Україна здобула в Європі збиткове лідерство

Середа, 31 січня 2007, 13:40

Україна посідає четверте місце серед 46 європейських країн за кількістю звернень до Європейського суду з прав людини.

Станом на 1 січня українці подали до суду у Страсбурзі 6800 скарг, поступившись лише росіянам, туркам та румунам, повідомляє телеканал ICTV.

За кожною з поданих скарг суд може зобов’язати Київ сплатити компенсацію завданої шкоди.

Така кількість звернень, що свідчить про нездатність держави захистити права своїх громадян, може призвести до юридичного банкрутства України.

Лише за минулий рік Європейський суд з прав людини ухвалив 119 рішень проти України.

Значна частка цих рішень стосувалася незабезпечення права на справедливий суд, в тому числі надто тривалий розгляд та невиконання рішень.

Водночас, у повідомленні зауважується, що Європейський суд з прав людини розглядає справи іноді по п'ять-сім років і зізнається, що не в змозі впоратися з величезною кількістю справ, які постали перед ним.

Оглядачі зазначають, що за ухвали 14 протоколу до конвенції з прав людини, який передбачає зміни процедури розгляду рішень і має збільшити ефективність суду на 20-25%, Україна може стати фінансовим заручником недієвості своєї судової системи.

Водночас, спроби спростити процедуру розгляду скарг у Європейському суді блокуються Росією, Держдума якої не ратифікувала реформу, вважаючи, що суд часто ухвалює політичні, а не юридичні рішення.

У Страсбурзі російської критики не розуміють, але сподіваються, що росіяни змінять своє рішення.

За минулий рік суд з прав людини у Страсбурзі подвоїв свою продуктивність, розібравши майже 30 тисяч скарг, водночас кількість позовів від європейців зросла майже вдвічі і число нерозглянутих справ сягнуло 90 тисяч.

Українська правда