НАТО може стати реальним для України в 2008-му?
Британський експерт Джеймс Шер не виключає, що Київ може отримати від НАТО запрошення приєднатися до Плану дій щодо членства вже наступного року.
Про це він сказав в інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі.
"Це цілком можливо. Але важливим питанням буде, як кожна з країн-членів НАТО оцінює в цілому прогрес України. І не можна сказати, що нинішня політична криза не привернула до себе уваги і не стурбувала НАТО", - зазначив Шер.
"Це потребуватиме великих координаційних зусиль на державному рівні. Рада Національної безпеки та оборони під керівництвом пана Кінаха має почати знову діяти в ефективний та компетентний спосіб", - вважає експерт.
Другий момент, який, за словами експерта, хвилює НАТО, це те, що "процес оборонної реформи нині починає поширюватися на ширше коло відомств, які займаються безпекою, і в Україні має початися огляд силового сектору".
"Якщо Україна дійде до цієї стадії - якщо політична ситуація розвиватиметься позитивно - тоді, гадаю, було б реалістично розраховувати на запрошення до Плану дій щодо членства наступного року", - зазначив Шер.
Він також додав, що Україна "справила б величезне враження на альянс", якби вона підготувала план поступового збільшення військових витрат, який би почав виконуватись за два роки.
Водночас на питання, чи можливо, що Україна може стати членом НАТО в 2008-му році, і президент Ющенко виступатиме на саміті НАТО того ж року як лідер країни-члена альянсу, Шер сказав, що так говорити "небезпечно".
"Небезпека полягає у тому, що двадцять шість окремо взятих членів альянсу мають ухвалювати рішення, спираючись на широке коло критеріїв. Але є ще більш важлива причина - коли хтось уявляє собі дату, вони уявляють, що можуть вже сидіти і нічого не робити. Якщо так станеться, тоді не буде можливості, аби Україна приєдналася до НАТО в 2008-му році", - сказав він.
"Тому треба зараз багато працювати, аби дістатися до наступної сходинки - Плану дій щодо членства. Потім буде огляд прогресу України. Тому автоматичності немає. Потенціал існує, бажання існує, і реалістично було б сказати, що якщо Україна продовжуватиме робити реформи в оборонній галузі і робитиме їх в інших галузях, тоді - якщо припустити, що саме так і буде - дата 2008 рік для ключових членів НАТО стане реалістичною датою", - наголосив Шер.
Що стосується перебування російського чорноморського флоту на території України, то Шер відзначив, що позиція НАТО полягає в тому, що "це двостроннє питання російсько-українських взаємин, і це не є перешкодою для повної інтеграції і навіть членства України в НАТО".