Жердицькому загрожує сім років ув’язнення

П'ятниця, 14 травня 2004, 10:51
Німецький прокурор вимагає для колишнього керівника "Градобанку", екс-депутата Верховної Ради України Віктора Жердицького сім років ув’язнення.

Про це повідомляє "Німецька хвиля".

У четвер у земельному суді німецького міста Гільдесгайм, що під Ганновером, прокурор зачитав обвинувальний висновок щодо колишнього керівника "Градобанку", екс-депутата Верховної Ради України Віктора Жердицького та одного з колишніх керівників компанії "Нафтогаз України" Ігоря Діденка.

Нагадаємо, що Жердицького та Діденко звинувачують у нецільовому використанні чотирьох мільйонів німецьких марок, які всередині 90-х років Німеччина переказала Україні для виплати компенсацій жертвам націонал-соціалізму. Віктор Жердицький та Ігор Діденко нині утримуються в слідчому ізоляторі в Гільдесгаймі.

Слухання висновку тривало 6 годин, оскільки Жердицький вирішив робити дослівний конспект обвинувального висновку, який складає 25 сторінок.

Перед цим головуючий суддя звернувся до нього з проханням записувати тільки тези. Однак Жердицький відповів: або йому дозволяють, або він відмовляється слухати промову прокурора.

Прокурор Ларс Бурґард закинув підсудним навмисне затягування всього процесу, який розпочався ще два з половиною роки тому:

"Цей процес так довго тривав, оскільки постійно висувалися якісь нові вимоги та клопотання з боку адвокатів підсудних. З України довелося запрошувати багато свідків, а це дуже складна й тривала справа. Підсудні навмисно затягували хід процесу, аби уникнути вироку", – зазначив він.

Прокурор також відзначив, що принаймні частина свідків, на переконання прокуратури, отримала від підсудних інструкції, аби виступати з неправдивими свідченнями.

Бурґард сказав, що він має відповідні докази, і звернув увагу на той факт, що окремі свідки плуталися в свідченнях.

В той же час один з адвокатів Жердицького Бертрам Бьорнер в інтерв’ю "Німецькій хвилі" не погодився з твердженням, що процес затягувався навмисно.

"Процес, дійсно, тривав дуже довго, але головна причина полягає в тому, що все доводилося перекладати. Все, що говорилося російською або українською мовами, перекладалося на німецьку і навпаки. Тому не можна ставити підсудним в провину той факт, що процес так довго тривав", – сказав він.

На думку прокурора Ларса Бурґарда, після 168 судових засідань стало зрозуміло, що обидва підсудних в середині 90-х років створили надзвичайно складне переплетіння фірм, яке уможливило нецільове використання грошей, що надійшли з Німеччини до "Градобанку".

Віктор Жердицький тоді очолював цей фінансовий інститут. Бурґард наголосив на особливій кримінальній енергії в діях підсудних, які намагалися за допомогою махінацій покращити своє власне фінансове становище.

Враховуючи всі обставини, прокурор вимагає тепер для Віктора Жердицького сім років ув’язнення, а для Ігоря Діденка, якого звинувачують у сприянні Жердицькому, – шість років. Захисники підсудних не стали приховувати свого здивування.

"Такий суворий штраф, що його вимагає прокуратура, мене просто вразив. Своє рішення прокурор серед іншого пояснив великою кількістю клопотань, які висувалися під час процесу. Ми маємо намір дуже критично відповісти на це, коли нам буде надано слово", – сказав адвокат Жердицького.

"Адже такі закиди торкаються права підсудного на захист, яке було викладено не на його користь. Це проявилося також у вимозі з боку прокуратури частково не враховувати утримування підсудних у слідчому ізоляторі", – додав він.

Самі ж підсудні й надалі заперечують всі закиди на свою адресу. Ігор Діденко навіть демонстративно надягає на кожне судове засідання футболку з надрукованим на ній німецькою мовою написом "Я ненавиджу німецьку брехню". Наприкінці травня в суді виступлять з промовами адвокати підсудних. Очікується, що в цей день стане відомо й дату виголошення вироку.