Поза ефіром

Понеділок, 13 вересня 2004, 22:32
Про своє усунення ведучий "1+1" Євген Глібовицький дізнався, дивлячись телевізор

У п’ятницю наприкінці програми "Сніданок з 1+1" ведучі оголосили, що наступного тижня замість Євгена Глібовицького програму вестиме журналіст ТСН Юлія Бориско (програму вели Марина Кухар і Марічка Падалко). Однак сюрпризом ця новина була не лише для глядачів "1+1", а й для самого Євгена та навіть для випускового редактора "Сніданку".

Як з’ясувалося згодом, причиною усунення стала домовленість тримісячної давності, коли Глібовицький звернувся до керівництва компанії з проханням надати йому впродовж найближчих шести місяців лікарняний, оскільки мав зробити планову операцію. Проте конкретного часу, за словами Євгена, не узгоджували.

– Формально мені ніхто нічого не пояснив, – розповів "Газеті" Є. Глібовицький. – Запропонували декілька альтернатив: працювати на ТСН або в "Подвійному доказі". Та коли я запитав, чи це означає, що працюватиму на ТСН в умовах цензури, ніхто не відповів.

Це вже не вперше Глібовицький вступає в конфлікт із керівництвом "1+1". Напередодні парламентських виборів 2002 року він залишив програму ТСН:

– Канал працював тоді як інструмент есдеків у боротьбі проти "Нашої України". Це було гидотно і потворно. Я сказав Піховшеку: "Вибач, у таких умовах жодного сюжету на ТСН більше не зроблю доти, поки ТСН буде інструментом політичного впливу". Понад два місяці не виконував жодних завдань, але мене "тримали" на роботі.

Після виборів Євген повернувся як ведучий "Сніданку з 1+1", проте можна було передбачити, що експромти слабо контрольованого львів’янина рано чи пізно спричинять його розрив із каналом. На думку Глібовицького, останньою краплею стало висвітлення "Сніданком" акції сумських студентів:

– На мою думку, в основі лежить сумська історія. Ми подали інформацію про сумських студентів, а вона була жорстко табуйована. А ще, коли були "розбори" польотів, я не виказав жодних ознак розкаяння і не вимовив: "Пробачте, більше так не буду". Підозрюю, що на керівництво каналу був дуже сильний тиск із боку адміністрації президента.

Ірина Малихіна, випусковий редактор програми "Сніданок з 1+1", заступник головного редактора каналу, розповіла "Газеті", що Глібовицький ще влітку декларував свої наміри піти на лікарняний.

– Нам він про це говорив. Не знаю, як Євген домовлявся з керівництвом. Мене просто поставили до відома, що буде ще одна ведуча, Юлія Бориско, теж львів’янка, а Євген іде на лікарняний. Наскільки я розумію, він не йде з ефіру "1+1". Навіть не знаю, чому Євген зробив з цього політичне шоу. Ніхто його з ефіру "не викидав". З листопада в нас додаються випуски новин, будуть денні випуски. Переконана, що Глібовицькому, як непересічному фахівцю, обов’язково запропонують цю роботу.

За словами Ірини Малихіної, Є. Глібовицький таки не знав, що йде зі "Сніданку" саме 13 вересня:

– Він зателефонував і сказав, що дізнався про це з ефіру. Так само, як і я, зрештою. Зі мною також ніхто не радився. Керівництво ухвалило рішення, що Бориско з вівторка буде в ефірі. Я була переконана, що і Євген, і керівництво узгодили свої плани, принаймні формально. Про наміри Глібовицького знали всі, в тому числі керівництво. Єдина проблема в тому, що він не написав якоїсь заяви, а вони його не попередили, як це мало би бути.

У той же час народний депутат України Тарас Стецьків стверджує, що приблизно два тижні тому до нього потрапила копія аналітичної записки, адресована адміністрації президента. Документ був присвячений висвітленню акції сумських студентів на підконтрольних телеканалах. У тексті йшлося, що єдиною передачею, яка не дотрималася рекомендацій темників щодо висвітлення цих подій, був "Сніданок з 1+1".

Генеральний директор каналу "1+1" Володимир Оселедчик розповів "Газеті", що причиною усунення ведучого з ефіру є... зайва вага:

– Це причина, про яку я попереджав пана Глібовицького впродовж року. Порівняйте комплекцію Євгена Глібовицького, коли він уперше вийшов у ефір, і нині. Якщо ви не побачите там 10 додаткових кілограмів, то я визнаю, що помилився. Протягом року я говорив багато разів, чітко і ясно, що в такому вигляді він не працюватиме. Євген відповів, що не може впоратися із цим самотужки, і йому треба лікуватися. Без проблем. А щодо того, що це було раптове рішення – боронь Боже. Весь колектив знав про це: в ранкових випусках ведучими будуть жінки, в денних (це будуть "офісні" випуски) – чоловіки, вечірні знову-таки вестимуть жінки, нічні – чоловіки. Він мене запитав: "Які у мене перспективи?" – "Приведеш себе до порядку, перспективи в тебе є".

На запитання кореспондента "Газети", чи з Глібовицьким обговорювали конкретну дату "звільнення" зі "Сніданку", Володимир Оселедчик відповів:

– Знаєте, думаю, це суто моя конкретна й особиста справа. Я не думаю, що це важливо з’ясовувати пресі: говорив з ним чи ні.

Євген Глібовицький у розмові з "Газетою" пригадав той факт, що питання зайвої ваги порушували. Зі свого боку він оцінює обставини свого усунення як "непрозорі".

– Єдина моя претензія до каналу полягає в тому, що ситуація, коли ведучий з ефіру дізнається, що більше не є ведучим, може свідчити про наявність інших причин усунення, ніж ті, які мені назвали, коли врешті зв’язався з керівництвом. Якби мені просто запропонували наказ до ознайомлення, не мав би жодних претензій.

Поза тим претензій не маю, якщо не брати до уваги того, що канал політично заангажований під есдеків. "1+1" залишається лідером на ринку, технологічно це є найбільш якісний канал в Україні. Проблема в тому, що з інтелігентної структури "1+1" перетворився на структуру, яка почала свою інтелігентність застосовувати вибірково, водночас пропонуючи глядачам дуже якісні проекти, як "Документ" та "Подвійний доказ" і поєднуючи це з маніпуляціями, які бачимо в ТСН та "Епіцентрі".

Дуже шкода, бо команда насправді є, є класні фахівці. Незважаючи на те, що нині опоную менеджменту каналу, вважаю, що це найкращі телевізійні менеджери в державі, включно з топ-менеджерами. Вони обрали собі поганих друзів, а тепер вже їх ніхто не запитує, тепер вони мусять "дружити". Я маю чисте сумління і морально почуваюся сильнішим. Принаймні не виникає бажання ховати від когось очі.
powered by lun.ua