Україні радять роздавати менше грошей, але якісніше

Понеділок, 25 лютого 2008, 13:12

Україні не потрібно збільшувати обсяги видатків у сферах охорони здоров'я та освіти, а слід підвищити ефективність цих видатків, що дасть змогу поліпшити показники і якість державних послуг.

Про це йдеться у новому звіті Світового банку про державні фінанси України "Вдосконалення міжбюджетних відносин і стратегія видатків у сферах охорони здоров'я та освіти".

У звіті вказується, що ресурси, необхідні для інвестицій, що поліпшать якість послуг, можна відшукати, підвищивши самостійність місцевих органів влади щодо видатків.

Тим самим, зауважується у документі, будуть посилені стимули державних органів до переорієнтування державних послуг на задоволення відповідного попиту населення.

У звіті вказується на посилення фіскального тиску, зумовленого значними потребами в інвестиціях на місцевому рівні, тривожний демографічний профіль та на необхідність модернізувати державні послуги.

Експерти Світового банку вважають, що додаткові бюджетні ресурси ситуації не поліпшать.

Так, запровадження медичного страхування, яке зараз обговорюється і яке також має на меті залучення додаткових ресурсів до сектора охорони здоров'я, означатиме лише збільшення податкового навантаження на населення та високі адміністративні витрати.

Водночас страхування не дасть змоги вирішити проблеми, які є основною причиною неефективності та низької якості послуг.

Першочергові заходи реформ повинні спрямовуватися на ліквідацію негнучкої системи розподілу видатків, які повинні підтримувати наявні мережі медзакладів і забезпечити сильніші стимули й можливості для місцевих органів влади розподіляти кошти так, щоб задовольняти попит населення.

У документі наголошується, що ці заходи необхідно здійснити в такий спосіб, щоб захистити бідних і врахувати соціальні наслідки оптимізації шкіл і закладів охорони здоров’я та зменшення кількості їх працівників.powered by lun.ua