ЗМІ повідомили про випадки зникнення цінних речей після обшуків СБУ

Середа, 18 липня 2018, 14:26

Журналісти описали історії трьох чоловіків, до яких з обшуками навідувалися представники Служби безпеки України, після цих візитів у кожного з них зникло чимало цінних речей.

Про це йдеться у розслідуванні медіа-проекту "Заборона".

Перший - інженер-програміст Андрій Кутьін, якого СБУ звинуватила у контрабанді й незаконному поводженні зі зброєю.

За словами чоловіка, під час обшуку в нього вилучили 36 тисяч доларів, зброю з дозволами і багато коштовних макетів зброї, які він колекціонував. Речі внесли до протоколу, але повернули потім далеко не все. Замість грошей, наприклад, дали розписку від знайомого, який нібито позичив їх в Андрія того самого дня. Макети пообіцяли привезти, але повернули далеко не всі.

 

"Я кажу: а де решта? Вони мені: чуваче, вибачай – керівництву подарунки треба було зробити", - згадує Кутьін.

Щодо вилучених речей і грошей, каже чоловік, були постанови прокурора, що вони вилучені безпідставно, бо відношення до справи не мають, тож арешт має бути знятий.

Пізніше Кутьін виявив, що його макети зброї продаються в інтернеті.

 

Зараз справа чоловіка чекає на остаточне рішення суду.

Другий герой розслідування - моряк і колекціонер зброї Олексій Дем’янчук. Чоловік каже, що також був заступником командира батальйону "Січ" з озброєння та допомагав "Правому сектору".

Дем’янчука затримали 18 квітня за підозрою у причетності до міжнародного організованого угруповання торговців зброєю. У його квартирі тим часом тривав обшук. Спершу вдома не було нікого, лише згодом прийшли старший син і дружина. Увечері чоловіку принесли протокол з переліком вилучених речей, де хтось, як стверджує Дем`янчук, підробив його підпис.

За словами Олексія, до обшуку він мав колекцію антикварних револьверів вартістю 200 тисяч доларів.

Після того, як чоловік повернувся із СІЗО додому, він побачив, що його зникла під час обшуку раритетну зброя продається в інтернеті. Зокрема, рідкісний револьвер Гассера. Олексій впізнав його за індивідуальним номером, а також – за барабаном, який йому робив на замовлення зброяр із Бердянська.

 

Зараз Дем’янчуку інкримінують незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

У протокол обшуку потрапили кілька вилучених раритетних револьверів, макети зброї, багато запчастин та пістолети Glock під набій Флобера (патрон для спортивної і розважальної стрільби, на який не потрібен дозвіл, запевняє моряк). Дем’янчук каже, що Глоків запротоколювали близько шести, але він мав таких десять.

За словами чоловіка, також правоохоронці запропонували йому підписати заяву, що він не має претензій до торгівця, який продавав його Гассер.

Олексій запевняє, що переважна більшість зброї, яка в нього була і зникла, – це пістолети, яким більше 110 років і які вже не вважаються зброєю, оскільки набоїв до них не виробляють. А вилучені новіші маузери і парабелуми теж уже не можна вважати за зброю, оскільки з них були вийняті пружини і буйки.

Дем’янчук додає, що в протокол вписали щонайбільше третину з того, що зникло під час обшуку.

Третя історія військового Антона Примушка. Обшук у нього СБУ провела у 2015 році, коли чоловікові інкримінували нелегальну торгівлю зброєю. Тоді Примушко був начальником штабу батальйону "Київ-2". Проте Антона вже давно виправдав суд, а кримінальну справу закрили.

Примушко скаржиться, що під час обшуку в нього забрали бронежилети та розгрузки, робочий реманент, приціли, окуляри нічного бачення, патрони та безліч інших речей. Зокрема, каже військовий, забрали дитячі золоті хрестики та подружні обручки.

За його словами, після обшуку працівниками Служби безпеки України та прокуратури Шевченківського району Києва з хати Примушка зникли речі на суму понад 20 тисяч доларів. Їх так і не внесли в протокол. Перевірку з цього приводу прокуратура закрила.

З того, що в протокол потрапило, повернули теж далеко не все, каже Примушко. Наприклад, вилучили два карабіни, обладнані коштовними прицілами, а повернули вже без них. Також Антон місяцями безуспішно намагається повернути набої.

Колишній заступник голови СБУ Віктор Ягун і екс-прокурор Володимир Петраковський підтвердили медіа-проекту, що випадки зникнення особистих речей під час обшуків не поодинокі.

За словами Ягуна, це явище притаманне не тільки СБУ, а й правоохоронним органам загалом.

Обоє причини таких порушень вбачають у безкарності працівників СБУ. Ягун зазначив, що схожі випадки пригадує, а от серйозне покарання для порушників-правоохоронців – ні.

Петраковський розповів, що прокурори надто залежні від працівників СБУ в оперативній роботі – вони не хочуть сваритися і псувати стосунки, тому вкрай неохоче притягують їх до відповідальності.