Рада зі скандалом провалила призначення "аудитора" для НАБУ

Четвер, 23 лютого 2017, 11:26
Рада зі скандалом провалила призначення аудитора для НАБУ

Верховна Рада не змогла визначити кандидата до складу комісії зовнішнього контролю з проведення аудиту ефективності діяльності Національного антикорупційного бюро.

Після скандалу з кандидатурами парламент відправив це питання на доопрацювання комітету з питань запобігання і протидії корупції.

Депутати почали розглядати проект постанови №5571 авторства Єгора Соболєва, якою пропонувалося визначити кандидатом до складу комісії зовнішнього контролю з проведення незалежної оцінки НАБУ Роберта Сторча – заступника генерального інспектора департаменту юстиції Сполучених Штатів Америки.

Багато хто обурювався тим, що американець претендує на цю посаду. Єгор Соболєв пояснив, що закон висуває до кандидата як вимогу досвід участі в міжнародних організаціях і судах – а таких експертів в Україні немає. "Кому ви готові довірити аудит НАБУ з українських експертів?", – запитав депутат.

Однак раптом парламенту запропонували іншу кандидатуру – Найджела Брауна: голова фракції БПП Ігор Гринів запропонував його від імені фракцій "Блок Петра Порошенка" і "Народний фронт".

Голова Верховної Ради Андрій Парубій сказав: "Є дві кандидатури – Роберт Сторч, якого запропонував комітет… І друга кандидатура, запропонована фракціями. Я мав зранку розмову з двома головами фракцій, де було чітко вказано, що пропонує Верховна Рада. І якщо навіть в інших законопроектах є "за рекомендацією комітету", тут немає цього розділу – тому кожен може запропонувати кандидатуру, а Верховна Рада буде визначатися".

"Коли прийшли до мене двоє голів фракцій, я провів з юристами консультації – і мені чітко пояснили: може бути названа будь-яка кандидатура. Більше того, як повідомили, зараз у залі присутній Найджел Браун – і згідно з процедурою обговорення маємо надати йому слово", – сказав спікер.

Попри обурення в залі, Браун виступив.

Він сказав, що переважна частина його кар’єри – відшукувати правду, і припустив, що його запросили, бо він "на слуху". 

Однак Браун не зміг сказати, хто запропонував його кандидатуру й хто запросив його до України. Він запевнив, що сам сплатив за свій літак до Києва та готель у столиці України.

Ані Сторч, ані Браун не здобули підтримки нардепів. За кандидатуру Сторча, якого пропонував комітет, проголосували 76 депутатів, а за Брауна – 205.

Голова Верховної Ради назвав це "рейтинговим голосуванням" і поставив на голосування кандидатуру Найджела Брауна – але ця пропозиція отримала 214 голосів.

Пропозицію повернути в комітет на доопрацювання підтримали 273 депутатів.

Єгор Соболєв про висування Брауна сказав: "Це нечувана ганьба й ідіотизм. Був проведений конкурс, було рішення комітету, за яке голосували всі представники фракцій".

Іван Крулько обурився, що кандидатуру внесли з порушенням регламенту, – і запропонував Брауну зняти свою кандидатуру.

Сергій Лещенко звернувся до Брауна: "Ваша біографія – це суцільна бізнес-практика… Чи зможете ви бути неупередженим аудитором?".  

"Антикоурпційному аудиту не потрібен бюрократ. Я розслідував найбільші фінансові злочини в світі", – відповів іноземець.

Таку інформацію про Брауна роздали депутатам
Таку інформацію про Брауна роздали депутатам

Юлія Тимошенко, як і Олег Ляшко, запитала, хто запросив Брауна в Україну. За її словами, Роберт Сторч – незалежний експерт, а Найджела Брауна "намагається номінувати" Петро Порошенко, щоб продовжувати корупційні діяння.

До слова, Сторч свого часу працював радником із питань правосуддя у посольстві США в Україні, а у 2014 році був залучений до розробки проекту закону про НАБУ. За словами Соболєва, зараз Дональд Трамп номінував його на високу посаду в США.

Олена Рощенко, УП

"Українська правда" у Threads

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування