"Гібридна" війна Росії є міжнародним рейдерством - експерт

Четвер, 22 січня 2015, 13:12

Ескалація воєнних дій навколо Донецького аеропорту, яку вже охрестили в Європі "новим Сталінградом", може призвести до першої повномасштабної війни між європейськими країнами після Другої світової війни.

Про це пише науковий співробітник Центру політичних та регіональних досліджень Канадського інституту українських досліджень Університету Альберти Тарас Кузьо у своїй статті для The Financial Times, повідомляє Zn.ua.

У разі загострення бойових дій, президент України Петро Порошенко вже підготував указ про введення надзвичайного стану в якості прелюдії до переходу від антитерористичної операції в стан війни.

За словами Кузьо, 80% українців вже вважають, що їхня країна перебуває у стані війни з Росією.

Заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін заявив на цьому тижні, що було б "великою, навіть стратегічною помилкою української влади робити ставку на військове вирішення кризи" і попередив: "Це може призвести до незворотних наслідків для української державності".

Глибину міжнародної кризи можна побачити у відмінності трактування ситуації. Західні країни вважають, що Україна має право захищати свою територіальну цілісність, а Росія відмовляється визнавати таке її право.

"Гібридна" або нелінійна війна Росії є міжнародним рейдерством, яке поширилося в середовищі, де верховенство закону знаходиться не на достатньому рівні.

Так, Кузьо називає масивним рейдерством події в Криму, де з приєднанням до Росії півострова, Україна позбулася своїх державних активів, були відібрані і приватні активи.

"Гібридна" війна Росії привносить віртуальність ведення міжнародних справ, що є продовженням її віртуальної внутрішньої політики.

З моменту підписання мирних угод Мінську у вересні Росія зміцнила сили бойовиків в Україні, через що цивільні і військові втрати продовжували зростати. У той час як Москва звинувачує Україну у підриві мирного процесу, ЄС вважає, що Росія порушила свої зобов'язання в рамках ОБСЄ та бойовики взяли під свій контроль ще 500 квадратних кілометрів території з вересня.

Москва продовжує посилено заперечувати, що її війська перебувають в Україні. Тим часом, міністерство закордонних справ Росії виступило із заявою на підтримку бойовиків.

Лукава "гібридна" війна Росії з її озброєними до зубів бойовиками готує їх до нападу на всю Україну, вважає Кузьо. Він нагадує про події минулого тижня: вибух у Харкові, підрив мосту під Запоріжжям. "Росія попереджає українців, які захищають свою територіальну цілісність, про наслідки", - каже він.

Російський підхід має три підводних каменя. На думку експерта, Росії не слід сподіватися на перемогу над Україною у зв'язку з обмеженою кількістю своїх військ. У випадку, якщо Москва відправить десятки тисяч солдатів на українську територію, то приховати їх присутність в Україні РФ вже не зможе, після чого послідують нові санкції.

Крім того зростання жертв із російської сторони в кінцевому рахунку призведе до політичної нестабільності в РФ. Втрати росіян продовжують швидко зростати, про що свідчить переповнені морги в регіоні. За деякими оцінками, налічується більше 5500 убитих з боку противника, і 2,7 тисячі поранених, ще 2,8 - зниклих без вісті.

Також таке популярне приєднання до Росії Криму і "гібридна" війна в Донбасі відкрили ящик Пандори російського націоналізму в його крайньому прояві. Якщо президент Росії Володимир Путін полишить затію з "гібридною" війною, то російські націоналісти повернуться в РФ і можуть здійснити зміну режиму. Це може бути небезпечним, оскільки соціально-економічна ситуація в Росії продовжує погіршуватися через падіння цін на нафту.

Поновлення терактів в Донбасі показало, наскільки наївними були спроби глави зовнішньої політики ЄС Федеріка Могеріні згорнути санкцій проти РФ. Тим часом, арешт п'яти росіян у Франції, показує, до якої міри конфлікт в Україні може поширитися на інші частини Європи, зазначено в статті.

Як пише видання The Washington Times, війна в Україні не є "замороженим" конфліктом. Політика США щодо України "провальна", загострення ситуації в Донбасі можна було уникнути.powered by lun.ua