Вихід з політичної кризи. Янукович не президент

Субота, 27 листопада 2004, 16:23
Верховна Рада ухвалила постанову про політичну кризу в Україні, якою фактично анулювала перемогу Януковича.

Для цього Верховній Раді знадобилося 4 години. Відповідне рішення підтримали 307 депутатів. Проти проголосував 1 комуніст, утримався 1 представник "Єдиної України".

Найтяжчим був перший пункт. У депутатів було аж три варіанти, жоден з яких повністю не пройшов.

Але все ж, незважаючи на всі протести комуністів і нескінченне соло Петра Симоненка, що слід відмінити результати виборів взагалі, Верховна Рада визнала результати повторного голосування 21 листопада такими, що "відбулися з порушення законодавства і не відображають волевиявлення громадян".

За відповідне рішення проголосували 255 депутатів.

Отож, Янукович - не президент і навіть не визнаний ЦВК. Хоч рішення парламенту носить політичний, а не юридичний характер - але це значить, що не буде ніякої інавгурації Януковича, бо це повинно відбуватися у парламенті. А Верховна Рада після такої постанови на це не піде. І, враховуючи переговори, які почалися між Ющенком і Кучмою, фактично президент буде змушений змінити склад Центрвиборчкому.

При цьому у ющенківців залишається можливість здобути перемогу вже після розгляду скарг Верховним Судом.

Правда не відомо, чи змириться з цим Янукович і хто буде в такому разі перераховувати голоси?

Верховна Рада висловила недовіру ЦВК у зв'язку з неналежним виконанням обов'язків, передбачених Конституцією й законами України.

Відповідну постанову підтримало 270 народних депутатів.

Парламент також 228 голосами запропонував президентові України невідкладно внести до 1 грудня на розгляд Верховної Ради подання про дострокове припинення повноважень членів ЦВК та внести кандидатури, попередньо узгодивши їх з фракціями.

Також була пропозиція вносити кандидатури до складу ЦВК на підставі пропозиції голови Верховної Ради й кандидатів, що балотуються на виборах президента України, але Литвин заявив, що вона суперечить Конституція.

Також депутати проголосували 307 голосами, щоб Верховна Рада 29 листопада створила слідчу комісію парламенту по розслідуванню порушень виборчого законодавства й обставин установлення підсумків голосування.

Також парламент має розглянути питання про порядок проведення урочистого засідання Верховної Ради у зв'язку із складенням присяги новообраним президентом.

Крім того депутати проголосували 233 голосами 5-ий пункт.

Там пропонувалося комітету з держбудівництва й місцевого самоврядування внести на розгляд Верховної Ради у дводенний строк законопроект про зміни закону про вибори.

У них необхідно передбачити:

- "удосконалення" використання відкріпних посвідчень,

- заборона голосування за межами приміщень для голосування,

- уточнити механізми судового контролю за рішеннями, діями й бездіяльністю відповідних суб'єктів виборчого процесу,

- удосконалити законодавчі механізми забезпечення стабільності діяльності виборчих комісій,

- рівність представництва в них від кандидатів у президенти, у тому числі коректування часток керівних посад у виборчих комісіях.

Крім того, комітету пропонується до 29 листопада 2004 року підготувати проект постанови парламенту про порядок проведення урочистого засідання Верховної Ради у зв'язку із прийняттям присяги новообранним президентом України

У шостому пункті з метою завершення політреформи рекомендується конституційній комісії внести на розгляд парламенту з 1 по 3 грудня законопроект про політреформу (№ 4180) - за умови, що його текст буде попередньо підтриманий підписами 300 депутатів.

Підтримали 6-й пункт 271 депутат.

У сьомому пункті:

- Ющенку й Януковичу пропонується терміново провести переговори для подолання політичної кризи й підписання відповідної політичної угоди;

- закликати представників фракції "Наша Україна" звернутися до своїх прихильників й організаторів акції громадянської непокори до підписання такої політичної угоди утриматися від блокування органів державної влади й управління, комунікацій й установ, що забезпечують їхнє функціонування, оскільки такі дії - "з огляду на зимовий період, можуть привести до негативних наслідків".

За це проголосували 261 депутат – "Наша Україна", БЮТ, СПУ не підтримала. Після чого Нестор Шуфрич назвав прихильників Ющенка "політичними лохами", бо їх лідер не хоче йти на мирову.

У восьмому пункті місцевим органам виконавчої влади й органам місцевого самоврядування рекомендується:

- забезпечити дотримання у своїй діяльності Конституції й законів України,

- а також безперебійну роботу лікарень, навчальних закладів, транспорту, комунальних служб, підприємств зв'язку,

- надавати діючу допомогу правоохоронним органам відносно забезпечення конституційних прав громадян. Проголосував 391 депутат.

Місевим органам вдлади пропонується також запропонувати невідкладно переглянути прийняті після 21 листопада цього року рішення й привести їх відповідно до Конституції й законами України.

У дев'ятому пункті пропонується вважати неприпустимими застосування сили проти учасників акції громадянської непокори, що може привести до подальшого загострення конфлікту. Підтримали 279 депутатів.

Десятий пункт закликає представників міжнародного співтовариства більше зважено ставитися до оцінок ситуації в Україні, а також утриматися від підбурюючих й упереджених виступів і закликів, які тільки ускладнюють ситуацію.

Литвин пропонував взагалі вилучити цей пункт. За постанову дали голосів: "Наша Україна" - 1, СПУ – 0, БЮТ – 1. Підтримало її 242.

Одинадцятим пунктом пропонується доручити голові Верховної Ради невідкладно забезпечити оприлюднення тексту цієї постанови. Підтримало 363 депутати.

Рішенням 337 депутатів постанова набуває чинності від дня його прийняття.


Про реакцию депутатов на рішення Верховної Ради читайте також:

МЕДВЕДЧУК ПЛАНУЄ "СТРАШНІ" НАСЛІДКИ ВІДМІНИ ПЕРЕМОГИ ЯНУКОВИЧА. Шуфрич плутає слова
powered by lun.ua
Головне на Українській правді