Як обезголовлений труп та мертвий свідок повертаються з того світу, щоби полювати за лідером України

Субота, 26 червня 2004, 14:28
Нові оприлюднені подробиці причетності високих посадовців до затягування розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе похитнули режим президента Леоніда Кучми.

Газета "Індепендент" отримала понад 200 сторінок конфіденційної інформації від співробітників правоохоронних органів, які були розчаровані, що результати їхнього розслідування вбивства й обезголовлення Георгія Гонгадзе у вересні 2000 року придушуються. Документи свідчать, що Генеральна прокуратура має докази, що таємний підрозділ МВС проводили операцію стеження за Гонгадзе з липня 2000 року до дня його зникнення.

Гонгадзе, видавець інтернет-газети "Українська правда", розлютив президента та його оточення звинуваченнями у фінансовій корупції. Обезголовлене тіло Гонгадзе було виявлено у листопаді 2000. Через кілька тижнів колишній охоронець Кучми залишив країну та заявив, що таємно записував розмови Кучми, включно з тією, де він розлючено заявив підлеглим "попіклуватися про Гонгадзе". Через три роки після початку розслідування жодну особу не було притягнуто до відповідальності за це вбивство.

Більшість документів – це протоколи допитів співробітників МВС. У розпорядженні "Індепендент" також є копія протоколу проведення розтину тіла важливого свідка в цій справі, який загинув, знаходячись під вартою у серпні минулого року. На допиті Ігор Гончаров сказав, що знає, хто вбив Гонгадзе і де схована його голова. Він заявив, що керівник підрозділу МВС генерал Олексій Пукач організував захоплення Гонгадзе членами кримінального угруповання, які його вбили. Пукач виконував наказ тогочасного міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, який у свою чергу отримав розпорядження від Кучми.

Смерть Гончарова пояснили хворобою, але результати розтину свідчать, що його було вбито. Українські посадовці назвали ці документи фальшивкою. Однак пізніше вони визнали автентичність документів і почали кримінальні розслідування джерел їх витоку та щодо вбивства Гончарова.

Вчора речник президента заявив, що Кучма не судитиметься із "Індепендент" через припущення про його причетність до вбивства Гонгадзе, але порівняв автора статей із некрофілом. Проурядовий Інтернет-сайт заявив, що газета заплатила за документи $10,000 (5,500 фунтів). Але ні газета, ні автор не платили за матеріали.

В одному із внутрішніх документів Генпрокуратури йдеться, що генерал Пукач відповідав за проведення операції стеження за Гонгадзе і він незаконно знищив документи щодо цього та перешкоджав слідству в цій справі. Документ також свідчить, що співробітники МВС незаконно слідкували за політиками та журналістами і потім продавали цю інформацію, як і документи та посвідчення співробітників МВС членам кримінальних угруповань.

Попередній генпрокурор віддав наказ арештувати генерала. Через тиждень президент звільнив його з посади і призначив на неї Геннадія Васильєва, який випустив Пукача з-під варти. Якщо президент віддасть вказівку почати нове провадження, є ймовірність, що генерал розповість, хто давав йому накази.

Думка про те, що адміністрація президента Кучми перешкоджає слідству призвела до його ізоляції на міжнародній арені. Але Британія та Сполучені Штати пом’якшили своє ставлення після того, як Україна відправила великий військовий контингент до Іраку. Наступного тижня Кучма отримав запрошення відвідати самміт НАТО в Стамбулі.

Тим часом Рада Європи попросила копії документів, які є в розпорядженні газети. Базована в Брюсселі Міжнародна федерація журналістів та Комітет захисту журналістів із штаб-квартирою в Нью-Йорку вимагають почати нове розслідування вбивства. Американський сенатор Бен Кемпбелл цитував статтю в Індепендент, коли закликав минулого четверга в Конгресі до проведення нового розслідування.

Деякі співробітники МВС, допити яких є в справі щодо розслідування вбивства № 60-1241 переконані, що остання група стеження за Гонгадзе була свідком його викрадення, або сама передала його бандитам. Хоча генерал Пукач знищив документи, щоб не було можливим виявити останню групу стеження, вони можуть бути вирахувані методом виключення.

Офіцери МВС твердять, що їхні колеги Володимир Бернак і Олександр Музика разом із генералом Пукачем грали головну роль у викраденні. Інші документи свідчать, що слідство, яке проводив київський прокурор Володимир Бабенко, проводилося таким чином, щоб не допустити арешту вбивць. Він також намагався знищити тіло після його виявлення.

Поки що не зрозуміло, як довго Гонгадзе залишався живий після викрадення. В якийсь момент його вбили пострілом або ударом у голову. Потім його тіло десь зберігалося, імовірно як неідентифіковане у морзі. Згодом йому відтяли голову і перевезли у ліс неподалік Києва, де його знайшли у листопаді 2000 року. Документи передбачають, що прикриття забезпечував президент. Але за іронією на таємно зроблених записах немає свідчень, що Кучма особисто віддає наказ вбити журналіста.

Дехто вважає, що Гонгадзе був викрадений за наказом когось із оточення Кучми, які хотіли догодити президенту. Інші переконані, що викрадення було частиною складного плану російських спецслужб, який мав на меті дискредитувати або шантажувати пана Кучму і змусити його відмовитися від Західного курсу. План могли розробити хтось із близьких приятелів президента, які боялися втратити його прихильність.

Українські посадовці заявили цього тижня, що мають зізнання у вбивстві Гонгадзе якогось громадянина "К". Удова журналіста Мирослава Гонгадзе сказала в інтерв’ю Індепендент, "це доводить, що справу продовжують прикривати".

Переклад: Інститут масової інформації, "Українська правда"


Читайте також:

"Кравченко наказав убити Гонгадзе від імені Кучми". У Британії оприлюднені допити міліціонерів "наружки"

Адвокат начальника "наружки" Пукача заявляє, що за Гонгадзе могла стежити міліція

Реанімація справи Гонгадзе. Паралельно у Британії та Україні

КУЧМА НЕ БУДЕ СУДИТИСЯ З "ІНДЕПЕНДЕНТ" ЗА ЗВИНУВАЧЕННЯ У ВБИВСТВІ ГОНГАДЗЕ

Статтю в "Індепендент" про справу Гонгадзе вивчають у Конгресі США

ГЕНПРОКУРАТУРА НЕ КАЖЕ, ЧИ АРЕШТУВАЛИ ГРОМАДЯНИНА К, ЯКИЙ НАЧЕБТО ВБИВ ГОНГАДЗЕ

ГОНГАДЗЕ УБИЛИ ПОСТРІЛОМ У ГОЛОВУ – ТОМУ З`ЯВИВСЯ ГРОМАДЯНИН К.

ГЕНПРОКУРАТУРА ПОРУШИТЬ СПРАВУ ЧЕРЕЗ ВИТІК ІНФОРМАЦІЇ ПРО ГОНГАДЗЕ В "ІНДЕПЕНДЕНТ"?

Мирослава Гонгадзе: правдивість "Індепендент" доводить зникнення паспорта Георгія

ГЕНПРОКУРАТУРА: В УБИВСТВІ ГОНГАДЗЕ ЗІЗНАВСЯ "ГРОМАДЯНИН К.". Затриманий по іншій справі

ГЕНПРОКУРАТУРА НЕ ВІРИТЬ СТАТТІ В "ІНДЕПЕНДЕНТ" ПРО СПРАВУ ГОНГАДЗЕ

ДЖЕРЕЛАМ, ЯКІ ДАЛИ "ВИТІК" У СПРАВІ ГОНГАДЗЕ В "ІНДЕПЕНДЕНТ", ПОГРОЖУВАЛО МВС
powered by lun.ua