У Вашингтоні не хочуть повернення Тимошенко

П'ятниця, 31 березня 2006, 10:51

Утворення коаліції між Партією Регіонів та блоком "Наша Україна" у Верховній Раді буде політичною смертю для Віктора Ющенка.

Таку думку висловив професор політології Стенфордського університету Майкл МакФол, повідомляє Радіо "Свобода".

За словами іншого експерта Майкла Гелцела, у неофіційних бесідах американські посадовці висловлюють сподівання, що новий український уряд буде сформований "помаранчевою коаліцією" у парламенті.

Однак, в них існують застереження щодо можливого повернення Юлії Тимошенко на посаду глави уряду.

"В офіційного Вашингтона існує багато занепокоєнь щодо непередбачуваності Тимошенко та її зацікавлення у реприватизації", - зазначила Тимошенко.

"Вона зробила багато корисного тим, що винесла на публічне обговорення газові угоди з Росією. Однак, враховуючи її професійне минуле, виникають сумніви щодо того, яку мету вона переслідувала", - зазначив він.

Американські експерти погоджуються, що першим наслідком повернення Тимошенко на посаду глави уряду може стати перегляд російсько-українських газових домовленостей.

Водночас, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер застерігає від надто різких кроків у напрямку скасування цих угод:

"Українська сторона повинна бути обережна у тому, як саме вона розриватиме ці угоди. Захід із симпатією поставився до України у цьому питанні не через те, що він хотів би аби Україна отримувала газ по 50 доларів за тисячу кубометрів. А через брутальність російського підходу, який полягав у відключенні газу посеред зими", - зазначив він.

"Отже, якщо Україна відмовиться від угоди і це буде виключно її ініціатива, то вона не зможе розраховувати на таку саму підтримку, яку вона отримала у січні", - додав він.

В той же час, професор політології Університету Джорджа Вашингтоні Генрі Гейл вважає, що розбіжності Тимошенко та Ющенка у ставленні до газової угоди та інших питань можуть спричинити нове протистояння між ними, у випадку її призначення главою уряду.

З ним погоджується і професор політології Стенфордського університету Майкл МакФол, який вважає, що Ющенко зробив стратегічну помилку, коли погодився на ототожнення свого імені із блоком "Наша Україна".

Тепер, на думку МакФола, він залишиться заплямованим низькою підтримкою блоку. І нове прем'єрство Тимошенко перетворить Ющенка на слабкого президента.

"Ющенко не зміг за останні півтора року ефективно використати президентскі повноваження. Отже, на це не варто чекати, особливо у випадку галасливого повернення Тимошенко, яку він сам і звільнив. Мені важко уявити собі, що він зможе відновити силу президентської посади."