Західний експерт: Янукович заплатив за газ дорогу політичну ціну

П'ятниця, 23 квітня 2010, 08:25

Україно-російські угоди про зниження ціни на газ для України в обмін на продовження терміну базування Чорноморського флоту Росії непрозорі.

Таку думку висловив західний економіст, співробітник Інституту міжнародної економіки імені Петерсона у Вашингтоні Андерс Ослунд в інтерв'ю Радіо "Свобода".

"Янукович захотів зниження ціни на газ на 100 доларів і поставив себе у становище, коли просто мав відплатити тим, чого хочуть росіяни. Янукович отримав те, чого хотів, але заплатив за це дорогу політичну ціну", - вважає експерт.

Коментуючи твердження опозиції, що харківські угоди спрямовані на збагачення олігархів, Ослунд зазначив:

"Можна стверджувати, що це завжди добре, коли ви платите менше за імпорт, але з іншого боку, якщо отримуєте нижчу ціну за газ, то будете більше його споживати. Але мені незрозуміло, чи ця угода піде на користь власне олігархам".

"Сам договір не дуже непрозорий, йдеться про політичний бартер, що не дуже вписується в ринкові механізми", - заявив експерт.

Ослунд наголосив: "Реформа енергетичного сектора - це критичний момент для України, адже саме в цій галузі було найбільше корупції і втрат. Якщо ця угода призведе до зволікання із проведенням цієї реформи, то, очевидно, що Україна зазнає збитків".

Водночас, він зазначив, що харківські угоди можуть посприяти переговорам України з Міжнародним валютним фондом.

"Мені поки що невідомо про результати переговорів, але варто очікувати, що сторони суттєво просунуться вперед. В результаті (харківської) угоди Україна може зменшити державні видатки приблизно на 2% ВВП. Таким чином Україні буде набагато легше вийти на рівень дефіциту бюджету в 6%, як це хотів би бачити МВФ", - зазначив Ослунд.

Він також прокоментував сподівання президента Віктора Януковича на те, що співпраця між Україною і Росією в газовій сфері стане альтернативою російському проекту "Південний потік" із побудови газогону в обхід України:

"Проект "Південний потік" не має комерційного сенсу, скоріше існує питання, через який час і під яким приводом Росія і "Газпром" від нього відмовляться", - сказав Ослунд.

"Дешевше транспортувати газ через Україну, тут лише справа за прийнятною угодою між Україною і Росією", - додав західний експерт.

"Українська правда"powered by lun.ua