"Газпром" готується захищати газові угоди з Україною

Середа, 13 січня 2010, 09:31

У "Газпромі" побоюються перегляду контрактів на постачання газу в Україну 9 січня 2009 року після зміни влади в країні.

Юридичний департамент російського газового холдингу вже приступив до підготовки лінії захисту в судах цих угод, розповіло високопоставлене джерело в компанії газеті "Комерсант-Україна".

"Кандидат, який, за даними соцопитувань, має найбільші шанси стати президентом, уже завив про намір переглянути ці договори. Тому у вівторок було дано доручення підготувати стратегію їхнього захисту", - заявив співрозмовник газети.

Як відомо, раніше необхідність перегляду чинних контрактів на постачання газу визнавав кандидат у президенти України Віктор Янукович, на цьому ж наполягав чинний президент Віктор Ющенко.

Офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов 9 січня висловив надію, що новий президент України все ж таки не стане переглядати газові угоди.

"Контракти довгострокові за шведським правом, і тільки через те, що зміниться політичне керівництво, претендувати на зміну контрактів навряд чи вийде", - сказав він.

Купріянов також підкреслив, що середня ставка транзиту російського газу через Україну в розмірі $2,7 за тисячу кубометрів на 100 км у 2010 році є ринковою.

Водночас, високопоставлене джерело в Партії регіонів каже, що якщо Янукович стане президентом, він має намір активно скористатися рішенням Ради національної безпеки й оборони, ухваленим у 2008 році, яке приписувало Кабміну вести переговори в газовій сфері за директивами, затвердженими президентом.

"Наша позиція полягатиме в тому, що якщо Росія не готова постачати нам газ, то ми можемо купувати його в Туркменії, де є його надлишки і ціна цілком прийнятна", - сказав співрозмовник газети в ПР.

Джерело пояснило, що Україна може домогтися поступок від Росії, спираючись, насамперед, на свій статус монопольного транзитера газу.

Співрозмовник стверджує, що в "Газпромі" не зацікавлені в припиненні постачань газу в країни Євросоюзу через Україну, оскільки збитки в цьому випадку лягають на російську, а не на українську сторону.

Президент Київського міжнародного енергетичного клуба 2Q-club Олександр Тодійчук каже, що зараз найкраща ситуація для перегляду цін на газ, що постачається в Україну: ціни на природний газ у світі падають, а ціна російського газу в Україні "постійно росте і зараз вища, ніж у країнах Євросоюзу", які розташовані далі.

А радник прем'єра України, член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима говорить, що головним козирем у переговорах між Україною і Росією була наявність обхідних газопроводів, "однак останнім часом у зв'язку з падінням постачань російського газу в Європу необхідність будівництва таких трубопроводів відпадає".

powered by lun.ua