В поисках нового лидера: роль "праймериз"

8 просмотров
Среда, 07 марта 2012, 13:03
Павел Шеремета

Так званий "супер-вівторок" на попередніх виборах, "праймеріз", у Республіканській партії США і наближення Митта Ромні до перемоги, наводить на декілька думок щодо нинішньої політичної ситуації в Україні.

Ми всі скаржимось на те, що країні бракує нових сильних лідерів національного масштабу. Багато хто з нас вважає цю проблему фундаментально-історичною – "так довго винищували кращих людей", і безнадійною – "шансів немає".

Те, що зараз саме Ромні лідирує на змаганнях за право бути кандидатом на президентство від Республіканської партії, також говорить про певну кризу лідерства навіть у США. Адже щонайменше на цей момент, Ромні – це зовсім не Лінкольн, не Рузвельт, не Кеннеді, і навіть не Рейґан.

Йому, Ромні, сильно, часом майже фатально, бракує харизматичності й енергійності. Більше нагадуючи електронного робота ніж живу людину, а тим паче сильного лідера, – Ромні став об'єктом для насмішок багатьох американських коміків. 50% республіканців (!) не задоволені ані Ромні, ані будь-яким іншим офіційним кандидатом від своєї партії.

Однак американці вже більше ніж 200 років сприймають дефіцит національного лідера не як фундаментально-історичну, а як структурно-процесну проблему.

Тобто: ми пропустимо існуючих кандидатів через багатомісячне горнило боротьби, тим часом ми разом із пресою детально вивчимо їхні біографії, включаючи їхні доходи й витрати; перевіримо їхні характери, зокрема, як вони поводять себе в умовах тривалого стресу, "якщо тобі не подобається спека на кухні, забирайся геть із кухні"; перевіримо їхні управлінські здібності щодо управління організацією з мільярдними доходами й витратами, якою є президентська кампанія в США.

Це горнило й виділить найкращого в ці чотири роки кандидата, який уже стає лідером за визначенням, оскільки він переміг у цій виснажливій боротьбі.

Ще важливіше є те, що жорсткі дебати між кандидатами призводять до потужної конкуренції ідей, що у свою чергу призводить до підвищення якості й зрозумілості цих ідей для загального населення.

Тобто в результаті процесу "праймеріз", незважаючи на будь-який дефіцит лідерства, кожні 4 роки неминуче з'являються два лідери з конкурентними ідеями й сильною партійноюструктурою, кожен з яких готовий тепер вести адекватну боротьбу з лідером іншої партії за найвищу посаду в країні.

Через чотири роки процес повторюється, але вже без кандидата, який програв на загальних виборах, що гарантує природне оновлення керівного складу партії.

*   *   *

Висновки для України, щонайменше для тих, кого турбує це питання:

1. Відмовитись від цього мазохістично-історичного фаталізму, який набагато більше спричинений слабкістю власного духу й лінивістю власного розуму ніж силою нинішньої влади.

2. Почати брати активнішу участь у громадських рухах і партіях, особливо в тих, які: а) відмовляться від навічного закріплення посади "лідера" за однією людиною, і б) наважаться на відкритий і справедливий процес "праймеріз".

3. Кого нудить від нинішньої політичної сцени в країні – як мінімум, голосувати на "праймеріз", як максимум, запропонувати власну кандидатуру й ідеї на них

4. Тим, хто погодяться на максимум – висвітити свою біографію, включаючи доходи й витрати, і бути готовим до її ретельного вивчення й до шліфування в конкурентній боротьбі своїх ідей, характеру й управлінський здібностей.

Ось так неминуче й з'являться в Україні нові лідери.

Павло Шеремета, спеціально для УПpowered by lun.ua
"Укрпочта" — банк для всех
Как почтовый банк поможет включить в финансовую систему более 15 млн украинцев. (укр.)
5G: гипотетическая угроза или новые возможности?
Несколько фактов о стандартах безопасности 5G и возможностях новой технологии. (укр.)
Депутатский мандат: забрать нельзя оставить
Сохранение демократии и ценностей правового государства в Украине невозможно без сильного и независимого парламента. Ослабление парламента через создание новых и необоснованных оснований для преждевременного прекращения депутатского мандата является ошибочным путем, который ведет к деградации конституционного порядка в государстве. (укр.)
Маркеры таможенной реформы
Какими должны быть первоочередные шаги в реформе украинской таможни. (укр.)
Психотерапия для народа, или Сколько стоит общинам "коронадурость"?
Не имея алгоритмов действий, украинские общины выделяли и продолжают выделять из местных бюджетов значительные средства на проведение мероприятий по дезинфекции улиц и дорог. Это расточительство. Минздраву следует предоставить органам местного самоуправления четкие рекомендации относительно их проведения. (укр.)
Карантин в солнечной Кремниевой Долине
Ощущение было тревожным. Рабочие столы опустели очень быстро, и большинство присутствующих коллег понемногу выносили важное для работы оборудование и складывали в свои авто: мониторы, клавиатуры, компьютеры, а некоторые — даже рабочие кресла. Компания позволяла это делать, доверяя своим сотрудникам, ведь здоровье людей — прежде всего. (укр.)
Коррупционные схемы главных врачей "Укрзализныци"
Я решила рассказать о коррупционной деятельности главных врачей учреждений "Центра охраны здоровья" АО "Укрзализныця". (укр.)
Реклама: