Помаранчевий колір і фото Ющенка шокували російського спостерігача

Неділя, 26 березня 2006, 18:41

Міжнародні спостерігачі на виборах у Верховну Раду, що представляють Громадську раду РФ, а також CIS-EMO відзначають численні технічні порушення в день голосування.

Також вони прогнозують "вал судових позовів" як з парламентських, так і з місцевих виборах, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Про це, зокрема, заявив член Громадської палати РФ Сергій Марков на прес-конференції у неділю.

На прес-конференції також були присутні голова місії Міжнародної організації зі спостереження за виборами в країнах СНД CIS-EMO Олексій Кочетков, голова ради Російського громадського інституту виборчого права Ігор Борисов і депутат польського Сейму Матеуш Піскорський.

Усі спостерігачі відзначили безліч "технічних проблем", серед яких стовпотворіння на виборчих дільницях, недостача протоколів, бюлетенів та виборчих урн.

За словами Маркова, влада виявилася неготовою до високої активності громадян на виборах. "Виникає питання - цей хаос - є результат злого наміру влади або організаційною недоробкою? На це питання ми маємо відповісти пізніше", - заявив Марков.

Також він назвав "безпрецедентною політтехнологічною операцією" зафіксовані факти "опосередкованої" агітації в Києві.

Зокрема, коли вулиці столиці завішені плакатами, що формально є рекламою газети, але на їхній першій сторінці зображений Віктор Ющенко і прем'єр Єхануров, із заголовком: "Команда президента перемагає".

А також коли центр столиці завішений транспарантами помаранчевого кольору. "Я особисто шокований цією спецоперацією політтехнологів блоку "Наша Україна", - заявив Марков.

Борисов дійшов висновку про "самоусунення держави від організації процесу волевиявлення громадян".

Він припустив, що через велику кількість бюлетенів "урни будуть переповнені", що може призвести до ушкодження бюлетенів. "Нічого просто так не буває. Якісь політичні сили могли передбачити, що це буде відбуватися так", - додав він.

Борисов прогнозує, що технічні помилки можуть бути "іскрами" для позовів у суди. Але, якщо доля деяких партій або блоків буде залежати від часток відсотків, "лавина позовів" неминуча, і "майдан може стати дуже строкатим".

Депутат польського Сейму Матеуш Піскорський висловив надію, що до наступних виборів усі виявлені технічні проблеми будуть виправлені. Він також підкреслив необхідність поліпшення виборчого закону.

Усі присутні на прес-конференції міжнародні спостерігачі відзначили необ'єктивність оцінок місії спостерігачів ОБСЄ.

Борисов зауважив, що в їхніх оцінках "переважає політична доцільність над правом", а Марков додав, що система ОБСЄ за спостереженням на виборах "повинна бути серйозно реформована".powered by lun.ua