Партій стало менше через заощадливість "спонсорів"?
Небажання фінансувати дрібні політичні партії і процес укрупнення партійної системи призвели до зменшення кількості учасників виборчої кампанії, вважають політологи.
Так, політолог Вадим Карасьов зазначив, що зменшення кількості партій, що беруть участь у виборчій кампанії, пов'язане з трьома факторами, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"По-перше, це дострокові вибори - не всі маленькі партії були готові до цього, вони поставили перед маленькими партіями завдання, що важко вирішити", - сказав Карасьов.
Другим фактором є "укрупнення і затвердіння партійної системи, процеси політико-партійної централізації, що торкнулися і всієї політичної системи й окремих партій".
"Третій момент - це фактор фінансового спонсорства. Оскільки спонсори роблять ставку на прохідні політичні сили, стає усе менше підстав фінансувати непрохідні передвиборні проекти", - вважає він.
За словами Карасьова, "маленькі партії будуть претендувати на голоси незакріпленого, непостійного електорату, що вагається".
Політолог вважає, що більше такого електорату, насамперед, у Партії регіонів: "Зверніть увагу, що в основному всі міноритарні партійні проекти - це проекти з розрахунком на голоси виборців Криму, "Партія КУЧМА", блок "Український регіональний актив", блок Володимира Литвина й інших невеликих партій".
За його словами, у блоку "Наша Україна - Народна самооборона" і в БЮТ "більше співвідношення закріпленого і незакріпленого електорату на користь закріпленого електорату".
У свою чергу політолог Володимир Фесенко вважає, що тенденція укрупнення політичних партій і зменшення їхньої кількості існує, і буде набирати силу.
Він не виключив, що в найближчі п'ять-сім років відбудеться переформатування партійної системи України: "Зараз домінують не ідеологічні партії, а партії з відомими і популярними лідерами".
За словами Фесенка, "цілий ряд потенційних лідерів політичних сил не бачать перспективи в нинішніх виборах, вони побоюються, що Верховна Рада може бути розпущена, як і Верховна Рада п'ятого скликання".
"Це сприяє тому, що люди, що фінансують політичні процес, не хочуть витрачати гроші на безперспективну справу", - відзначив він.
Фесенко наголосив, що в Україні є і буде збільшуватися "ніша умовної третьої сили", оскільки є групи виборців, що принципово не хочуть голосувати ні за помаранчевих, ні за синьо-білих.
"У цій групі є лідер - блок Литвина. Зі збільшенням числа виборців, розчарованих у партіях війни з 2004 року, це дає шанс блоку Литвина прорватися через трипроцентний бар'єр", - вважає політолог.