Експерт розповів про повіти, регіони, поселення і відмову від міст-повітів

390 переглядів
10
П'ятниця, 29 травня 2015, 16:33

Конституційна комісія вирішила називати населені пункти "поселеннями", відмовитися від міст обласного значення, а АР Крим, Київ та Севастополь називати "регіонами", як і області.

Про це розповів співавтор законопроектів про адміністративно-територіальну реформу Анатолій Ткачук у інтерв’ю "Європейській правді".

Він підтвердив, що залишиться трирівнева система устрою, що члени робочої групи Конституційної комісії погодилися змінити назву "район" на "повіт", а утворення рівня області назвати "регіонами".

"Дехто наполягав, що має лишатися "населений пункт", хоч вмирай. Хоча українською мовою є назва поселення. І тут є принципова відмінність, бо за українською назвою люди "поселилися", а населений пункт хтось створив, "населив". Але зрештою домовилися про "поселення", - розповів Ткачук.

"Так само йшла дискусія про район і повіт. Казали, мовляв "повіт – нехарактерно для України". Чому нехарактерно? Навпаки! Але аргументом стало те, що після об’єднання районів виникатиме плутанина, про який район йдеться – про старий чи про новий? Тому має бути нова термінологія", - пояснив він.

"І щодо обласного поділу – ми залишили родове поняття "регіон", яке буде вживатися замість довгого терміну "області, Автономна республіка Крим, Київ та Севастополь". Хоча, на мій погляд, краще було би замість "регіону" вживати "край", - додав Ткачук.

Він також повідомив, що у проекті експертів "вже не передбачається міст обласного значення чи міст-повітів, тобто великих міст, які відокремлені від оточуючої сільської території", – хоча й не всі згодні з цим.

"Асоціація малих міст разом з "Батьківщиною" кажуть: "Давайте всім містам надамо статус міст обласного значення, витягнемо їх з районів". Але ж практика показала, що якщо з району витягнути місто, залишиться повний депресняк, без внутрішніх зв’язків. Витягування міст з адміністративних територій іде на шкоду і адмінтериторіям, і містам", - сказав Ткачук.

Серед здобутків він назвав те, що люди почали розуміти, що "їм не потрібне утримання сільради, яка нічого не дає для громади".

"Найрішучіший прогрес у нас відбувся в сфері бюджетної реформи. Тут відбулася бюджетна революція, зміни дуже кардинальні. Змінено підходи до формування бюджетів і бюджетного вирівнювання і на сьогодні наша бюджетна система подібна до північноєвропейських країн. Вже перший квартал показав, що громади мають кращий фінансовий результат, ніж  мали би, якби залишилась стара бюджетна система", - розповів експерт.

"Але, звичайно, тут є ризики. Новий підхід створює мотивацію для розвитку громад, але також закладає більші диспропорції між економічно більш спроможними і економічно слабкими. Тому чим довше ми будемо тягнути з реформою територіального устрою, тим довше зростатиме диспропорція між багатими і бідними, що катастрофічно неприпустимо", - додав він.

Зазначимо, що адміністративно-територіальна реформа – одна з вимог Ради Європи.

Раніше керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко розповідав, що в його пропозиції передбачено створення 129 повітів замість 490 районів, близько 1,5 тисяч громад замість 11,5 тисяч нинішніх суб'єктів місцевого самоврядування. Зі 129 повітів 10 припадає на окуповану частину Донбасу, а 8 – на Крим із Севастополем. Видання "Збруч" навіть сформувало відповідну мапу.

Повітова модель устрою України. Джерело - "Збруч"

Згодом Коліушко виявив у себе помилку і назвав доцільним планувати у Харківській області не 5, а 6 повітів.

Були й інші експертні пропозиції. Наприклад, Юрій Ганущак передбачав близько 100 повітів.

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 193.178.190.---Петро Юнка29.05.2015 22:48
Дорогий Пане Коліушко!
Я був десятки разів у Польщі!
Вони районів(повітів) не знищували, а громада(гміна) існує одна на 6-10
сіл. 3-5 тис ю чоловік. І хватить вже з нас експериментів.
Беріть від людей, що у них працює чудово !
Ну і звичайно в кожноному селі солтис (староста)
Шкода Украни, знову прийшли непрофесіонали до влади.
IP: 178.213.168.---shw-ve29.05.2015 20:34
Знову по селу потопталися.
IP: 109.251.197.---DonCarlo29.05.2015 20:01
Так звана комісія не може без Росії і партії регіонів. Тому й сунуть "поселення", по російському "посєлєніє" або "посьолок", навзамін споконвічного українського "село", бо по російському "дєрьовня". Та замість області регіон, але без змін меж, хоча яка це область (регіон), в яку входять 4-6 повітів. Чогось бояться чіпати області, мабуть мєстний бізнес (Еліта) не дозволяють. А по селу можна їздити - що продналог силою забирати, розкуркулити і колективізувати, організувавши голод, загнавши на відбудову Донбасу і на цілину, на будови Києва та інших міст. І от отримавши в 2014 році єдине джерело надходження валюти від села, ще й загнати на фронт-АТО (більшість мобілізованих і загиблих селяни) для захисту статків і безпеки сочінітєлєй конституції
IP: 178.94.169.---Oleg Bugaets29.05.2015 19:57
повіт для мене як в свій час ХМАРОДРЯП-і де цей хмародряп?
IP: 93.76.29.---Костянтин Свіржецький29.05.2015 18:44
А нах...я все це треба? Яке обгрунтування?
Усі коментарі