Рада Ющенка хоче зробити президента майже Богом

Субота, 19 квітня 2008, 12:08

Проект "Концепції системного оновлення конституційного регулювання суспільних відносин в Україні", представлений робочою групою Національної конституційної ради, передбачає фактичне розширення повноважень президента.

Документ передбачає зміни у розподілі повноважень між гілками влади, повідомляє "Дзеркало тижня".

Зокрема, парламентську коаліцію планується створювати за дорученням президента. Кандидатуру прем’єра подає більшість, але вносить його до Верховної Ради голова держави. Остаточно не вирішено, але не виключено, що він же повинен призначати склад уряду, поданий прем’єром і схвалений парламентом.

Голів місцевих адміністрацій призначає Кабінет міністрів. Водночас як варіант пропонується скасувати місцеві адміністрації. У місцевих рад повинні виникнути свої повноцінні виконавчі органи, а Кабмін здійснюватиме свою політику через регіональні галузеві представництва.

Індивідуальну відповідальність членів уряду пропонується ліквідувати, що означає відставку всього уряду в разі невдоволеності діяльністю окремого міністра.

Депутати позбавляються права адресувати запити президентові, оскільки "діяльність голови держави не може бути об’єктом парламентського контролю".

Водночас президент отримує право розпускати Верховну Раду з політичних мотивів. Повноваження парламенту при цьому припиняються в день видання президентського указу. Разом з тим допускається, що "в Конституції може бути визначений обсяг повноважень Верховної Ради після указу про розпуск".

У разі відставки уряду президент отримує право призначати так званий технічний Кабінет і скасовувати акти центрального органу виконавчої влади. Автори документа також пропонують "підвищити роль інституту контрасигнації".

Документ передбачає, що президент призначатиме генпрокурора, у якого передбачається відібрати функції нагляду за дотриманням законності. Ці функції планується передати префектурам, керівників котрих призначатиме президент.

Крім того, голова держави повинен отримати право пропонувати весь склад Конституційного суду, який потім затверджуватиметься парламентом. Не виключено, що президент очолить ще й Вищу раду юстиції, яка, за задумом авторів концепції, призначатиме, відсторонятиме та звільнятиме суддів.

Згідно з третім розділом концепції, що регламентує народне волевиявлення, активні громадяни країни повинні дістати право ініціювати, скасувати або змінити будь-який закон, аж до Конституції.powered by lun.ua