Перед приїздом Тимошенко у Москві повторили Європі: "ці негідники крадуть газ"

П'ятниця, 27 червня 2008, 09:51

Напередодні самміту ЄС-Росія та приїзду до Москви прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, з російської столиці знову пролунали звинувачення України у "крадіжках газу", повідомляє Радіо "Свобода".

В інтерв'ю впливовій британській діловій газеті "Файненшиал Таймс" один із лідерів російських ліберальних реформ та голова компанії ЕЕС Росії Анатолій Чубайс заявив, що Європа безпідставно обмежує доступ "Газпрому" до свого ринку.

Бо дії "Газпрому" щодо України, які налякали європейців, мовляв, були продиктовані бажанням припинити дешеві поставки газу і не повинні сприйматися як загроза для Європи.

Чубайс виступив на захист російської газової монополії. "Коли ЄС обмежує доступ до ринку для "Газпрому", він обмежує пропозицію. Що в результаті? Зростання цін. Це означає, що ви змушуєте ваше населення та економіку платити за ваші політичні побоювання", - заявив він в інтерв'ю "Файненшиал Таймс".

Чубайс звинуватив Європу у поверненні до протекціонізму у зв’язку з тим, що ЄС накладає обмеження на компанії з країн поза ЄС, які мають монополію на видобуток та розповсюдження енергоносіїв. Саме такою компанією монополістом і є "Газпром".

Російський політик визнав, що суперечка з Україною дійсно налякала багатьох в Європі, і що Росії не варто було цього робити.

Але на захист Росії він заявив, що в РФ були причини так вчинити, бо "ці негідники крадуть газ".

Водночас, на думку експерта з енергетичних питань аналітичної компанії "Глобал Інсайтс" Ендрю Неффа, "аргумент" про те, що українці "крадуть газ", якщо і мав підстави для суперечок кінця 90-х років, то тепер цей аргумент більше використовується для дискредитації України в очах європейських споживачів.

"Я сподіваюсь, що зараз ми залишили позаду питання про "крадіжки газу", тобто відкачування газу, на який не було укладено контракти. Питання зараз полягає в тому, щоб "Газпром" і "Нафтогаз України" домовилися про нові поставки без участі компанії "РосУкрЕнерго", - сказав він.

"І питання в тому, що якщо "Газпром" буде вимагати від України платити за "європейськими цінами" на газ наступного року, чи не почнеться нова суперечка щодо цін, поставок та транзиту, чи українці визнають, що їм таки доведеться платити більше за газ?", - цікавиться Нефф.

Саме це питання, на думку експерта, буде головним на зустрічі Тимошенко з її російським колегою Володимиром Путіним, яка відбудеться у суботу.

Водночас, Нефф вважає, що у питанні ціни на газ "у випадку України хоча і був політичний компонент, це все ж таки була комерційна суперечка".


powered by lun.ua