Путіну час прокинутися, а Кучма може очолити "каштанову революцію"

Понеділок, 15 листопада 2004, 14:38
Віктор Янукович витратив на вибори стільки ж, скільки й Джордж Буш у себе в США. Але ні це, ні надзусилля української влади разом зі щотижневими візитами Володимира Путіна не забезпечили йому перемогу в першому турі.

Оцінюючи розклади сил перед другим туром виборів в Україні, західні ЗМІ не вірять у перемогу Януковича законним шляхом.

"Незважаючи на невеликий розрив, ці вибори означають видатну перемогу для демократів і Віктора Ющенка", - пише політолог Андерс Аслунд у статті для "Файненшл таймс".

"Чинний режим застосував проти них весь арсенал своїх засобів. Національні телеканали підтримували Януковича. За даними команди Януковича, бюджет його кампанії становить 600 млн доларів - що відповідає 1% українського ВВП і дорівнює бюджету президентської кампанії Джорджа Буша, хоча ВВП Америки в 100 разів більше українського. Як передбачається, справа дійшла навіть до замаху на Ющенка у формі отруєння", - відзначає колишній радник президента Кучми.

"Місяцями корумпований й квазіавтократичний уряд України робив все від нього залежне, щоб сприяти обранню чинного прем'єра Віктора Януковича, маніпулюючи контрольованими державою ЗМІ і атакуючи прихильників опозиції і її лідерів", - пише у редакційному коментарі "The Washington Post".

При цьому видання відзначає роль громадськості й міжнародних організацій щодо припинення спроб фальсифікації виборів.

"Більшість виборців очікували, що результати виборів будуть сфальсифіковані. Той факт, що лідерство Ющенка було оголошено, нехай і з запізненням, свідчить про тиск мільйонів українців, які за нього проголосували, а також західних урядів, які направили тисячі спостерігачів і неодноразово застерігали від шахрайства", - пише "The Washington Post".

Творець терміна "каштанова революція", американська "The Wall Street Journal" співає оду своєму дітищу - маленькому каштану, який зажив власним життям в Україні.

"Активісти продемократичного руху, які борються проти авторитарного президента Леоніда Кучми, взяли на озброєння каштанову революцію з метою мобілізації прихильників напередодні виборів", - пише видання.

Як приклад пригадується студентське крило "Руху", яке назвало свій веб-сайт www.kashtan.org.ua.

"Це схоже на революційний рух - Каштанову революцію, як називає її народ України, - заявила газеті "The European Voice", польський член Європейського парламенту Гражина Станішевська, яка працює спостерігачем на цих виборах.

"Сьогодні ми маємо тріумф демократії й народження громадянського суспільства, про які можна лише мріяти в Росії... ЄС повинен допомогти Каштановій революції", - відзначає вона.

У той же час "The Wall Street Journal" відзначає істерію української влади навколо "каштанової революції", яка підігрівається московськими політтехнологами.

"Фраза, яка випадково з'явилася на наших сторінках, стала підґрунтям для обвинувачень, що демократія в Україні є свого роду західною змовою. Граючи на страхах суспільства, члени виборчого штабу Януковича стверджують, що будь-яка "революція" стала б кривавою, неначе надворі йде 1917-й рік", - пише видання.

Воно також нагадує, що комітет за обрання Януковича минулого місяця звернувся до президента Кучми із проханням "вжити заходів, щоб запобігти втіленню в життя сценаріїв "каштанової революції" й забезпечити закон і порядок під час виборчого процесу".

Спираючись на думку незалежних спостерігачів, iноземні ЗМІ підкреслюють, що уряд Кучми справді вжив всіх заходів з метою надання допомоги "своїй людині": "перший тур виборів був заплямований широко розповсюдженим шахрайством, залякуванням ЗМІ державою й гоніннями на опозиційні партії й групи".

"Франкфуртер Альґемайне Цайтунг" пише про те, що "функціонерам на місцях пригрозили втратою їхніх робочих місць на випадок, якщо в підконтрольних ним місцях не буде досягнуто визначених згори квот за провладного кандидата".

Вона згадує про лист групи харківських правоохоронців, які описали масштабні маніпуляції на виборах, можна читати як заклик громадян у формі, які прагнуть зробити щось для демократії у своїй країні й проти продовження "пострадянського феодалізму в Україні".

"Той факт, що автори цього листа готові назвати свої імена лише, якщо їм та їхнім родинам буде гарантовано безпеку, не дивує. Адже вони були б не першими, які просто зникають, потерпають у "аваріях" чи, як непокірливі журналісти, прибираються за плату кілерами", - зазначає "ФАЦ".

Німецьке видання смакує передчуття, що ж розповідатиме своїм співвітчизникам Янукович під час телевізійних дебатів з його опонентом Ющенком, якщо його попросять пояснити всі ці факти маніпуляцій на виборах.

Ще одне німецьке видання "Зюддойче Цайтунг" пише про те, що визнання Ющенка переможцем першого туру та підтримка його низкою кандидатів навіть дещо вплинула на Росію.

"З огляду на це, посол Росії в Україні Віктор Чорномирдін, який раніше вихваляв Януковича, натякнув, що Москва все ж таки зможе змирится з перемогою Ющенка", - зазначає "Зюддойче Цайтунг".

"Кремлю вже час прокинутися й усвідомити демократичну реальність", - радить Москві Андерс Аслунд.

"Віктор Чорномирдін, посол Росії на Україні, схоже, розуміє, що перемога Януковича не є ключовою для Росії, тому що він сказав, що, хто б не став президентом України, йому доведеться розвивати добросусідські відносини з Росією", - зазначає він у статті для "Файненшл таймс".

"Іронія в тім, що Путін, здобувши перемогу над власними олігархами, тепер підтримує набагато більш олігархічну партію України. Янукович тісно пов'язаний з Ринатом Ахметовим, власником System Capital Management, донецького конгломерату. Ахметов прагне позбутися від російських компаній в українській вотчині, і його приятель Янукович охоче йому в цьому допоможе", - вважає експерт.

"Президент Ющенко може привести Україну до справжньої демократії й інтеграції із Заходом. Для Росії було б краще піти за цим прикладом", - пише він у статті для "Файненшл таймс".

У той же час інші ІноЗМІ не припиняють критикувати Путіна за втручання у внутрішні справи України.

"У п'ятницю, усього за тиждень до другого туру, Путін знову опинився в Україні.

Мовою міжнародної дипломатії це називається втручанням у внутрішні справи іншої держави. Для Путіна, однак, такі вчинки стають усе більш типовими, і таку тенденцію можна назвати м'яким російським імперіалізмом", - пише "The New York Times"

А "The Washington Post" відзначає, що "для автократів у Москві вільні вибори в сусідній країні становлять прямий виклик їхній практиці".

Видання закликає керівництво США вплинути на Путіна й попросити не втручатися у справи чужої країни. "The Washington Post" називає "ознакою слабкості мовчання із приводу втручання Путіна".

У той же час видання відзначає, що адміністрація Буша-молодшого натиснула щодо чесних виборів на офіційних осіб України й близьких до них бізнесменів, пригрозивши їм не давати візи на в'їзд до США.

"The Washington Post" також нагадує, що сенатор-республіканець від штату Індіана Ричард Лугар зі схвалення президента Буша-молодшого поїде в Київ спостерігати за другим туром виборів.

"Лугар і Буш-молодший не стануть і не повинні агітувати за Ющенка чи будь-кого з кандидатів, як це зробив Путін. Їхньою метою має стати лише те, чого домагається переважна більшість українців: вільний вибір", - пише видання.

А "революційнокаштанова" "The Wall Street Journal" все ж вірить у прорив народної демократії в Україні.

"Здійснення народом права на свій суверенітет у протистоянні з незаконними правителями - зовсім не державний переворот", - пише видання.

"Нинішній рік, можливо, стане роком дорослішання України. Доводячи неправоту фаталістів, президентські вибори наповнили енергією країну, показавши, що демократія може розцвісти в цьому регіоні. Кучма може спробувати сфальсифікувати вибори. Або ж президент, який йде у відставку, може приєднатися до "каштанової революції" - замість того, щоб бути нею зметеним", - відзначає "The Wall Street Journal".


У матеріалі використані переклади сайту ИноСМИ й "Німецької хвилі"powered by lun.ua