НДІ НЕ ВИЗНАЄ ВИБОРИ ЛЕГІТИМНИМИ

Вівторок, 23 листопада 2004, 12:12
Національний демократичний інститут міжнародних відносин вважає, що фундаментальні порушення виборчого процесу України призвели до підриву його легітимності.

Про це сказано в попередній заяві делегації спостерігачів НДІ, передає "Український вибір".

"Сумарний вплив порушень, фактів залякування, неприкритої маніпуляції й кричущих фальсифікацій, як під час агітаційної кампанії, так і в день виборів, створювався з метою досягнення певного результату, не беручи до уваги волевиявлення народу", - сказано в заяві.

Серед порушень спостерігачі констатують тиск на працівників державного сектора й студентів з метою одержання ними й членами їхніх родин відкріпних талонів і передавання їх своїм керівникам.

Спостерігачі також говорять про організоване вивезення людей з метою голосування в інших населених пунктах, контролювання їх пересування й створення можливості голосування за кількома відкріпними талонами.

Серед порушень спостерігачі зафіксували підозріло високу кількість людей, які голосували за допомогою мобільних урн, в окремих регіонах, а також позбавлення виборчого права через невнесення виборців у списки або ж помилку в їхній особистій інформації.

Місія зафіксувала випадки звільнення територіальними виборчкомами членів дільничних виборчкомів, які представляли опозиційного кандидата, а також відмову міжнародним і місцевим спостерігачам у доступі на дільничні й територіальні виборчкоми.

Крім того, у заяві констатуються випадки визнання результатів голосування на окремих дільницях недійсними, незаконним або сумнівним способом, а також недозволена присутність міліції й інших сторонніх осіб на території дільниць.

Спостерігачі також говорять про неможливість акредитування місцевих спостерігачів від громадських організацій, що закріплено українським законодавством.

Спостерігачі також зафіксували упередженість у висвітленні подій державними засобами масової інформації на користь прем'єр-міністра Віктора Януковича, а також випадки залякування й насильства в період передвиборчої агітації стосовно агітаторів, членів виборчкомів, журналістів і спостерігачів.

НДІ вважає, що політичні лідери повинні терміново почати діалог для виправлення наслідків зловживань й порушень під час виборів.

"Для цього необхідно розглянути повний спектр виправних заходів, у тому числі проведення часткових або нових виборів на демократичних засадах", - йдеться в заяві.

Делегація наполягає, щоб у процесі пошуку шляхів виходу із ситуації кожна сторона поважала права іншої й утримувалися від застосування насильства.
Серед позитивних моментів виборчої кампанії спостерігачі говорять про високу активність громадян, які відкрито демонстрували свою підтримку обох кандидатів, навіть перед загрозою утисків за підтримку опозиційного кандидата.powered by lun.ua