути мером, а це просто якась політична гра для загострення, тому що Ви б ніколи не позбулися мандата народного депутата, тобто, замість мандата мукачівського мера.

Віктор Балога:
Я ні в якому разі не поділяю цієї думки. Я чув, що нібито територіальна виборча комісія надала протоколи заступнику Верховної Ради – це неправда. Сьогодні голова комітету по місцевому самоврядуванні пан Матвієнко знаходиться в Мукачеві. Ні одного члена територіальної комісії нема, і це пан Шуфрич добре знає.

Так званий мер Нусер, який нібито був на сесії, ще отримав посвідчення, це є все нелегітимно. І сьогодні пан Нусер сам зняв табличку, де вже вивісили клерки про те, що він міський голова, і сьогодні він не був жодної години на роботі. І служби ніякі не працюють, крім апарату старої міської ради. Тому питання про політичні ігри..

Я хочу сказати, що блок Віктора Ющенко ніколи такими речами не займається. Я б не хотів ніякі речі передьоргувати. Я просто хочу сказати, що для мене саме проблемне питання, яке є в житті, або для любого українця – це дотримання законодавства. А домовленості, якщо якісь можуть бути, то не з цією політичною силою, яку представляє Нестор Шуфрич. Тому що вони на домовленості ніколи не ідуть, і ніколи слова не дотримуються.

Микола Вересень: Пан Балога, ми говорили трохи раніше, може Ви тоді ще не доєдналися до нас, що в четвер ніби була така зустріч, скажемо так, на закарпатському вищому рівні, і були розмови, що і Ви і пан Нусер знімаєте свої кандидатури задля спокою в Мукачеві. Бо ваше зіткнення політичне воно призводить до досить серйозних загострень. І що ніби "Наша Україна" відмовилась від цього. Тобто, спочатку майже погодилась, а потім відмовилась через ніби реакцію Віктора Ющенка, що він сказав, що ні, ми підемо до кінця. То чи були такі розмови і чому Ви не відмовились? Тому що ніби провінційне містечко Мукачеве тепер стає просто дуже таким гострим містом всеукраїнського масштабу.

Віктор Балога:
Я хочу сказати, що воно ніколи не було гострим до тих пір, поки Медведчук не підсунув указ про зняття Петьовки з посади міського голови. А ті проблеми, які створилися після указу губернатором Закарпаття, якраз і породили непорозуміння і в Закарпатській області і в місті Мукачеве серед громади. Ту конфронтацію, я вважаю, що зробили саме керівництво обласної державної адміністрації. А питання стосовно домовленостей. Ну, можна говорити різні речі... Я тільки можу сказати одне, що нам нема про що домовлятись в тій ситуації, яку вони створили по місту Мукачеву.

Микола Вересень: Так, от пан Шуфрич особисто хоче поставити питання Вам. І Ви можете, до речі, ставити йому питання, тому що якщо Ви вже на дроті, а пан Шуфрич представляє СДПУ(о), про яку Ви так досить негарно говорите, ну, як і він говорить про "Нашу Україну", теж не дуже так поблажливо. То можете обмінятись якимись питаннями, бо вони, дійсно, зараз усіх цікавлять. Пан Шуфрич перший, бо він зараз тут сидить і мені пише, щоб я Вам ставив. Чому я буду ставити, як Ви є?

Нестор Шуфрич:
Вікторе, я зараз не буду згадувати твоє політичне сходження, наскільки ти зобов’язаний саме об’єднаним соціал-демократам. Я хочу тебе запитати таку річ: чому на минулих виборах, коли нібито виграв Нусер, але суд це спростував, до речі, суд підтвердив результати вчорашніх виборів, позавчорашніх, ти не дав нам можливості подивитися бюлетені й протоколи виборчих дільниць? Просто цинічно ви нас виставили за двері мукачівської мерії і сказали, щоб ми шукали правду в твоєму кишеньковому мукачівському суді. Це перше запитання. І друге, скажи, будь ласка, чому ти в 2002-му році відмовився від такої дорогої для тебе посади мукачівського міського голови?

Віктор Балога: Дякую, Несторе. Ти знаєш, неприємно ці речі слухати по тій простій причині, що ви бюлетені силовим шляхом через правоохоронні структури забрали і, мабуть, ще сьогодні тримаєте їх як реліквію по виборах 2003-го року. А в той же час вибори, які відбулися в неділю, ви організували все для того або за підтримки, щоб цих бюлетенів уже не було. Їх вчора з міської ради, яка охороняється вашими силами, яка повністю під вашим контролем, викрали. Це відповідь на перше питання.

А друге питання... Ви знаєте, я вважаю, що мукачівцям у першу чергу потрібно, спокій. Я вважаю, що я повинен вернутися і зробити все, щоб було спокійно, щоб люди працювали, не думаючи про ті жахливі речі, які сьогодні відбуваються в зв’язку з вашим утручанням у міську громаду.

Нестор Шуфрич: Тобто, перший раз спокій тебе не цікавив...

Микола Вересень: І ми знов переходимо до розмови з паном Нестором Шуфричем, представником СДПУ(о). В мене до Вас питання. Чому від СДПУ(о) виступають тільки Ви і Кравчук? Ну, Кравчук зрозуміло чому, тому що він перший президент, він завжди може виступати. А решта, просто дуже мало їх, я дивлюсь на стрічки агентств, я дивлюсь по телевізору, на радіо, в газетах. Таке враження, що пан Шуфрич єдиний член СДПУ(о), бо він все коментує всюди встигає, всюди буває і всюди говорить. А решту ми не знаємо.

Нестор Шуфрич:
Це некоректно так говорити про моїх колег, членів фракції об’єднаних соціал-демократів. Навіть сьогодні багато різних коментарів дали в тому числі і мої колеги, і які були присутні, і які не були присутні у Мукачевому під час виборів. Крім того – запрошуйте, всі з радістю будуть приходити й будуть давати коментарі, відповідати на запитання. Сьогодні я дуже ціную свою приналежність саме до об’єднаних соціал-демократів. Я вважаю, що наша партія обрала своєю емблемою червону троянду, і я би говорив, що ми дійсно лицарі червоної троянди, тому що принцип "один з усіх, і всі за одного", він у нас дуже дійовий. І дуже велика повага один до одного, і ми ділимо як і радість, так і скрутності, що не раз демонстрували.. і цей дух, можливо, цей певний романтизм нашої партії я дуже високо ціную.

Микола Вересень: Єдине уточнення. Мені здається, що троянда – це іспанські соціал-демократи, хто там у кого вкрав я не знаю, але іспанська соціал-демократія довша ніж українська, так що в мене є певні підозри. Пане Шуфрич, а чому, на Вашу думку, так сталося, що вчора по телевізору американський посол висловився з таким натяком, що не все було в порядку з виборами, і він не переконаний, що той результат, який справедливий...

Нестор Шуфрич:
Я одразу відповім. Я радий, що представники США задоволені результатами виборів президента Азербайджану.

Микола Вересень: Далі. Про Азербайджан ми говоримо пізніше, тому що це тема, яка дійсно всіх цікавить в Україні. Далі, сьогодні низка громадських організацій, скажемо так незалежних, я буду обережний, неурядових, організацій теж висловилися скептично щодо результатів виборів. Низка посольств, представники яких були в Мукачевому в суботу, неділю і понеділок, теж висловили скепсис з приводу того, що там якось неправильно все відбувається. Тобто, багато людей різних, закордонних представників і місцевих неурядових організацій, які стежили за виборами, піддають сумніву рішення суду, який затвердив пана Нусера на посаді мера. Вас це не непокоїть? Може, треба було відступити 2-3 кроки назад і цю процедуру по виборах якось зробити, додати їй більше довіри з боку різних людей? Тому що не довіряють результатам багато людей, і всередині, і ззовні.

Нестор Шуфрич:
Сьогодні, на жаль, багато речей не задовольняє наших зовнішніх спостерігачів і наших партнерів, скажемо так, по міжнародному співробітництву. Їх задовольняє те, що вони сьогодні не дають нам кошти на відбудову двох блоків АЕС, хоча вони нам пообіцяли, що як тільки ми вимкнемо Чорнобиль, вони одразу нам допоможуть відновити потужності. Їх сьогодні не задовольняє і те, що ми підписуємо й ратифікуємо угоду про ЄЕП. Їх не задовольняє те, що роблять сьогодні ті політичні сили, які не належать до "Нашої України". Вибори в Мукачевому безумовно, носять скандальний характер не по підсумкам голосування, а по реакції на голосування.

І тут, якщо у Вас буде нагода перепитайте Романа Зварича, якось ми разом вийшли о 4:30 ранку, потиснули один одному руки, сказали, що добре, що все так обійшлося, тому що напруга була величезна. Посміхнувшись, я сказав: "Мабуть, ми чекаємо на Вас в суді", він сказав: "Так, зустрінемось в суді".

Я сказав, що безумовно суди відбудуться. Я кажу: "Якщо Ви доведете Вашу правоту, то це буде нормально. Захищайтеся так, як у свій час робили ми". У нас правда була інша проблема ми в суді довели свою правоту, але на жаль територіальна комісія не виконала рішення суду, і тому ми отримали повторні вибори. І ми спокійно роз’їхалися, Роман Зварич поїхав у свій готель, я поїхав в Ужгород, в батьківський дім.

Прикро, що відбулося потім, коли декілька народних депутатів напало на міліцію, яка охороняла територіальну комісію, бешкетували, зламали руку полковнику міліції, який був старшим на цей час із присутніх. На жаль. Поламали техніку, позабирали...

Микола Вересень: Всі це кадри вчорашні, це депутати наробили, кров на підлозі, розбиті шибки, це депутати зробили? Вони кажуть, що це не вони робили.

Нестор Шуфрич:
Це якраз погром в мукачівській мерії, який відбувся біля п’ятої години. Тому що о пів на п’яту ми з Романом виходили і ще все було гаразд, як раз причинили народні депутати від "Нашої України", там були присутні Роман Безсмертний, Павленко...

Микола Вересень: Зі зламаною рукою до сьогодні ходить.

Нестор Шуфрич:
Павленко? Щось я його бачив і не побачив зламану руку.

Микола Вересень: Він мені не праву подавав, а ліву. Я чомусь так підозрюю, що...

Нестор Шуфрич:
Якщо рука зламана, то людина в гіпсу ходить, тому що полковник, якого побили, взагалі лежить в лікарні. І ще декілька міліціонерів постраждало. Але я згоден з тим, що якщо народний депутат лупасить міліціонера, то той має стояти по команді струнко, це нормально, коли їм руки ламають, це нормальна річ... Але я зараз без жарту говорю, чіпати народних депутатів не можна, щоб вони не робили. Вони сьогодні обрані народом, носії вищої влади, і тих, хто з ними так вчинив, треба покарати.

Микола Вересень: Ні, я просто думаю про інше, що згідно з Конституцією та багатьма різними законами депутати мають достатньо вільну можливість пересуватися по всій території України. Якби, перевіривши попередню безперечно, посвідчених депутатів, їх пустили би в мерію чи, я не думаю, що хтось когось и там бив.

Нестор Шуфрич:
На жаль, як з’ясувалося, мої колеги спочатку ввірвалися, почали там бешкетувати. Тільки тоді, коли їх зупинили правоохоронці, вони одразу показали посвідчення, і тоді буквально на півкроку від них всі відійшли і сказали: "Робіть що хочете".

Микола Вересень: Тоді мені треба не вірити своїм очам, я вчора бачив відповідні кадри, коли стоїть натовп міліціонерів і кудись не пускає народних депутатів, це я точно бачив. Друге. А як так сталося, що в цілому світі оці екзіт-поли знамениті, тобто, опитування на виходах, дають похибку 1-2%, наскільки я пам’ятаю, 2,5% - це максимальна похибка опитування. А в Мукачевому – із точністю до навпаки. Екзіт-поли дали подвійну перевагу пана Балоги, а в результаті виборів 5 тисяч голосів на перевагу пана Нусера. Всюди екзіт-поли працюють добре, а в Україні погано.

Нестор Шуфрич:
Пане Вересень, на жаль Ви дивитесь той екзіт-пол, я не хочу Вас звинувачувати в заангажованості, але ви бачили той екзіт-пол, який Вам подобається. Ви не звернули увагу на інші інтернет-сайти, що одні, що другі порушення закону демонстрували різні екзіт-поли, а це робити не можна, ми це з вами знаємо в день виборів. Так от, екзіт-поли на протязі дня різні сайти демонстрували протилежні. На відміну від Вас, я дивився екзіт-пол не тільки ті, де вигравав Нусер, знову ж таки з подвійною перевагою, я і дивився за тими екзіт-полами, про які Ви говорите.

Микола Вересень: А якщо, наприклад, подивитися на всі ці опитування на виходах, то Ви переконані, що знайдуться багато тих, які фіксували перемогу Нусера? Невже Ви переконані, що люди, які професійно цим займаються, брехали з тої чи з іншої точки зору? Тобто, Ви вважаєте, що це була фальсифікація? І з однієї, і з іншої точки зору?

Нестор Шуфрич:
Я не знаю, я бачив два різних екзіт-поли. Я зараз не хочу... Ну, один такий приклад. Був екзіт-пол, який подавав подвійну перевагу Балоги, саме Балоги. Чому я на це звернув увагу? Тому що вони давали рейтинги всіх кандидатів, які прийняли участь у виборах. А це, до речі, були "Соціс" і Разумков. Я боюсь помилитись, тому я це перевірю, коли прийду додому, тому що цей факт сьогодні вже згадував я під час дискусії у парламенті. Так от, серед кандидатів, це стосовно професійності й рівня, серед кандидатів вони дали 6 прізвищ, 6 або 8, не звернувши увагу, що двоє знялися.

Вони тим, хто знявся, хто апріорі не міг бути проголосований, давали рейтинги до 2%. Давайте після цього не говорити про серйозність тих екзітполівців, які це робили. Тому що робити екзіт-пол і не помітити, а ви підніміть зараз ці екзіт-поли, побачите, що прізвище Лендєла і Лук’янця всюди йде з доволі цікавими показниками. У Лендєла біля 2% чи 3%, у Лук’янця трошки менше. Але вони їх до кінця показували, навіть не звернули увагу на те, що вони викреслені із бюлетенів як кандидати в мери. Тобто я на цьому можу зробити...

А в цих екзіт-полах вигравав саме Балога, один до двох у Нусера. У тих екзіт-полах, які вже демонстрували перевагу Нусера, там уже цих двох кандидатів не було. Тобто, там більш відповідально, можливо і по замовленню, все ж таки більш уважно поставились до проблеми. Тому давайте не будемо нагромаджувати ситуацію навколо екзіт-полів, було два екзіт-поли, повністю протилежні, як потім підсумки виборів.

Микола Вересень: Так, насправді, мені здається, було 4 тих, хто казав, що виграє Балога і я жодного не чув, який би говорив, що Нусер вигравав.

Нестор Шуфрич:
А їх треба було чути, їх треба було в Інтернеті читати.

Микола Вересень: Не пам’ятаєте, хто робив ці опитування на виході? Ви назвали "Соціс" і я знаю "Демініціативи", що пан Гриценко, центр Разумкова це робив. Тобто, я пам’ятаю напам’ять, а от Ви не пам’ятаєте, хто іншу перевагу давав?

Нестор Шуфрич:
Це треба підняти сайти, які позавчора в он-лайні демонстрували вибори і Ви знайдете відповідь на це питання. Я думаю, що вони інформацію залишили на сайті.

Микола Вересень: Добре, що я хотів ще спитати? Отже ми не віримо...

Нестор Шуфрич:
Але ж Ви погоджуєтесь, що такі професіонали як "Соціс", Центр Разумкова, не мали права помилитися й питати за тих кандидатів, які вибули.

Микола Вересень: Коли вони знялися?

Нестор Шуфрич:
Вони знялися напередодні, це було рішення комісії, оприлюднене.
Микола Вересень: Я можу Вам пояснити технологію соціологічних опитувань любого ґатунку, дуже просто. Якась кількість людей продовжувала викреслювати чи закреслювати того Лендєла чи того, хто знявся. І вони питають на виході: "Ви за кого?". "От за такого". "Так його нема". "А я все одно за нього". Так що таке можливо також.

Нестор Шуфрич:
Таке маловірогідне, тому що Лендєл і Лук’янець не настільки значні були кандидати, щоб...

Микола Вересень: Але 2% найшлися.

Нестор Шуфрич:
Щоб в екзіт-полі отримати 2% треба дуже велику роботу зробити і ми це з вами знаємо.

Микола Вересень: Ні, ми знаємо все, ми тільки знаємо, що не все в порядку в місті Мукачеве.

Нестор Шуфрич:
Це 100%, я з Вами тут погоджуюсь повністю.

Микола Вересень: А як вийти із ситуації, як на Вашу думку?

Нестор Шуфрич:
Я відповідаю на Ваше запитання дуже просто. По-перше, треба забезпечити спокій у Мукачеві, дати людям спокійно жити.

Микола Вересень: Як? Це ж і є питання.

Нестор Шуфрич:
Треба відновити нормальне функціонування органів самоврядування в місті Мукачеві. Безумовно, частина мукачевців незадоволена результатами виборів, а частина навіть дуже задоволена. Зараз стосовно слів Балоги, що почалися проблеми після указу. Я хочу йому нагадати на ті вбивства, які мали місце під час того періоду, поки фактично в Мукачеві було безвладдя. Коли він пішов у Верховну Раду, призначив виконуючого обов’язки і дуже довго не призначалися вибори. А після того, як вибори пройшли, всі поставили результати виборів під сумнів. Але Балогу і його команду нічогісінько не хвилювало. Вони спокійно призначили Петьовку...

Микола Вересень: Пане Шуфричу, завжди ми з вами гарно розуміємось, а от сьогодні я Вам кажу про майбутнє, а Ви мені про минуле. Я Вам кажу, як виходити із ситуації, Ви мені – а от він помилявся. Ми з Вами, я й Ви в житті помилялися, давайте надалі не помилятися. У мене питання, щоб далі не було помилок, а не колись вони були.

Нестор Шуфрич:
Відчепитися політикам від Мукачева і дати місту й мешканцям міста спокійно жити. І не робити навколо Мукачева піар-акцій для майбутніх президентських виборів. Мукачівці цього не заслуговують. Вони заслуговують спокійне, врівноважене нормальне життя. Якщо комусь потрібен екстрім, хай роблять це в іншому регіоні.

В Закарпатті дуже помірковані люди, але і їх можна довести. І ми вже в одному кроці від того, щоб їх довести. І це саме провокує "Наша Україна". Дестабілізація ситуації – це її мета. Чому, коли ми їм запропонували, хай Лендєл, їх представник, перший заступник Балоги, спокійно обереться, тому що, якщо зняти Нусера і зняти Балогу, там серед інших кандидатів виграв би виключно Лендєл, вони на це не погодились. Ми хотіли зняти конфлікт. Їм потрібен майдан, їм потрібен скандал. Ну що ж, нарвуться. Я кажу відверто.

Микола Вересень: Це я розумію, єдине, що я не розумію, досить таки зухвало Ви ведете контрпропаганду якось так. Я тут намагаюся, я взагалі не учасник "Нашої України", я журналіст. Я розумію, що у Вас воно накипіло, але у мене враження, ще довго до виборів, щоб дискредитувати "Нашу Україну", починати зараз. У Вас потім патронів не вистачить. Ви ж постійно їх лаєте.

Нестор Шуфрич:
Ну, давайте за патрони не турбуватись, тому що ми, взагалі, пацифісти і до патронів ставимось негативно.

Микола Вересень: Ні, але Ви точно знаєте, що у "Нашої України" їх багато. Зброя, вбивства...

Нестор Шуфрич:
Вони вже демонстрували це. Принаймні зброю демонстрували і не раз, і ми бачимо, до яких вони методів деколи прибігають. Навіть у Києві ми були свідками цього.

А те, що вони влаштовують в Верховній Раді, у стінах Верховної Ради, уже навіть у Вас, пане Миколо, заперечень не викличе. І навіть те, що сьогодні майже не побили заступника голови служби СБУ, який на їх же запрошення прийшов розказати про нічний інцидент у Мукачевому.

Але коли інформація не була до вподоби, то Соболєв і ще декілька народних депутатів ледь не побили генерала СБУ, який прийшов на їх запрошення і все що знав, хоча термін був буквально декілька годин, все розказав. Давайте екстрім хай вже залишається у Верховній Раді. Людей мучити не треба. А те що сьогодні відбувається, це вже знущання і над громадянами і над ситуацією, яка конкретно склалася в Мукачеві. Я вважаю, треба зараз відійти від політизації цієї ситуації і повірте мені...

Микола Вересень: Залишити результати, Ви вважаєте не треба торкатися результатів.

Нестор Шуфрич:
Я переконаний, якщо ТРК і вже суд підтвердили ці рішення, якщо буде інше рішення суду, яке приведе до іншого рішення ТРК, хоча, наскільки мені відомо рішення суду там остаточне згідно закону про вибори. Але все в нашому житті може бути, тому що вже один раз у мукачівському суді не приймали до уваги попередні рішення інших судів, ми були цьому свідками. Тобто, в Мукачеві можливо все. Але я б не хотів, щоб ми далі заради піару...

Микола Вересень: Чи це означає, що влада не може залагодити ситуацію ніяк?

Нестор Шуфрич:
Та чому ми маємо зараз... До речі, чому влада має щось залагоджувати?

Микола Вересень: Влада допустила до того, що там відбулися зіткнення. Я не кажу, хто правий, а хто винний. Влада не змогла скерувати таким чином міліцію, службу безпеки, не знаю, народних дружинників, щоб вибори пройшли в порядку, щоб все було нормально, щоб усе було по-хорошому, була довіра у громадян Мукачевого, в першу чергу, до того, що відбувається. Влада в Україні, наскільки я розумію, неспроможна організувати нормальні вибори. А у владі, наскільки мені говорили, дуже важливу роль грає адміністрація президента. А у адміністрації президента – голова цієї адміністрації, це Ваш однопартієць, лідер.

Нестор Шуфрич:
На сьогоднішній день влада забезпечує доволі високі позитивні темпи росту нашої економіки...

Микола Вересень: І не встигає за порядком на вулицях

Нестор Шуфрич:
... І зараз підтягує під це збільшення доходів наших громадян. Сьогодні влада ефективно забезпечує всі різноманітні заходи опозиції. Хочете на мітинг – будь ласка на мітинг. Хочете концерти - будь ласка концерти. Робіть все, що хочете. Тільки не заважайте людям. Зараз Ви говорите про речі...

Микола Вересень: Пане Шуфрич, ми з Вами де сидимо зараз?

Нестор Шуфрич:
На радіо.

Микола Вересень: І хто це зробив, що жодного радіо, мовного, окрім "Ери" не залишилось?

Нестор Шуфрич:
Ну, це знову таки, ми сьогодні говоримо про те, що треба юридично забезпечити свої права. Якщо договір про оренду закінчився, треба його вчасно продовжувати. Не треба розраховувати на підтримку Заходу і не платити і не заключати договори оренди. Тобто, все, що нормально у свій час юридично зроблено. Сьогодні вже мас-медійні організації...

Микола Вересень: Я зрозумів. Опозиція й більшість журналістів є дебіли, які не змогли юридично щось забезпечити. А от ті хто є, ну, так з підозрою ставляться до влади, як власне і журналісти всього світу з підозрою ставляться до будь-якої влади, вони чомусь виявилися дебілами, от у них самі гірші справи.

Нестор Шуфрич:
Давайте не будемо говорить, називати когось дебілами, це просто некоректно.

Микола Вересень: Безперечно.

Нестор Шуфрич:
І сьогодні давайте, подивіться "Вечірні вісті", "5-ий канал", низка радіо FM-ів. Всі вони опозиційні. Найбільші газети, найбільші тиражі, вони опозиційні. Сьогодні це факт. І це, до речі, ніхто не може спростувати.

Микола Вересень: Я не Ханна Северінсен, мені не треба це говорити, я тут живу.

Нестор Шуфрич:
Ну, це ж факт, Ви не можете сказати, що це неправда.

Микола Вересень: Більші газети не є найбільш наклади опозиційні, це неправда.

Нестор Шуфрич:
"ВВ" сьогодні має найбільший в Україні наклад, якщо я не помиляюсь. І "Сільські вісті", до речі.

Микола Вересень: Отже, я так зрозумів, що "Наша Україна" мала зброю, покрала бюлетені і побила міліціонерів. Ух, які вони небезпечні! Натомість, СДПУ(о), яку представляє наш гість Нестор Шуфрич поводила себе бездоганно з усіх точок зору і ми поздоровляємо Соціал-демократичну партію (об’єднану) із такою чудовою поведінкою і починаємо дуже підозріло ставитися до хижих, хтивих і взагалі людей таких, я би сказав, законо-не-дуже-слухняних від "Нашої України".

Нестор Шуфрич:
Дякую. Ви подивіться на їх поведінку у Верховній Раді, і цього буде достатньо.

Микола Вересень: Та жахливі, жахливі. Тільки програма надбігає кінця, на жаль, а то ми поговорили б про поведінку. Мене називають Микола Вересень. Ми намагаємося черговий день розібратися з ситуацією в Мукачевому. Скажу вам відверто, черговий день ми не розібралися. Але це не означає, що не треба слухати Громадське радіо. Слухайте Громадське радіо. На все добре.


Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.