У ЦВК сподіваються на зміни до закону про вибори

Вівторок, 26 серпня 2014, 12:17

У ЦВК сподіваються, що Верховна Рада схвалить законопроект про зміни до чинного закону про вибори, внесений профільним комітетом.

Про це заявив голова ЦВК Охендовський заявив в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" у вівторок.

"Ми сподіваємося, що його підтримають усіма фракціями і депутатськими групами, оскільки предмета для політичних дискусій в ньому немає - лише технічні зміни, необхідні для якісної підготовки виборів зі значним - близько 140 млн грн - скороченням видатків державного бюджету на їх фінансування", - сказав він.

Охендовський нагадав, що позачергові парламентські вибори 26 жовтня можуть відбутися за єдиним чинним законом "Про вибори депутатів України" від 17 листопада 2011 року.

Після виборчої кампанії 2012 року до нього були внесені зміни, засновані на рекомендаціях Венеціанської комісії та низки міжнародних місій зі спостереження за тими виборами.

"Залишаючи за дужками питання виборчої системи, як питання політичної, а не юридичної доцільності, можна сказати, що, з організаційної точки зору, закон цілком придатний для підготовки і проведення чергових виборів депутатів", - констатував глава ЦВК.

Водночас він нагадав, що на це в законі виписані процедури виборчого процесу за термінами для чергових виборів, виборча кампанія яких становить 90 днів, тоді як позачергових виборів - 60 днів.

"Особливості підготовки і проведення позачергових виборів, виборчий процес яких на третину коротший і може тривати від 59 до 53 днів, на мій погляд, вимагають низки змін", - вважає голова ЦВК.

Насамперед, це стосується термінів реєстрації кандидатів, створення окружних виборчих комісій і деяких інших виборчих процедур.

Наприклад, реєстрація кандидатів у депутати на позачергових виборах починається з першого дня виборчого процесу і закінчується за 25 днів до дня голосування. А друк виборчих бюлетенів для голосування в загальнодержавному окрузі (партійні списки), і для кожного одномандатного округу - необхідно закінчити за 7 днів до дня голосування. На весь процес друку - лише 17 днів.

При підготовці ж чергових виборів на це відводиться 46 днів. Для своєчасного виготовлення бюлетенів на позачергових виборах, реєстрацію кандидатів необхідно завершити хоча б за 33 дні до дня голосування.

Також за чинним законом подання кандидатур до складу окружних комісій мають бути внесені до ЦВК не пізніше, ніж за 53 дні до дня голосування. За певних умов перший же день виборчого процесу може збігтися з останнім днем цього строку, що, очевидно, неприпустимо з точки зору реалізації гарантованих законом прав політичних партій. З іншого боку, так задовго до дня голосування роботи в окружних комісій практично не буде - кандидатів вони не реєструють, а дільничні комісії створюються за 15 днів до дня голосування.

"Виплачувати ж звільненим членам окружних комісій та залученим фахівцям заробітну плату при цьому потрібно. Наблизивши момент створення окружних комісій до дня голосування, можна було б заощадити до 5 млн грн", - зазначив Охендовський.

За його словами, багато пропозиції ЦВК враховані в зареєстрованому у Верховній Раді 20 серпня законопроекті № 4531а, автором якого є голова профільного комітету парламенту - народний депутат Давид Жванія.

"ЦВК розраховує на швидкий розгляд цього законопроекту і вступ відповідного закону в силу", - зазначив він.

Інтерфакс-Україна

powered by lun.ua