Підозрювані в отруєнні Скрипалів причетні до спецслужб – Bellingcat

П'ятниця, 14 вересня 2018, 20:10

Розслідувачі Bellingcat заявили, що підтвердили зв'язок підозрюваних в отруєнні Скрипалів Олександра Петрова і Руслана Боширова до спецслужб Росії. Журналістам вдалося це з'ясувати завдяки паспортним даним, які вони виявили.

Про це йдеться у спільному розслідуванні Bellingcat та The Insider.

"Оригінали російських офіційних документів, які є в розпорядженні Bellingcat і The Insider, переконливо доводять, що ці двоє були зареєстровані в центральній базі даних громадян Росії під іменами "Олександр Євгенович Петров" і "Руслан Тімуровіч Бошіров" і отримали внутрішні паспорти на ці імена в 2009 році", - пишуть розслідувачі.

Однак будь-які записи про цих осіб до 2009 року відсутні.

"Це говорить про те, що ці імена - напевно прикриття для співробітників однієї з російських спецслужб. Що вкрай важливо, в записи про паспорт принаймні одного з них є різні позначки про секретності. Такі позначки, згідно принаймні двох джерел, з якими проконсультувалася команда Bellingcat, характерні для співробітників спецслужб або вищих державних чиновників", - пояснюють журналісти.

Крім того, вони спростовують заяви Петрова і Боширова в інтерв’ю RT про те, що останні довгий час планували свій візит в Солсбері.

Журналісти вказують, що отримали список пасажирів "Аерофлоту". У ньому вказано час замовлення квитків, реєстрації і посадки для кожного пасажира.

 

"Підозрювані зробили замовлення квитків та реєстрацію в інтернеті о 20:00 за Гринвічем (22:00 за московським часом) 1 березня 2018 року, ввечері напередодні їхньої короткої поїздки в Лондон і Солсбері", - повідомляють у Bellingcat.

Розслідувачі пояснили, що вони проаналізували записи з російської централізованої бази даних паспортів і реєстрації громадян і виявили записи про паспорти, що належать підозрюваним.

"Людина, що використовує ім'я "Олександр Петров", дійсно має паспорт на ім'я Олександра Петрова, який народився 13 липня 1979 року в Котласі - невеликому місті на півночі Росії. Дата народження збігається з датою народження Олександра Петрова, який летів рейсом "Аерофлоту" SU2588 2 березня 2018 року, як слідує зі списку пасажирів, вивченого Bellingcat" - констатують журналісти.

 

Фотографія в паспорті цієї особи відповідає фотографіям, опублікованим британською владою, і особі людини, який назвався Олександром Петровим в інтерв'ю RT.

Крім того, журналісти наголосили, що запис про паспорт Петрова "відрізняється особливостями, які не зустрічаються в одному із записів про паспортах, вивчених Bellingcat і The Insider в ході цього і попередніх розслідувань".

Вони зазначають, що у записі про Петрова відсутня історія адрес реєстрації або раніше виданих документів, що засвідчують особу, до 2009 року.

Журналісти пояснюють, що звичайний запис про паспорт містить історію виданих раніше документів, термін дії яких закінчився, закордонних паспортів, виданих цій особі (як минулих, так і діючих) та історію адрес реєстрації.

"Перший - і єдиний - російський документ, що засвідчує особу, вказаний у записі на Петрова, - російський внутрішній паспорт (в обов'язковому порядку видаються громадянам Росії з 14 років), виданий 26 листопада 2009 року та дійсний до сих пір", - говорять журналісти.

У записі про паспорт є поле "підстава видачі документа", в якому зазвичай вказаний попередній документ (з вичерпаним терміном дії), на зміну якому видано поточний документ.

У разі Петрова підставу для видачі нового паспорта вказано тільки "в зв'язку з непридатністю".

"Ця відмітка зазвичай виставляється, якщо попередній паспорт пошкоджений або виявився містить недійсні дані", - пояснюють розслідувані.

У записці від руки, яка додається до запису Петрова, згадується попередній внутрішній паспорт, виданий в Санкт-Петербурзі в 1999 році.

Однак журналісти зазначають, що дані про паспорт за зазначеним номером в базі даних відсутні.

Крім того, запис про паспорт Петрова має печатку із зазначенням "Відомостей не давати".

 

"Такі печатки не зустрічаються в записах про паспорти цивільних осіб. Джерело в російській поліції, яке регулярно працює з централізованою базою даних, підтвердило Bellingcat і The Insider, що ніколи не бачило таку печатку на будь-якій паспортній формі за свою кар'єру. Джерело припустило, що ця позначка застосовується до глибоко законспірованих співробітників спецслужб", - йдеться у розслідуванні.

Гіпотезу про те, що особистість Петрова є підставною, підтверджує інша сторінка в його записи про паспорт, яка призначена для введення біографічних даних, говорять журналісти.

"У записі Петрова ця сторінка залишена порожньою, і крім тієї ж печатки "Відомостей не давати", є приписка від руки "Є лист. С.С. ". За даними згаданого вище джерела, "С.С." - це скорочення, яке часто використовується для "Совершенно Секретно", - пояснюють журналісти.

 

Інший факт, який вказує на особливий статус Петрова - відсутність в його записі про паспорт будь-яких відомостей про його закордонний паспорт, за яким він в'їжджав до Великої Британії.

"Номер цього паспорта вказано в списку пасажирів Аерофлоту, який є в розпорядженні Bellingcat. Однак у записі про паспорт Петрова відсутній будь-який закордонний паспорт, що не відповідає звичайній практиці, коли в такому записі є список всіх виданих владою документів, що засвідчують особу, як внутрішніх, так і закордонних, як діючих, так і з закінченим терміном дії", - наголошують розслідувачі.

Раніше російське ЗМІ "Фонтанка" публікувало інформацію про паспорти Петрова і Боширова, вказавши, що вони відрізняються тільки останньою цифрою (-1294 і -1297), що говорить про те, що вони були видані практично в один і той же час.

5 вересня британські прокурори назвали імена двох підозрюваних росіян, яких вважають виконавцями отруєння в Солсбері. Це - Александр Петров та Руслан Боширов.

Прем’єрка Британії Тереза Мей заявила, що росіяни є офіцерами ГРУ – військової розвідки РФ. Британія отримала європейський ордер на арешт росіян.

У МЗС Росії заявили, що названі імена їм невідомі і заявили про "інформаційні маніпуляції" з боку Британії.

12 вересня президент РФ Владімір Путін заявив, що підозрювані у справі отруєння у британському Солсбері перебувають в РФ, але це просто цивільні особи без кримінального минулого.