Майже половина українців хочуть підвищити російську мову в правах

Неділя, 18 березня 2012, 12:29

28% українців підтримують надання російській мові статусу державної.

Про це свідчить опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології, текст якого є у розпорядженні ZN.UA.

У питанні про бажані статуси української та російської мов респондентам було запропоновано шість варіантів відповіді, покликаних виявити нюанси позицій.

За повну рівність статусів — "українська та російська мови мають бути рівноправними державними мовами" — висловилося 27% опитаних громадян.

Ще 19% віддали перевагу поміркованішому варіантові: "українська мова — державна, російська вживається як місцева офіційна мова в тих місцевостях, де більшість населення цього бажає".

Якщо додати 1% тих, що воліли б найрадикальнішої русифікації — "російська мова має бути єдиною державною мовою з витісненням української мови з усіх сфер суспільного життя", — прибічників такого чи іншого підвищення статусу російської мови виявляється 47%, тобто трохи менше половини.

Водночас 12% респондентів висловилися за радикальну українізацію "з витісненням російської мови з усіх сфер суспільного життя".

23% підтримали чинну законодавчу ситуацію "українська мова — державна, російська мова має такі самі права, як мови інших національних меншин", і ще 14% вибрали варіант, що приблизно відповідає реальній мовній ситуації в нинішній Україні: "українська мова — державна, російська вживається лише як розмовна".

Таким чином, збереження чи зниження статусу російської мови підтримали 49% респондентів, тобто приблизно стільки ж, скільки висловилися за те чи інше підвищення (решта 4% не визначилися).

Опитування Київського міжнародного інституту соціології проведено за ініціативи автора статті в рамках співпраці з Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень НАН України та за фінансової підтримки Наукового товариства імені Шевченка в США (з фонду ім. Наталії Данильченко). Польовий етап тривав 11—20 лютого 2012 року, опитано 2029 респондентів.powered by lun.ua