Керівник зовнішньої розвідки: "У Криму намагаються інспірувати протистояння"

П'ятниця, 28 листопада 2008, 10:04

Голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж заявляє, що проти України проводяться інформаційні спецоперації, зокрема, у ситуації щодо постачання зброї Грузії.

Про це він сказав в інтерв’ю "Україні молодій", коментуючи звинувачення у незаконній торгівлі зброєю.

"Не називаючи конкретних прізвищ, зазначу, що ми не підтримуємо позицію громадян України, які намагаються використати у політичних цілях риторику, яка завдає інформаційної, політичної, економічної та військової шкоди Україні. Ми — за об’єктивну інформацію", - сказав Маломуж.

"Інша справа — цілеспрямовані інформаційні спецоперації проти України. Зауважу, що ми знаємо, як вони плануються й проводяться, і здатні на кожну дати адекватну відповідь", - додав він.

Маломуж також розповів, що Служба зовнішньої розвідки "володіла ситуацією" щодо можливої війни у Грузії "ще на етапі ескалації конфлікту".

"І вже тоді ми надавали президенту реальну інформацію щодо потенційних загроз, задумів обох сторін — як Росії, так і Грузії, їхніх інтересів у цьому регіоні. Ми задіяли усі механізми для упередження конфлікту, але спрацював суб’єктивний фактор, тоді як міжнародні механізми не повною мірою відіграли свою визначальну роль", - сказав він.

Маломуж також зазначив, що одразу після початку воєнних дій Служба надала президенту Віктору Ющенку "відпрацьовані п’ять позицій, які можна було реалізувати для припинення вогню".

"На той момент Віктор Ющенко був чи не єдиним із керівників держав, який володів ситуацією, і саме він інформував про реальні події на Кавказі президентів Польщі, країн Прибалтики та Франції. Вже потім до врегулювання ситуації підключилися лідери інших країн", - сказав він.

Водночас Маломуж висловив жаль з того приводу, що Україна "через зайняту нею принципову позицію отримала цілу низку політичних звинувачень на свою адресу".

"Ми проаналізували всі спекуляції проти нас — жодна не підтвердилася. Жодна! Ми відверто заявили, що такі спекуляції лише шкодять двостороннім відносинам. Після цього вони припинилися, окрім однієї — нашого постачання зброї Грузії", - сказав він.

Говорячи про ситуацію в Криму, Маломуж відзначив "спроби окремих держав посилити свій вплив на півострові, радикалізацію дій в окремих ситуаціях".

"Але запевняю: ми фіксуємо всі закордонні центри, які намагаються інспірувати протистояння в Криму або навіть створити терористичні осередки. Щодо політичних радикалів, як тільки бачимо інспірацію дій, що несе загрозу державному суверенітету і територіальній цілісності — одразу включаються механізми профілактики на упередження. У цих питаннях активно співпрацюємо з СБУ", - сказав він.

Маломуж також підтвердив, що пріоритетним завдання для розвідки на даний момент є гарантування енергетичної безпеки України.

"У нас визначені програми конкретно для кожного підрозділу, який здійснює дослідження або розвіддіяльність у цьому напрямі. І саме тут ми вибудовуємо моделі, які дадуть Україні можливість відчути себе або ефективним гравцем на енергетичному ринку, або взагалі енергонезалежною", - сказав він.

Коментуючи події зими 2005—2006 років, "коли енергетичний чинник активно використовувався для тиску на Україну", Маломуж зазначив, що "ту схему" у розвідці "бачили ще за п’ять місяців до того".

"Тоді саме розвідка своїми каналами і за рахунок глибокого аналізу ситуації в Росії, Середній Азії, Європі та в самій Україні стимулювала вихід на конструктивний переговорний процес. Ми звернули увагу наших партнерів на чимало негативних моментів, які могли отримати і Росія, і Україна, й інші країни. Відповідні вагомі аргументи були донесені до вищого керівництва держав, і напругу було знято", - розповів він.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування