В Україні констатують відкат на 5 років назад

Середа, 21 вересня 2005, 14:24

Голова Рахункової палати України Валентин Симоненко заявляє, що за темпами економічного росту країна повернулася на рівень 2000 року.

Виступаючи в середу в парламенті в ході обговорення інформації Кабінету міністрів про хід виконання державного бюджету на 2005 рік за 7 місяців поточного року, Симоненко підкреслив, що за темпами економічного росту в 2000-2004 роках Україна ввійшла в групу лідируючих країн світу.

"Сьогодні ми змушені констатувати, що в 2005 році темпи росту внутрішнього валового продукту знизилися в 3,6 рази, у промисловому виробництві - в 4 рази нижче, ніж за січень-червень 2004 року", - сказав голова Рахункової палати.

"Динаміка показує, що до кінця року темпи вповільнення росту можуть перейти в темпи падіння", - відзначив він.

За словами Симоненка, за перше півріччя нинішнього року темпи росту інвестицій в основний капітал знизилися майже в 4 рази, при цьому частка державного бюджету також скоротилася в 4 рази.

Симоненко відзначив, що протягом січня-червня 2005 року в зовнішньоекономічній діяльності зусиллями уряду й не без допомоги депутатів ріст товарного імпорту значно перевищив прогнозований, а також ріст експорту товарів.

"У результаті позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарів за станом на 1 серпня скоротилося більш ніж в 21 раз", - відзначив він і підкреслив, що "ми скотилися на рівень 2000 року".

За словами Симоненка, за "7 місяців поточного року в держбюджет надійшло 54,8 млрд. грн., що становить 51,6% від затверджених річних показників".

Також він повідомив, що в порівнянні з минулим роком доходи держбюджету зросли на 19 млрд. грн., додавши в той же час, що "при вповільнених темпах економічного росту доходи держбюджету різко ростуть".

Як відзначив Симоненко, пояснення цього феномену "досить тривіальне".

Так, за даними Державної податкової адміністрації України, зайві сплачені податки, збори й обов'язкові платежі становлять 8,3 млрд. грн. На початок 2005 року цей показник склав 2,9 млрд. грн.

Крім того, за словами Симоненка, з держбюджету не відшкодовано платникам 3,4 млрд. грн. простроченої заборгованості по ПДВ.

У той же час Симоненко нагадав, що на 1 січня 2005 року бюджетна заборгованість по ПДВ становила 3,5 млрд. грн., а протягом 7 місяців обсяг невідшкодованих сум зріс і склав більше 6,2 млрд. грн.

"Таким чином, перевиконання плану бюджетних надходжень досягнуто, у першу чергу, за рахунок факторів, не пов'язаних з результатами економічної діяльності", - підкреслив він.

Голова Рахункової палати також повідомив, що загальна сума витрат держбюджету за 7 місяців 2005 року склала 52,7 млрд. грн., що становить 46,2% від річного плану.

Крім того, за його словами, на 1 серпня 2005 року залишилися нерозподіленими 700 млн. грн., які виділило Державне казначейство з держбюджету.

Таким чином, за словами Симоненка, кожна третя програма недоодержала держзасоби на реалізацію своїх заходів. Зокрема, Міністерство палива й енергетики недоодержало 817 млн. грн., МінАПК - 257,3 млн., Міносвіти й науки - 302 млн. грн.

У свою чергу, заступник голови бюджетного комітету парламенту Валерій Коновалюк висловився за необхідність перегляду основних показників і параметрів бюджету поточного року.

За його словами, такий стан справ у нинішній економіці й стан виконання бюджету свідчать про "відсутність ефективної бюджетної політики".

Як заявив Коновалюк, якщо "не почати необхідних дій, то інфляція до кінця нинішнього року може скласти 20%, тобто кожна п'ята гривня буде інфляційною".

Крім того, за його словами, уже в цьому кварталі в уряду можуть бути проблеми з виконанням своїх соціальних зобов'язань, а до кінця року можуть виникнути проблеми з виконанням бюджету.

"Інтерфакс-Україна"powered by lun.ua