Джемілєв розкрив деталі розмови з Путіним перед анексією

Понеділок, 13 лютого 2017, 11:33

Президент Російської Федерації Володимир Путін перед анексією Криму намагався вмовити Мустафу Джемілєва на співпрацю з РФ.

Про це сам народний депутат і уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу розповів в інтерв'ю "Апострофу".

За словами Джемілєва, у середині березня 2014 року йому не пропонували посади, але "був підкуп іншого порядку".

"Вони одразу ж прийняли постанову про гарантії прав кримськотатарського народу, визнавали Меджліс і говорили про те, що представництво кримських татар у структурах влади буде не менше 20%. Говорили про те, що негайно відновлять топоніміку, що кримськотатарська мова буде державною нарівні з російською", – розповів він.

"Ми знаємо ціну обіцянкам росіян, тому Чубаров тоді сказав: "Ви ухвалюйте свою Конституцію, напишіть усе те, що ви зараз говорили, а в нас із вами жодних угод немає, тому що ви незаконно увійшли сюди". На цьому все й скінчилося", – зазначив він.

"Коли я розмовляв із Путіним по телефону за чотири дні до референдуму, він мені теж говорив про те, як ощасливить кримських татар, обіцяв соціальні проблеми всіх кримських татар вирішити впродовж декількох місяців і говорив, що Росія – велика країна, вона за кілька місяців зробить більше, ніж Україна за 23 роки своєї незалежності", – згадав Джемілєв.

Але він відповів Путіну, що кримські татари у важкому становищі саме через Росію, а переговори потрібно вести з керівництвом України, і для їх успішності – вивести війська з української території. За словами Джемілєва, російський президент тоді відповів: "А ось ми подивимося, референдум за чотири дні буде".

"Загалом, він дивно поводився. Почав розповідати, що владу в Києві захопили бандити, фашисти... Я розумію, ти своїй публіці такі речі говориш, а людині, яка з цього Майдану прийшла, розповідати, що там бандити прийшли – це просто маячня", – зазначив він.

"Або він, скажімо, мені каже: "Ось є побоювання, що між російськими військовослужбовцями й кримськими татарами може виникнути конфлікт, кровопролиття, ми б хотіли цього уникнути". Найцікавіше те, що того самого дня він говорив, що жодних військовослужбовців Росії в Криму немає", – додав Джемілєв.  

Він упевнений, що кожен день наближає повернення Криму до складу України:

"Одразу ж, як у мене відбулася розмова з Путіним, я звідти виїхав до Брюсселю на нараду НАТО, вони теж говорили, що у нас все рухається повільно, але впевнено. Тож Росії не уникнути звільнення Криму: або буде розпад Росії й вона буде змушена його віддати…".

"Якщо подальша поведінка Путіна такою й буде, то до цього (розпаду) і йде. Якщо виходити з інтересів Росії, то він (Путін) у жодному разі не мав заходити до Криму", – додав Джемілєв.

Він вважає, що у Європи немає альтернативи санкціям для Росії: "Або йти військовим шляхом, або санкції. Більше ніяк". А військовий шлях деокупації Криму "практично неможливий", вважає Джемілєв: "Ані люди не підтримають, ані західні партнери не зрозуміють".

Олена Рощенко, УПpowered by lun.ua