Через війну на Донбасі можуть зупинитись українські ТЕС

П'ятниця, 29 серпня 2014, 11:36

Через російську агресію на Донбасі за останні два місяці видобуток вугілля скоротився на 30%, що може загрожувати зупинкою українських теплоелектростанцій.

Про це пише "ЛігаБізнесІнформ".

Як пише видання, з другої половини цього місяця через військові дії і зупинку вугільних підприємств в Україні почав різко падати видобуток вугілля.

У липні, за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, видобуток вугілля впав відразу на 21,6%.

За серпень точних даних поки немає, але нескладно припустити, що показники видобутку перевищать липневе падіння.

Наслідком такої роботи вугільної галузі стало зниження запасів вугілля на складах теплоелектростанцій (входять до складу енергогенеруючих компаній), які в сукупності виробляють 40% усієї електроенергії в країні.

Замістити цю електроенергію просто нічим.

За даними Міненерговугілля, на перше серпня на ТЕС знаходилося 2,8 млн тонн вугілля, що на 2 млн менше ніж торік. До 26 серпня ці запаси скоротилися до 2,1 млн тонн, за даними "Укренерго".

Такої кількості вугілля на ТЕС мало для роботи станцій в зимовий період. Щорічно до початку опалювального періоду Україна на складах накопичувала до 4 млн тонн вугілля.

"З таким рівнем видобутку і запасами на ТЕС ми протримаємося максимум до середини листопада, - каже глава Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. - Якщо не буде вугілля, доведеться зупиняти енергоблоки і підприємства просто залишаться без електроенергії".

Навіть те вугілля, що видобувається, доставити на ТЕС складно через руйнування залізничного полотна на Донбасі, де сконцентровано більше 80% всіх вугільних потужностей країни.

"Доставка вугілля на підприємства теплової генерації ускладнена через порушення залізничного сполучення з причини військових дій, - повідомила прес-служба ДТЕК. - Компанія опрацьовує альтернативні маршрути доставки вугілля для забезпечення надійного електропостачання".

"Я розраховую, що найближчим часом ми почнемо імпорт вугілля, - сказав 22 серпня на круглому столі заступник міністра енергетики Володимир Улида. - Вугілля можна постачати з Нової Зеландії, Австралії, навіть США".

"За моїми підрахунками нам потрібно буде імпортувати до 10 млн тонн, а це додатково 13 млрд гривень, - додає Волинець. - Навіщо ці гроші витрачати на закупівлю вугілля за кордоном, якщо їх можна вкласти в існуючі шахти?".

Волинець додає, що Міненерговугілля замість нарощування видобутку закриває навіть ті шахти, які не перебувають в зоні АТО.

Зараз тільки в Волинській області для закриття готуються сім шахт, - відзначає Волинець. - А на звільнених територіях нічого не робиться для відновлення роботи тих підприємств, які були зупинені під час військових дій".

Україна і в мирний час стикалася з дефіцитом вугілля для теплової генерації. У 2008 році через падіння видобутку на вугільних підприємствах ТЕС не зуміли накопичити достатнього вугілля на складах.

Тоді для економії вугілля було запущено п'ять газомазутних блоків: на Вуглегірській ТЕС потужністю 800 МВт, Запорізькій ТЕС - 800 МВт, 2 енергоблоки на Трипільській ТЕС по 300 МВт і один блок на Ладижинській ТЕС - 300 МВт.

Але в умовах відсутності поставок газу з Росії перейти на такий режим роботи просто неможливо.

"Якщо не буде газу, а дефіцит вугілля збережеться, то вугільним блокам ТЕС доведеться працювати на межі технічних можливостей, - каже Волинець. - В такому разі можливе перевантаження енергосистеми і автоматичне відключення блоків ТЕС, запускати які потрібно буде місяцями".

Міненерговугілля вже почало вживати заходів для економії вугілля.

Як повідомив чиновник в Міненерговугілля, в серпні державна Укрінтеренерго вже почала знижувати постачання електроенергії до Криму, який на 80% залежить від материкової України.

"Зараз розглядаються різні варіанти. Україна вже почала знижувати продажу електроенергії до Криму, а також запровадити ліміти для великих підприємств, зокрема комбінату "АрселорМіталл Кривий Ріг", - говорить чиновник. - Якщо ситуація буде критичною, то поставки електроенергії на півострів будуть зведені до мінімуму".

Для економії вугілля міністерство також планує запровадити обмежувальні заходи щодо експорту електроенергії в Європу, а також призупинити експорт енергетичного вугілля, яке може бути паливом на українських ТЕС.

"Кабмін на засіданні вже розглядав ці варіанти за пропозицією Міненерговугілля, - розповів чиновник у міністерстві. - Якщо ситуація з дефіцитом вугілля не буде вирішена, то уряд може прийняти відповідне рішення".

Економічна правдаpowered by lun.ua