В ЄС поки що не враховують планів "союзу чотирьох"

Вівторок, 25 лютого 2003, 15:37
Політичний та економічний виміри ініціативи євросоюзної "п'ятнадцятки" про "Ширшу Європу", яка безпосередньо вплине і на польсько-українські стосунки, коментує у вівторок Rzeczpospolita. Брюссельський кореспондент цієї найбільшої опінієтворчої польської газети Єнджей Бєлєцкі згадує про документ службового використання, надісланий нещодавно польським МЗС до Брюсселю.

У такий спосіб офіційна Варшава звернулася до ЄС із тим, щоби для східних сусідів Польщі створити перспективу, бодай навіть у віддаленому майбутньому, вступу до ЄС. Це, коментує дії МЗС Rzeczpospolita, мало би гарантувати стабільність на схід від Бугу. "Шефи дипломатії "п'ятнадцятки", - підкреслює газета, - не пішли утім аж так далеко. Співпраця із сусідніми країнами у перспективі 10-15 років буде такою як та, котра пов'язує нині ЄС із Норвегією чи Ісландією".

Щодо узгодження ЄС та Києвом умов вступу України до СОТ, в економічному додатку до газети стверджується, що це дає шанси для збільшення польського експорту до "східного сусіда". "Оскільки Євросоюз – найбільший торговий партнер України, - коментує Rzeczpospolita у статті "Перший крок до зони вільної торгівлі", - було це найскладнішою умовою отримання нашим східним сусідом членства у женевській організації. Під кінець переговорів з ЄС Україна погодилася на ліквідацію обмежень для євросоюзних фірм у доступі до поштових послуг, морського транспорту та енергопостачання".

"Крім того, - йдеться у статті, - усталені з Брюсселем умови передбачають набагато легший, ніж дотепер, доступ іноземних фірм до українського ринку. У найближчі роки зникне більшість митних бар'єрів, а зарубіжні фірми матимуть ті ж привілеї, що й вітчизняні. Та передусім важливе те, що євросоюзні підприємства матимуть значно більшу впевненість у тому, що українське законодавство не буде змінюватися так, як це регулярно було дотепер. Учорашні домовленості повинні здинамізувати євросоюзно-українську торгівлю. Минулого року торгові обороти між Україною та країнами "п'ятнадцятки" становили заледве 7,5 млрд. євро, що у вісім разів менше, ніж між Польщею та ЄС.

Зрештою, членство у СОТ – це лише перший крок до створення євросоюзно-української зони вільної торгівлі. В кінцевому результаті, в рамках обговорюваного вчора шефами дипломатії "п'ятнадцятки" проекту "Ширша Європа", економічна співпраця повинна піти ще далі. Прикладом для неї має бути Європейський економічний простір, що єднає країни "п'ятнадцятки" із Норвегією, Ісландією та Ліхтенштейном. У цьому випадку обов'язковими є практично всі засади єдиного ринку, окрім торгівлі сільськогосподарськими та рибними продуктами".

Підготував для УП Ростислав Крамарpowered by lun.ua
Головне на Українській правді