"Газпром" витратив 2,4 трлн рублів на незатребувані проекти - ЗМІ

Середа, 29 липня 2015, 06:33

Мінекономрозвитку РФ прогнозує, що видобуток газу групою "Газпром" в 2015 році складе 414 млрд куб. м, що є найнижчим показником за всю історію компанії.

Про це пишуть "Ведомости".

Видобувні потужності "Газпрому" - 617 млрд куб. м, тобто третина з них - більше 200 млрд - залишаються незатребуваними.

У 2014 році експорт "Газпрому" зменшився в порівнянні з 2008 на 40 млрд куб. м, продажі в Росії впали на 90 млрд куб. м. Весь цей час компанія продовжувала інвестиції у видобуток і газотранспортні потужності.

За словами аналітика "Сбербанк CIB" Валерія Нестерова, були допущені прорахунки в оцінці попиту. Коли приймалися рішення про збільшення видобутку, важко було передбачити, що стільки негативних факторів зійдеться одночасно: це і зміна правил регулювання європейського ринку, і поява нових постачальників, і сланцева революція в США, і конкуренція з незалежними виробниками в Росії, і загострення політичної ситуації.

Один з партнерів "Газпрому" в Європі заявив, що "Газпром" може розраховувати на якесь збільшення поставок до Європи через падіння там видобутку, але не на зростання споживання, попит стагнує, ЄС продовжує розвивати альтернативну енергетику.

Проте Європа декларує відмову від російського газу. Єврокомісія вже заблокувала будівництво "Південного потоку", а "Газпром" витратив 56 млрд руб. на викуп часток у проекті у іноземних партнерів.

Для газопроводу вже замовлені і частково відвантажені труби на 2 млрд євро. Застопорилося і будівництво альтернативного "Турецького потоку". Розірваний контракт з підрядником - італійської Saipem, яка тепер вимагає неустойку.

 "Газпром" на початку липня зупинив і будівництво системи газопроводів "Південний коридор", за якою газ повинен був надходити в "Турецький потік".

На "Південний коридор", загальна вартість якого - 715 млрд руб, вже витрачено близько 300 млрд руб. Міллер обіцяв перенаправити газ з Ямалу в Китай по газопроводу "Алтай", контракт очікувався в середині 2015 року, але тепер і це питання відкладається, Китай переглядає енергобаланс.

У 2011 році "Газпром" запустив газопровід Сахалін - Хабаровськ - Владивосток потужністю до 30 млрд куб. м і вартістю 467 млрд руб. По ньому також планувалося поставляти газ до Китаю з проекту "Сахалін-3" або на завод "Владивосток СПГ". Але від будівництва заводу вже відмовилися, а газ "Сахаліну-3" вирішено направити на розширення діючого на острові заводу СПГ. Тобто тепер газопровід може виявитися не потрібен.

Через сланцеву революцію "Газпрому" довелося відкласти освоєння Штокманівського родовища, для його розробки були побудовані дві платформи за 59 млрд руб., А тепер "Газпром" збирається списати за проектом 22,3 млрд руб. збитку.

Таким чином, "Газпром" міг витратити на незатребувані проекти як мінімум 2,4 трлн руб. Зараз на Московській біржі стільки коштує "Роснефть".powered by lun.ua