Політологи пророкують Януковичу опозиційне майбутнє

Вівторок, 21 грудня 2004, 15:54
Українські політологи схиляються до того, що події після виборів будуть розвиватися за компромісним сценарієм, а Віктор Янукович може очолити нову опозицію.

Такі думки вони висловили на засіданні "круглого столу" у вівторок у Києві.

Директор Центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв бачить три можливих сценарії розвитку подій після виборів: компроміс, криза, а також зрив переголосування й нові вибори.

"Еволюційний або компромісний" варіант Єрмолаєв називає першим і найбільш імовірним сценарієм. У рамках цього варіанту 2005 рік буде перехідним, роком перегляду й переосмислення як договору про ЄЕП, так і формату європейських відносин.

Потім, на думку політолога, буде йти на повний хід підготовка до парламентських виборів 2006 року. У цьому варіанті можливе відтермінування конституційної реформи, а також формування регіональних команд управління на компромісній основі.

Другим, менш імовірним, варіантом Єрмолаєв вважає "кризовий сценарій", у рамках якого він припускає формування сильної проросійської партії й посилення сепаратистських настроїв, інструментом для чого може послужити зрив прийняття держбюджету-2005 і поява сепаратизму економічного відтінку.

Третім, найменш імовірним, але найнебезпечнішим варіантом Єрмолаєв вважає можливість зриву голосування 26 грудня. Це, на його думку, призведе до організації нових виборів, у ході яких ситуація значно загостриться.

На цих виборах він прогнозує висування значно "більш жорсткої" пари кандидатів - від націоналістів і від проросійських сил, тоді як нинішня пара опонентів - Віктор Янукович і Віктор Ющенко "буде трохи затерта". У цьому варіанті політолог бачить дуже складний розвиток подій, у тому числі, безліч кризових ситуацій.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що сьогодні кандидат у президенти Янукович формує свою політику не стільки як супротивник Ющенка, скільки як лідер майбутньої опозиції і як підготовка до виборів у парламент 2006 року.

На думку політолога, зараз "формується нова опозиція, лідером якої стане Янукович й у яку ввійдуть, швидше за все, "Партія регіонів" як основа, СДПУ(о) і залишки комуністичних партій під предводительством Петра Симоненка".

Політолог вважає, що цей блок може стати провідником проросійської політики, і буде противагою парламентській більшості, що сформують сили на чолі з "Нашою Україною".

"Більше розмитого партійного фону не буде. Система партій в Україні здобуває риси двопартійності", - заявив політолог.

Інтерфакс-Українаpowered by lun.ua