Міжнародні експерти: провести чесні вибори буде непросто

П'ятниця, 19 жовтня 2012, 11:15

Україні буде не просто провести прозорі та чесні вибори.

Про це у середу в Вашингтоні заявили представники Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), експерти якої дослідили готовність України до виборів, повідомляє Голос Америки.

Автори доповіді зазначили, що волевиявлення українців проходитиме в атмосфері недовіри політичних сил одна до одної та виборчої адміністрації, та зневіри українців у можливості реально вплинути на ситуацію в країні.

На фоні численних повідомлень про порушення під час виборчої кампанії та нарікань на закон про вибори, важливе значення матиме те, як виборча система спрацює 28-го жовтня та наскільки ефективно виборчі комісії та судова система зможуть реагувати на скарги.

За словами заступника директора Департаменту Європи та Азії IFES Ґевіна Вайса, процес формування складу виборчих комісій примушує спостерігачів з подвійною увагою стежити за їх роботою у день виборів.

"До складу виборчих комісій увійшли представники непопулярних партій. Тепер вони склали з себе повноваження і поступились місцем представникам інших партій. Виникає питання: а навіщо певні партії, прагнули отримати більшість у складі комісій? Тож, якщо у день виборів будуть задокументовані свідчення порушень з боку виборчих комісій, їх втручання у волевиявлення виборців – це дасть підстави міжнародній спільноті для недовіри до результатів виборів", - сказав він.

Водночас експерт зауважив, що оснащення дільниць відеокамерами не спростить виявлення порушень в ході виборів.

"Не до кінця зрозуміло, як можна буде використовувати відеозаписи, зроблені встановленими на виборчих дільницях камерами, для оскарження у суді. Якщо я не помиляюсь, на оскарження результатів виборів відводиться два дні. Цього часу недостатньо навіть для того, щоб отримати копію відеозапису з однієї із понад сотні дільниць в окрузі", - сказав він.

У своїй доповіді IFES зазначає, що українці ідуть на вибори з песимістичним настроєм, не вірячи у можливість вплинути на ситуацію в країні.

Директор департаменту прикладних досліджень IFES Ракеш Шарма говорить, що переважна більшість українців вважають, що демократія є синонімом високих соціальних стандартів. Владу ж вважають недемократичною, бо не змогла забезпечити народу достаток.

Експерти IFES зауважують, чинний закон про вибори, незважаючи на зауваження до нього та наявність можливостей для зловживань, все ж дозволяє провести чесні вибори. Питання в тому, чи використають влада та політичні сили цей шанс.powered by lun.ua