Поправка Лозового-Князевича. Луценко "в шоке", Аваков атакует Порошенко

16627 просмотров
Четверг, 05 октября 2017, 10:01
Алексей БратущакOleksii Bratushchak
журналист УП

"Розвели як кошенят". Цю фразу нардепа-регіонала часів Януковича можуть повторити сьогоднішні парламентарі. У першу чергу, з БПП.

Хоча участь у цьому "розводі" брали і радикали Олега Ляшка, та й колишні регіонали.

Що це за поправка

Йдеться про поправку авторства радикала Андрія Лозового. Поправкою до Кримінально-процесуального кодексу він запропонував обмежити строки досудового розслідування:

"Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) два місяці – у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;

2) три місяці – у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) шість місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Досудове розслідування повинно бути закінчено:

1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Цю поправку Лозовой вніс до 4-го розділу законопроекту №6232. Вона йшла під номером 109.

Як Рада "підтримала" цю поправку

10 липня комітет правової політики (голова – нардеп БПП Руслан Князевич) розглядав поправки до другого читання до законопроекту №6232.

Тоді на поправку №109 авторства Лозового звернула увагу начальник Управління правового забезпечення Генпрокуратури Тетяна Тоцька.

"Тут слід підходити виважено", – дипломатично висловилася проти поправки представниця ГПУ.

Попри це присутні депутати одностайно підтримали поправку Лозового.

Але 3 жовтня у сесійній залі цю поправку "збили". Нардеп Вікторія Пташник заявила про необхідність винесення поправки на голосування. Поправка отримала лише 52 голоси "за".

За регламентом Верховної Ради, така поправка вважається відхиленою.

Але далі відбулася маніпуляція.

Через те, що після трьох тижнів розгляду законопроект зазнав змін, спікер Андрій Парубій закликав зібрати комітет правової політики і повернутися до розгляду тих поправок, які розбалансували документ.

Я поспілкувався з двома депутатами, які брали участь у засіданні цього комітету. Обидва заявили, що на комітеті голова Руслан Князевич оголошував не конкретні номери поправок, до яких Раді варто повернутися, а блоки питань, які підлягають врахуванню.

Лише наприкінці засідання Лозовой заявив, що буде наполягати, щоб його поправку повернули. От тільки комітет за це не голосував.

Натомість у сесійній залі Князевич озвучив низку поправок – серед яких і 109-та Лозового, – на яких, за його словами, наполягає комітет. Після цього парламент пакетом "підтримав" озвучені Князевичем пропозиції.

І це є порушенням регламенту Ради, який вимагає голосування за кожну окрему поправку, а не "пакетного голосування".

Також аналітик Громадянської мережі "Опора" Олександр Клюжев вказує, що за Регламентом ВР депутати не могли голосувати законопроект у цілому, а повинні були відправити його на наступне (третє, – авт.) читання.

Окрім "поправки Лозового", Князевич озвучив щонайменше ще дві поправки, які комітет того дня не підтримував. Йдеться про поправку нардепа Алєксєєва щодо проведення експертизи в кримінальних процесах та поправку Долженкова щодо спецконфіскації.

"Диверсія" чи співпраця Порошенка-Ахметова?

Коли представники БПП дізналися, за що саме проголосували, вони були в шоці. Принаймні, так кажуть рядові депутати президентської фракції.

"Це диверсія", – заявив один нардеп БПП. При цьому сам депутат визнає, що голосував за пакет поправок, але не знав, що до переліку включено ще й "поправку Лозового". Тепер, каже, "почувається дискомфортно".

Ще один нардеп БПП переказав реакцію Генпрокурора Юрія Луценка: "Юра в шоці, думає, чи ходити тепер на роботу".

Сам Луценко прохання дати коментар проігнорував.

Натомість один із депутатів "Народного фронту" питання, "як поправка з’явилася при остаточному голосувані?" – переправляє Князевичу: "Візьміть коментар у Князевича. Ключове запитання: чому Князевич поруч з іншими включив саме цю правку наприкінці?"

На прохання автора поспілкуватися про "поправку Лозового", Князевич не відреагував.

А от Сергій Лещенко переконаний, що поправка з’явилася через співпрацю Петра Порошенка з Рінатом Ахметовим. При цьому, соратника Ляшка було використано для відведення підозр.

Також про роль Лозового як громовідвода розповів нардеп із "Самопомочі".

Натомість сам Лозовой своєю поправкою пишається.

Чим поправка вигідна екс-регіоналам та злочинцям?

Наприклад, ця поправка створює хаос у справах Майдану.

Про це розповів начальник управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк.

"Ця поправка дає підстави сумніватися у легітимності наступних рішень. Велика справа Майдану, у ній зібрали докази проти Януковича, повідомили про підозру, оголосили в розшук, виділили і зупинили. І так по інших високопосадовцях. Але декілька інших епізодів великої справи, вони залишаються фактовими, а розслідуються більше 3 років, це стосовно інших невстановлених осіб. Відповідно, ці справи має бути закрито. І, таким чином, стосовно виконавців справи має бути закрито, а залишається один організатор.

Яка легітимність тієї справи, якщо більше ніхто злочин не вчиняв? Це ті ж самі посередники, через які надавалися вказівки", – пояснив Горбатюк.

Усі ж розуміють, хто може уникнути відповідальності у справах Майдану?..

Коли ще минулої зими автор готував статтю по розслідуванню цих справ, то дізнався, що у слідчих є багато запитань саме до Ахметова.

Питання стосуються зустрічей із Владиславом Сурковим та телефонних дзвінків до Ахметова, які невідомий робив з центру столиці у найгарячіші моменти протистояння на Майдані.

Але "поправка Лозового" дозволить уникнути відповідальності не лише щодо майданівських справ.

Наприклад, має бути закрито справу щодо вбивства Павла Шеремета. Бо її розслідують уже більше року.

Насправді, поправка позначиться не лише на резонансних справах.

Один з нардепів "Самопомочі" навів приклад з викраденням автомобіля. Якщо слідчі не знаходять швидко викрадача, то кримінальне провадження закривається. Якщо після цього за рік автомобіль знаходиться, то притягнути крадія до кримінальної відповідальності буде вже неможливо. Злодій буде ходити та сміятися власнику авто в очі.

Ще один приклад від депутата БПП: "Візьмемо ДТП. У цих справах експертизи можуть тривати місяцями. І захисники винуватців ДТП будуть це використовувати для закриття справ. Винних також не буде притягнуто до відповідальності".

Нині справи, порушені за фактом, не мають визначеного строку, протягом якого їх має бути направлено до суду або закрито.

"Одразу після того, як "поправка Лозового" стане частиною законодавства, може бути закрито сотні тисяч кримінальних проваджень, по яких немає підозрюваних", – пояснив один з нардепів "Народного фронту".

Такий розвиток подій нардеп БПП, з яким я спілкувався, вважає позитивом для поліції.

"Ця поправка розвантажить поліцію. Вони посписують усі "вісякі", з цієї позиції для слідчих ця поправка – добро. Нині розкриття злочинів у поліції на рівні 10%", – вважає цей нардеп з БПП.

Разом з "вісяками" можуть припинити розслідування і багатьох важливих справ, які з об’єктивних причин не встигнули довести до суду.

Чому Аваков вимагає вето від Порошенка?

За "поправку Лозового" голосували БПП та "Народний фронт".

Попри це один з лідерів НФ Арсен Аваков поспішив заявити, що ситуацію має виправити Порошенко.

"Грамотний політичний крок Авакова", – прокоментував заяву міністра внутрішніх справ один із депутатів БПП.

Порошенко може виправити ситуацію шляхом накладання вето. Але на такий крок президент навряд чи піде. Бо попри окремі подібні поправки, у цілому ухвалений законопроект у БПП вважають корисним.

"Це рух вперед. Як це ветувати?" – риторично запитує нардеп БПП.

За таких обставин увесь негатив від "поправки Лозового" та участі у проштовхувані її нардепом БПП Князевичем, лягає на Порошенка.

"Президентські вибори розпочалися", – підсумував нардеп БПП.

Олексій Братущак, УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)