У США кажуть, що криза в Україні розв’язана, і легітимно
Посол США в Україні Вільям Тейлор вважає, що політична криза в Україні розв’язана і в легітимний спосіб.
"Я думаю, що криза розв’язана. Угода, до якої прийшли президент, прем’єр-міністр і спікер, накреслила шлях, який є мирним, демократичним і конституційним", - сказав він в інтерв’ю газеті "День".
При цьому посол зазначив, що "звичайно, важливим залишається те, щоб угода була дотримана і виконана".
Водночас, Тейлор ухилився від прямої відповіді, чи вважає він Верховну Раду легітимною після останнього указу президента Віктора Ющенка про проведення дострокових виборів.
"Що, очевидно, має легітимність, так це угода, до якої дійшли спільно президент, прем’єр-міністр і голова Верховної Ради... Частиною цієї домовленості, звичайно, є проведення виборів 30 вересня. І вони троє дійшли згоди стосовно того як у законний, конституційний і мирний спосіб провести ці вибори. З нашої точки зору, цей план дій виглядає повністю легітимним", - підкреслив Тейлор.
За словами посла, "процес має запуститися тим, що свої повноваження складуть, принаймні, 151 депутат Верховної Ради".
"У який спосіб вони повинні це зробити? Хто повинен про це заявити? Яка роль у цьому спікера Верховної Ради, яка роль Центральної виборчої комісії? Такі деталі не є предметом для коментарів з боку сторонніх осіб... Ми можемо лише заохочувати всі сторони рухатись у накресленому напрямку", - наголосив він.
Водночас, Тейлор зазначив, що уряд США "дуже уважно стежив за розвитком цієї кризи".
"Були моменти, коли ми відчували занепокоєння з приводу того, що Україна може вийти з цієї кризи, не набувши більш демократичних ознак... Оскільки ми є твердими прихильниками руху України в Європу, то боялися, що такі сумнівні дії різних сторін (аж до використання силових відомств) у розпал кризи можуть зробити Україну менш привабливою для Європи ", - зазначив він.
За словами посла, "якщо в цій ситуації вивчені якісь уроки, що допоможуть Україні стати більш демократичною і єдиною, наблизитись до Європи, то все це було того варте".
Водночас, Тейлор висловив сподівання, що президент США Джордж Буш цього року відвідає Україну.
"Я не думаю, що це станеться до того, як відбудуться вибори в Україні. Зазвичай президент Буш відвідує країни, які в демократичний спосіб провели вибори і вже мають стабільний уряд, який уже діє і має програму дій. Я також думаю, що президент Буш не хотів би, щоб якимось чином виглядало так, що американський уряд задіяний у передвиборному процесi і передвиборнiй кампанії", - зазначив він.