Кримські татари просять захисту в ОБСЄ

Понеділок, 19 листопада 2007, 10:28

Кримськотатарські громадські організації звертаються до Верховного комісара ОБСЄ з прав людини Рольфа Екеуса "у зв'язку з посилюваною дискримінаційною політикою Української держави щодо кримсько-татарського народу".

Як говориться в тексті звернення, "за останні роки в політиці Української держави і влади Автономної Республіки Крим посилилася тенденція неприйняття самої проблеми, а в багатьох випадках і заперечення прав кримських татар".

"Це виявляється й щодо їхніх колективних прав як цілісного етносу, чиєю територією формування і єдиним місцем історичного мешкання є Крим, і щодо їхніх індивідуальних прав – прав людини", - цитує документ "Обком" із посиланням на УНІАН.

На думку авторів звернення, у тих випадках, коли кримські татари намагаються відстоювати свої конституційні і національні права, "вони відчувають войовничу протидію як з боку низки шовіністичних громадських і воєнізованих утворень, так і підтримуючої їхньої корумпованої місцевої влади, що залучають судові і правоохоронні органи".

"А близькі до владних кіл засоби масової інформації нагнітають антикримськотатарську істерію, пропагуючи і морально підтримуючи такі провокаційні дії. До цього часу зібрані сотні фактів адміністративного і судового переслідування кримських татар, різного роду провокацій і залякування щодо них, у тому числі таких, у ході яких застосовувалася холодна і вогнепальна зброя, незаконні затримання, арешти й інші репресивні заходи", - підкреслюється в зверненні.

На думку його авторів, "у 2006 році в Бахчисараї, і в Судаку, у 2007 році в Сімферополі і прилеглих районах пройшли відкриті бандитські напади і рейдерскі атаки на кримських татар".

Крім того, "у ході двох останніх драматичних подій, що мали місце в листопаді 2007 року в Сімферополі (вул. Балаклавська) і на плато гори Ай-Петрі, постраждали десятки кримських татар".

"У ході заздалегідь спланованої акції на Ай-Петрі близько тисячі добре навчених і озброєних людей у формі міліцейського спецназу вкрай жорстоко побили до півсотні кримських татар, застосувавши при цьому спецзаходи і вогнепальну зброю", - пишуть автори звернення.

"Реакція посадових осіб держави й Автономної Республіки Крим на заяву Меджлісу кримсько-татарського народу від 6 листопада 2007 року у зв'язку з викладеними подіями демонструє відсутність намірів уряду України засудити жорстокі дії співробітників МВС України і притягти до кримінальної відповідальності посадових осіб, що безпосередньо керували звірським побиттям мирних громадян. Цей осуд міг бути розцінений кримсько-татарськими громадськими організаціями як початок перегляду політики дискримінації кримських татар у Криму", - зазначають вони.

Однак такі кроки, на думку авторів звернення в ОБСЄ, не були вжиті. "І кримські татари одержали ще один, притому надзвичайно серйозний привід думати, що українська держава не має ні бажання, ні волі вирішувати їхні численні, у тому числі політико-правові проблеми", - говориться в документі.

Тому представники кримсько-татарських громадських організацій просять Верховного комісара ОБСЄ з прав людини звернути пильну увагу на події, що відбуваються в Криму, організувавши систему моніторингу за дотриманням прав людини в АРК; а також використовувати всі наявні в його розпорядженні засоби й можливості для захисту конституційних і національних прав кримських татар.powered by lun.ua