Віктор Ющенко: Убивця – це влада!

Вівторок, 21 вересня 2004, 12:04
У вівторок Верховна Рада створила комісію з розслідування отруєння Віктора Ющенка. Проголосували за цю постанову 425 депутатів.

Перед тим всі парламентські скептики могли наочно переконатися в критичності стану Ющенка.

На початку засідання "Наша Україна" і БЮТ попросили перерву, щоб зробити заяву. Після чого Ющенко піднявся на трибуну, щоб розповісти, що відбулося з ним за два тижні. На обличчі добре було видно набряки, проблеми з дикцією залишилися.

Промова лідера "Нашої України" була досить емоційною і викликала таку ж реакцію у залі.

Пропонуємо вашій увазі розшифровку виступу й реакції на нього.

Виступ Віктора Ющенка

Шановна президія, шановні народні депутати!

Я щасливий бути сьогодні у залі і дозвольте - я не заберу багато часу – але хотів би висловитися по ряду речей, які відносяться до кожної вашої долі.

Два останні тижні ряд українських політиків, журналістів ведуть дебати, що треба їсти, що треба пити, щоб у цій країні вижити і не вмерти.

Оскільки, в ряді випадків мова йде про мою честь, про мою мораль, бо я у ряді цих історій задіяний, я просив би вашої уваги на декілька хвилин.

Ряд речей мені буде говорити некоректно, тому що вони стосуються мене, але я їх буду вживати виключно для того, щоб апелювати до фактів.

Подивіться на моє обличчя, прислухайтесь до моєї дикції, це 1/100 тієї проблеми, яка в мене була. Подивіться добре, щоб з вами цього не сталося! Бо це не проблема кулінарії, це не проблема їжі, як це пробує хтось трактувати.

Не спішіть шановні друзі судити! Я хочу запитати кожного з 450 депутатів в цьому залі. За останні 10 чи 20 років ви мене п'яним коли-небудь бачили?
Підніміть руки!

Я звертаюсь до журналістів "Інтера", так званого Національного каналу УТ-1, "1+1", дудариків інших каналів: ви у моєму житті бачили ситуації, коли я не контролював собе? Якщо у вас є факти, сьогодні по телебаченню їх пустіть. Але таких фактів немає.

І тому, я вам хочу заперечити всім: я не є гурман! Східної кухні, західної кухні... Я їм той самий борщ, картоплю з салом, що і ви, що і 47 мільйонів людей! І те що зі мною сталося – це не проблема їжі і не проблема режиму харчування, це проблема політичного режиму в цій країні!

Жаль, що немає Олександра Олександровича в цьому залі. Я хотів йому сказати, що Олександре Олександровичу, ви можете їсти сало з картоплею, які ви полюбляєте, але запам'ятайте, як тільки ви станете реальним опонентом цього режиму, я підкреслюю - реальним, якщо вас тільки заберуть з підтанцовки Медведчука (оплески), картопляна дієта вам не допоможе! Заспокойтеся! Я говорю це з біллю.

(крики "Ганьба" в залі).

Друзі! Я звертаюся далі. Шановний Степане Богдановичу Гавриш, ви переживаєте зараз складні політичні часи. Бо лопається те, заради чого було поставлене ваше ім'я, лопається так звана президентська більшість.

Я хочу сказати, як тільки ви станете неугодні владі і станете маленькою загрозою, вас викинуть як папірець непотрібний. І ваша рибна дієта вам не допоможе!

Я звертаюся до хлопців з адміністрації президента, які радять кожен кусочок сала запивати 100 грамами горілки. Хлопці, недивлячись на те, що ви в тому таборі, але той табір живе за такими принципами і по такій моралі, що вас можуть викинути так, як викинули Хорошковського, Волкова й десятки інших. І в тому числі 100 грам не допоможе за кожним кусочком сала.

Друзі, сьогодні не йдеться про кухню буквальну, мова про українську політичну кухню, де замовляються вбивства! Тільки стоїть питання яким чином.

Говорячи про вбивства, я хотів би сказати з великим задоволенням, хто є вбивцею в цій країні! Але перед цим маленька історія.

Пригадайте, як у цьому залі у 1998 році ходив Вадим Петрович Гетьман живий. Хто його вбив? Президент Кучма заявляв, що це питання його честі, що генпрокурор дасть відповідь, хто вбив. Проходить час відповіді немає.

В 1999 році тут ходив В'ячеслав Чорновіл, хто його вбив КАМАЗом ми начебто не знаємо.

У 2000 році на тому балконі сидів Георгій Гонгадзе і вів політичний репортаж. Хто йому відрізав голову? Та начеб не знаємо, хоча один прокурор казав, що вбивця уже знайдений, інший сказав, що його прізвище починається на К. Тільки не вистачило сміливості сказати ще кілька букв.

Два з половиною роки в цьому залі ходив Олег Олексенко, хто його отруїв? Чотири тижні назад серед нас ще був Алік Асланов, який за останні 7,5 гривень, останню позичку в своєму житті, купив літру бензину і спалив себе. Хто його вбив? П'яниця голова районної адміністрації, який представляє СДПУ(о)? Чи пихатий голова колгоспу? Хто його вбив?

Не питайте, хто слідуючий. Слідуючий буде кожен із нас! І коли стоїть питання як доля обійшла мене: не та доза, не в той час і мої янголи, які не спали. Оце мені допомогло вийти на цей світ!

Давайте зробимо два уроки. Урок номер один. Я дуже хотів би, щоб ми отримали відповідь, хто це зробив і хто цей вбивця. Але ви добре знаєте, хто цей убивця. Убивця – це влада! І ніколи генеральний прокурор нинішній не дасть відповідь на те, хто вбив Гонгадзе, хто вбив Гетьмана, хто зробив замах на всіх і на багатьох.

І тому я дуже здивувався, коли президент Кучма розпорядився відкрити кримінальну справу щодо мого отруєння. Я не вірю цьому дорученню! Я не вірю цьому генеральному прокурору. Для чого, Леоніде Даниловичу, ви задаєте питання, на яке не збираєтеся відповідати? Нам краще зробити політичний урок!

А політичний урок, шановні друзі, полягає в тому, що Леонід Макарович Кравчук пропонує стати на коліна перед українським народом. Кому ж треба стати, Леоніде Макаровичу? І довго треба стояти! Щоб кожен з 47 мільйонів вибачив.

Але я пропоную інше. Звертаюсь до вас, мої дорогі, шановні народні депутати. Зробіть маленький подвиг, сьогодні, зараз, із цієї секунди.

Хоча б на один сантиметр вставайте з колін, як Аграрна партія, як частина хлопців з НДП, як "Центр". Зробіть цей маленький подвиг заради України, і ви побачите демократичну Україну з вільною й заможною людиною! Не забудьте цей урок - щоб він вас не догнав!

(Виступ Ющенка завершився оплесками. "Наша Україна" його вітала стоячи. Після того Литвин дав слово для репліки згаданим у промові Ющенка.)

Олександр Мороз, лідер Соцпартії:

Шановні депутат, радіослухачі. Я хотів би коротко прореагувати на слова Віктора Андрійовича, оскільки вони стосувалися не тільки стурбованості щодо порядку в державі, але і дискредитації мене.

По-перше, ви декого із своїх видань привчіть до порядку. Тому що те, що я говорив – стосувалося мене, а не Віктора Андрійовича.

(галас у залі)

Наступне. Я у подібному стані був в 1999 році. А Віктор Андрійович був, якщо не помиляюся, членом спостережної ради фонду "Соціальний захист" Олександра Волкова. І в підтанцьовці був безпосередньо у президента. І я докорів із цього приводу не робив.

Те, що сталося, не може задовольняти нікого. Але відповідаючи на питання журналіста про стан Віктора Андрійовича, я сказав те, що належало сказати, співчуваючи цьому стану.

(галас у залі)

А відносно того, що бреше ваша газета… Відносно того, що Юрій Костенко каже, що я голосував за звільнення Віктора Андрійовича з посади прем'єр-міністра… Ви, будь ласка, розберіться із своїми кореспондентами, щоб вони не дезінформували суспільство.

Володимир Заєць, фракція СДПУ(о):

Вікторе Андрійовичу, я бажаю вам здоров'я і якнайшвидше одужати. Але я хотів би виправити неточність, яку ви дозволили вжити у своєму виступі. Пан Дикий, глава адміністрації Баранівського району Житомирської області ніколи не належав до СДПУ(о), не належить і належати не буде.

Більше того, я жорстко критикував його в своєму інтерв'ю "Главреду" саме за ці взаємини, які призвели до самоспалення Аліка Асланова. І говорив про те, що він не має права представляти владу. А до якої партії він належить? Зверніться до губернатора Житомирської області пана Рижука, який представляє Народну аграрну партію.

Степан Гавриш, "Демократичні ініціативи-Народовладдя":

(його намагається зігнати з трибуни Олександр Гудима, член фракції "Наша Україна")

Шановні колеги. Сказане на цій трибуні зобов'язує мене принести особисті вибачення Віктору Андрійовичу Ющенку.

(оплески)

Моя особиста позиція була пов’язана з обставинами, які були мені невідомі. Я глибоко співчуваю його стану здоров’я. І вважаю, що маніпулювання ним є неморальним – з усіх боків, від кого б воно не виходило.

Але, Вікторе Андрійовичу! Бійтесь данаїв, дари підносящих. Бійтеся тих, хто сьогодні, підійшовши до цієї трибуни, не має українського слова, використовуючи татарський сленг, щоб образити ближніх людей, які будують цю державу.

Бійтеся тих, хто використовує слова, які недоречні такому високому й чесному політику, яким ви є.

powered by lun.ua