Варшава посварилася з Брюсселем через Україну

Вівторок, 11 січня 2005, 18:11
Між Польщею та Брюсселем розгорівся дипломатичний конфлікт через оцінку президентом Європейського парламенту Йозефом Борелем ролі Польщі у розв'язанні української внутрішньополітичної кризи.

Конфлікт виник на грунті тлумачення польською дипломатією слів президента Європейського парламенту Йозефа Бореля під час його публічного виступу у мадридській фундації Forum Nueva Economia ще 10 грудня, повідомляє українсько-польський інформаційний проект "ProEuropa".

Згідно з версією польського посольства у Мадриді, Борель нібито сказав, що "запобігання кризі (в Україні) означає великий успіх ЄС, незважаючи на те, що поляки та литовці не мали такої ж позиції як і решта країн ЄС, оскільки діяли під впливом США".

Польський євродепутат Мирослав Піотрковський навіть закликав Бореля подати у відставку з поста президента Європарламенту у зв'язку з негативними висловами щодо ролі Польщі, зокрема, у вирішенні української кризи.

Сам Борель заперечує такі вислови, і, у свою чергу, вимагає від МЗС Польщі публічного спростування тверджень, які надійшли йому від польського посольства в Мадриді.

Президент Європарламенту вислав президенту Польщі Александру Кваснєвському та маршалку польського Сейму Влодзімежу Цімошевичу лист зі стенограмою свого виступу.

"Йозеф Борель не критикував ролі Польщі у розв'язанні кризи в Україні, не засуджував нас (Польщу) за участь у війні в Іраку і не представляв у невигідному світлі", пояснює у вівторок польська газета "Жеч посполіта".

Як свідчить стенограма, слова Бореля польські дипломати у Мадриді вирвали з загального контексту і додали свої коментарі, які не відображають позицію Бореля.

А фактично він сказав щодо ролі заходу в українській кризі наступне: "Черговим важливим питанням є роль Європи у світі. Ми бачили, що сталося в Україні. Це був великий успіх Європейського союзу, а особливо деяких його представників. Принаймні, у нашому безпосередньому сусідстві ми були згодні до спільних дій, що було нелегко, оскільки поляки та литовці не мали точно такого ж погляду, як решта".

"Так сталося і тому, що США залишили нам розв'язані руки на незручній для них території, де їм загрожував конфлікт з Росією. Так було, і нам вдалося розв'язати проблему… Україна та Білорусь також захочуть увійти до ЄС. Безсумнівно, це буде темою дискусії протягом найближчих місяців", - продовжував Борель.

"З його слів не витікає, що ЄС зробив щось проти Польщі та Литви і немає також сліду тези, що нібито Польща та Литва діяли під впливом США", - пише "Жеч посполіта".

За неофіційною інформацією Польської пресової агенції, повідомляє "ProEuropa", Борель запросив польських євродепутатів на вечерю.

Темою зустрічі мають стати непорозуміння, викликані висловами Бореля. На зустріч вже нібито погодилися прийти польські політики Марек Сівець, Яцек Саріуш-Вольський та Броніслав Геремек.

"Українська правда"

Читайте також:

Віце-президент Європарламенту: для вступу в ЄС Україні знадобиться 7-21 роківpowered by lun.ua