Нестор Шуфрич: "Я ніколи не дозволяв собі починати бійку, ніколи!"

Вівторок, 16 серпня 2005, 15:42

Нестор Шуфрич – людина аж надто емоційна. Він протягом двох з половиною годин нашого спілкування від захоплення "чарівними дівчатами" перейшов до криків і ритмічного грюкання кулаком по столі.

У свій офіс Нестор Іванович прийшов веселий і бадьорий. Розповів про "Грін Грей", яких нині не включає в "офіційні заходи" нова влада: група співає російською.

"Але ж як заводять публіку! Я вже просто бачу новий Майдан з "Грін Греєм"! – переконував Шуфрич перед інтерв’ю.

Далі тривала розмова, під час якої було важко навіть перепитувати, чи щось уточнювати – він говорив імпульсивно, голосно та швидко.

Склалося навіть враження, що це така манера поведінки: "забивати" співрозмовника іншими темами, нав’язувати свій сюжет розмови. Якщо ж щось іде не так, Шуфрич дратується.

Відтак за ці години інтерв’ю він розповів про цукрову, м’ясну та зернову "афери", про хабарників та "двієчників", про "лохів" і нових вищих посадовців і навіть погодився сісти за грати "за компанію" з усіма.

Нестор Іванович зовсім не відхрещується від свого бізнесу, бо, як вважає, цим він не наносить державі такої шкоди, як, наприклад, Порошенко чи Ігор Тарасюк.

Хоча й погоджується, що чинить неетично. А після бесіди Шуфрич повністю цензурував питання про особисті відносини з Тимошенко.

В результаті, враження про Шуфрича складається адекватне – людина на своєму місці.

Як і будь–який український політик вищого ешелону, ставить питання моралі, етики та маленького українця вище закону; впевнений у своїй правоті і майже не володіє прийомами самоіронії. Професія не для всіх.

"Є зацікавленість Банкової у тому, щоб контролювати Партію регіонів"

– Недавно ви заявили, що вини СДПУ(о) у зриві переговорів з Партією регіонів нема, і що над зривом переговорів активно працює Банкова. А як саме секретаріат президента впливає на цей процес?

– Що ж, врешті–решт хтось має сказати правду. Я дуже радий, що Борис Колесников вийшов з–за грат. І заради цього треба було зробити все. Я підкреслюю – все. Тому що людина має повернутися додому, людина має бути з маленькою донькою, і якщо заради цього треба було йти на певні компроміси, то я їх сприймаю по–людськи.

– Про які компроміси ви говорите?

 Я хочу звернути увагу на низку заяв, які пролунали з боку і Колесникова, і його оточення. Перше: Янукович, зустрівшись в Печерському суді із Колесниковим, заявляє, що Банкова посадила його за грати за те, що він не погодився на їхні умови формування виборчого списку.

До речі, в своєму інтерв’ю в газеті "Сегодня" Колесников підтвердив, що йому дійсно запропонували, як можливе уникнення арешту, надання місць виборчого списку Партії регіонів для представників Банкової. Хоча в цьому інтерв’ю, з одного боку підтверджуючи цю тезу, з іншого боку, він її пояснює, що говорив не з працівником секретаріату, а з іншою посадовою особою з Банкової.

Я відверто скажу, я знаю, хто ще з посадових осіб, який не є працівником секретаріату, має робочий кабінет на Банковій. Це секретар РНБОУ. Він має свою приймальню і він має свій кабінет на вулиці Банковій. При Кучмі це було на 5–му поверсі.

– Невже Порошенко особисто пропонував....

Судячи із слів Колесникова, я можу зробити припущення, що цією особою міг бути секретар РНБОУ Петро Порошенко. Це припущення і нічого більшого.

Наступне. Приблизно два–три тижні тому ми були свідками того, як Колесников заявляв, що Шокін виконує замовлення і має нести відповідальність за те, що він знаходиться за гратами незаконно. Після того, як Колесников вийшов, він говорить про те, що Шокін тут ні при чому, що тут винні слідчі, які тримали честь мундиру. Колесникову видніше, що він мав на увазі.

Михайло Добкін теж розмовляв з Колесниковим, і той йому також сказав, що з Петром Порошенком мав розмову, який попросив у нього місця у виборчому списку для допомоги щодо уникнення арешту. Він і ще декілька людей чули, як Колесников говорив саме про Порошенка.

– Але до чого тут переговори з СДПУ (о), про які ми розпочали розмову?

Звідси ми бачимо, що є зацікавленість Банкової у тому, щоб контролювати Партію регіонів. Сьогодні соціологічні дослідження показують, що соціал–демократи і "Регіони" разом додають 5–6% до того результату, ніж якби їх обирали окремо. Тобто якщо вони разом – це плюс 5–6%.

Я відверто скажу, що соціал–демократи є найбільш структурованою політичною силою України, і сьогодні потенціал активних дій у СДПУ(о) найбільший серед всіх партій. Сьогодні об’єктивною політичною силою, яка не буде шукати компромісів за рахунок тих людей, які нас підтримують, є тільки соціал–демократи. І всі розуміють, що якщо ми будемо разом, то опозиційний фронт буде зацементовано дуже потужно. Але нам заважають, бо принцип римських імператорів "розділяй і володарюй" діє і на Банковій.

– Не зрозуміло, якщо СДПУ(о) така потужна і сильно структурована, то навіщо вам "Регіони"?

Я сказав, що Партія регіонів менш активна і менш структурована, і сьогодні ми бачимо, що в діях наших колег є деколи незрозуміле нам пом’якшення позицій.

Тому треба говорити відверто: єдиний капітал Партії регіонів – це Віктор Янукович і залишки його рейтингу. Якби ми були разом з лютого–березня, як це планувалось, то ми би втримали ті 30–35% підтримки, які мала опозиція відразу після помаранчевого безладу.

– Так чому ж ви не разом?

Оце питання, яке я задаю собі вже півроку. Точно не з вини об’єднаних соціал–демократів!

– Тобто з вини Партії регіонів?

– Я не буду нікого сьогодні звинувачувати. Кожен робить сам вибір. Мова йде про моїх товаришів, з якими ми працювали два з половиною роки в коаліційному уряді, і з якими ми виграли президентські вибори 2004 року.

– ???

– Остаточна оцінка помаранчевим подіям ще буде дана. Поки що ми можемо сказати одне: жити стало рівно в два рази гірше, ніж було півроку тому.

Чому рівно в два рази?

Тому що, якщо ви зараз порахуєте середні доходи української родини і те, що можна було придбати за доходи в січні і в липні, то ми побачимо, що – рівно в два рази менше.

Але все ж таки, чи є перспективи формування виборчого блоку на базі СДПУ(о) і Партії регіонів?

– Вперше я кажу, що я не можу дати відповідь на це запитання. Якщо до останніх подій я вірив, що такий блок може існувати, то зараз я не впевнений.

– Добре, виявилося, що може існувати альтернатива і такому розвитку подій. Хто може очолити блок, заявлений недавно Леонідом Кравчуком?

– Я думаю, логічно було б, якби цей блок очолила людина, яка може сказати, що завдяки їй відбулася незалежність України – Леонід Макарович Кравчук.

– А ви могли б його очолити?

– Сьогодні є багато політиків, які зробили багато і для встановлення незалежності України, і для її розвитку, і для стабілізації України.

– А Шуфрич нічого такого не зробив?

– Про Шуфрича запитайте у когось іншого. Не питайте Шуфрича про нього самого.

– А чи може очолити цей блок Медведчук?

– Сьогодні я можу припустити, що будь–який з лідерів політичної сили, які ввійдуть у ймовірний блок, може очолити цей список. Хоча я хочу підкреслити, що відповідь на це питання має бути вирішена на якомусь форумі. Логічно було б, якби така ініціатива була від першого президента України.

"Я вам відверто скажу, як людина, яка проводила і провалювала не одне голосування у парламенті – я знаю, як це зробити"

– Я думаю, що якщо ми в Європу будемо наближатися, в першу чергу, європейськими цінами, чи на окремі товари, такі як цукор, які перевищують європейські в два рази...

– Скільки ж він у Європі коштує?

– 380 доларів тонна. А в нас – 1000–1200 доларів за тонну.

– І хто в цьому винен?

– Я думаю, що ми про це скоро дізнаємось. Чомусь страшенна протидія власників цукрових заводів, аби ціна на цукор впала. Сьогодні я не хочу знову згадувати прізвище "шоколадного зайця", але те, що він контролює значну частину цукровиробної промисловості – це загальновідомо. І те, що сьогодні хтось заробить півтора мільярда гривень на спекуляціях пов’язаних з цукром – це теж факт.

– Але ж Порошенко виступав навпаки, за ввіз цукру–сирцю в Україну..

– Я цього не чув...

– Під час голосування про пакет законів про СОТ.

– Для того, щоб провалити будь–яке голосування, не обов’язково самому не голосувати. Я вам відверто скажу, як людина, яка проводила і провалювала не одне голосування у парламенті, я знаю, як це зробити. Провалити голосування, а самому натиснути кнопку "за". Просто домовляєшся з іншими політичними силами. Кажеш, я не можу, бо на мене тиснуть, а ви допоможіть і проголосуйте проти. І це погоджується вище.

– Тобто Порошенко винен у цукровій кризі?

– Я сказав, що підприємства, до яких він сьогодні має безпосереднє відношення, не страждають від того, що їх продукцію купують по завищеній ціні. І я вам скажу дуже відверту річ: на державному бюджеті можна заробити від 10 до 20 мільярдів гривень. І бюджет від цього не постраждає.

– Як це так?

Це – елементарні розрахунки. Я беру зведений бюджет України, віднімаю від нього зарплату. Все інше йде на розвиток і на забезпечення. Розвиток і забезпечення – це фінансові витрати на придбання. Нормально заробити на держзамовленні 3%. А хто не має совісті, заробляє 20% та більше. Це – від 1 мільярду до 4 мільярдів доларів.

Невже цього не достатньо, щоб забезпечувати примхи помаранчевої еліти? Крім цього, вони ще набрались нахабності заробити таку саму цифру на спекуляціях з продуктами першої необхідності!

Ціна на м’ясо на світовому ринку – 1700 доларів на яловичину та свинину. Тобто максимальна ціна на м’ясо в Україні, якщо його імпортувати – 9–10 гривень за кілограм. Чому воно коштує 30–40 гривень?

І невипадково я згадаю зараз інше прізвище – Ігор Тарасюк, керуючий справами секретаріату президента (від УП: насправді посада Тарасюка – керівник Держуправління справами). Він сьогодні контролює "Нашу Рябу" і він сьогодні зацікавлений в тому, щоб ціна на м’ясо не була занижена. Це випадковість? Можливо, Порошенко – випадковість, можливо, Тарасюк. Але це вже перетворюється на закономірність. І люди за ці випадковості платять зі свої кишень.

Одна справа, коли хтось заробив на тому, що поставляє канцтовари для бюджету. Це люди не відчують на собі. Але коли люди купують м’ясо, то це люди відчують на собі. Не випадково по всій країні вже є написи "Льоня, прости, ми погарячились". Такі написи вже в Києві з’явились. Спочатку я їх бачив в Одесі.

– Де вони є?

– Я сам бачив своїми очима на Оболоні такий напис!

– Але це могли зробити...

– Це зробили люди, доведені до відчаю. І вони тихенько пишуть такі написи на парканах. До речі, про паркани. Де ті два тижні, якими була обмежена демократія на вулиці Банковій? Я не уявляю, що можна півроку там рити. Хіба що "ющенкосховисько" якесь!

– Ви говорили про 10 – 20 мільярдів, які можна вкрасти з бюджету...

– Не можна сказати, "вкрасти". Об’єктивно у всьому світі це називається "заробити".

– І хто до нової влади заробляв на цьому?

– Той же Порошенко! Той же Тарасюк! Зараз не випадково замовчується той факт, що тарасюковий "Миронівський продукт" отримав від Бакая газу на 45 мільйонів гривень, і кудись цей газ зник. Мабуть, не випадково Тарасюк так рвався на цю посаду.

– А СДПУ(о) теж заробляло на бюджеті?

– Я не виключаю, що окремі підприємства, власниками яких є члени, в тому числі й СДПУ(о), теж мали можливість поставляти для державного бюджету. І зрозуміло, що в збитки собі ніхто нічого не ставить.

– Хто ще з нинішніх міністрів заслуговує на нищівну критику з боку опопзиції?

– Давайте візьмемо Давида Жванію. Я сьогодні звинувачую Давида Жванію в гибелі людей на Говерлі. Нічого було там потім відволікати увагу розпуском ДАІ.

– А при чому тут Жванія?

Бо він є міністром з надзвичайних ситуацій, а коли йде така масова акція, то він мав забезпечити безпеку людей. Як треба не поважати людей, щоб зупинити їх за 11 км до Говерли, змусити їх іти до Говерли, а потім ще 7 км по серпантині! А наш "бог" прилетів на гелікоптері. Я навіть не розумію, навіщо "богу" був потрібен гелікоптер?! Він же пересувається в повітрі сам по собі.

А заради того, що це покрити, придумали історію з розпуском ДАІ. Нехай навіть не міністра покарати треба було за це, але підрозділ з МНС в Івано–Франківськй області точно треба було покарати.

'Фото

Фото "України молодої"

"Медведчук відпочиває, а до того ходив на допити по дзвінку"

– Як часто ви спілкуєтесь з Медведчуком, де він зараз?

– Дуже часто. Він зараз відпочиває. Я про це заявляв офіційно.

– Чому він не займається активно піаром, не дає інтерв’ю? До виборів залишилося півроку.

Якщо людина відпочиває, то про які піар–акції може йтися? А до того, як він поїхав, то він провів не одну прес–конференцію, декілька разів побував у прокуратурі. До речі, жодного разу його не запрошували повісткою. Достатньо було телефонного дзвінка і Віктор Володимирович з’являвся в прокуратуру по всіх питаннях, які цікавили Генпрокуратуру. Жодного разу він не запізнився.

А про численні незручні і неприємні для влади акції, після яких активізувались дії стосовно Віктора Володимировича особисто, і говорити не треба! Ми свідками були і його прес–конференцій, і його різких заяв, і його "семи помилок Ющенка". Все це було, і не треба говорити, що він не був активний. Якщо порівняти голів партій, то я думаю, що Медведчук був найбільш активним.

– Чому ж СДПУ(о) сьогодні не проводить гучних акцій?

У вас, напевно, неправильна інформація. Будь ласка, читайте не тільки сайт "Української правди", але й інші. Сьогодні лідери СДПУ(о) провели тури по всій Україні. Зустрічалися не з партактивами, а з громадянами України і відкрили речі, в тому числі для себе, про які навіть не сподівались.

Ми з’ясували, що є страшенні заборгованості перед шахтарями, затримують виплати пенсій, затримуються виплати зарплат бюджетникам. В багатьох регіонах вчителі пішли у відпустку без відпускних. Це, до речі, дії, яких ми не пам’ятаємо вже років чотири. Три так точно.

Крім того, ми стали свідками спекуляцій на ринку зерна, коли окремими близькими до помаранчевої влади структурами скуповується зерно за 300 гривень, і тільки через три тижні держава встановила граничні ціни 620 гривень. Тобто що виходить? Спочатку скупили увесь врожай за триста гривень, а потім самі продають за 600? Знову спекуляція?

І я здивований безпорадністю "помаранчевих". Рік тому ми готувалися до протистояння з ними, і ми готували базові теми для дискусій. І ми були переконані, що це будуть теми НАТО, інтеграції з Росією і абсурдність вступу до ЄС найближчі два роки. Крім того, ми були переконані, що ми будемо захищати права російськомовного населення. Зрозуміло було, що їхні права будуть порушені.

І яскравим прикладом тому є ситуація, коли мою заяву, зроблену російською мовою, про авантюрність і незаконність оголошеної Ющенком в Донецьку комунальної реформи дублюють на українську на УТ–1! Це ж було в Донецьку!

– Українська мова є державною мовою...

– Послухайте, читайте статтю 9 Конституції України!

– Але це політика каналу: мовити державною мовою.

– Ви самі сказали – це політика каналу. Політика неповаги до Конституції. Значить, він з неповагою ставиться до як мінімум 55 % відсотків громадян України, які вважають для себе російську мову рідною, і 33% громадян, які вважають себе етнічними росіянами, хоча є громадянами України.

– І все ж, розкажіть які масштабні акції були організовані, про які ми не знаємо.

– Я був на Донеччині, Миколаївщині, Вінниччині, Луганщині, Харківщині та інших регіонах.

– А можна не про ваші візити, а про акції протесту...

– А там були мітинги по всіх областях. І якщо я зараз перерахую кількість тих людей, які взяли участь у цих мітингах, плюс – акції протесту в Криму, то я вас здивую: там буде не один десяток тисяч людей. По закінченню акції там буде цифра значно більша.

– Це мітинги проти "помаранчевих"?

Ні. Мене вже не цікавлять "помаранчеві". Ви знаєте, не випадково помаранчевий – це у всьому світі колір загроз, небезпеки. Я думаю, ми вже не говоримо про "помаранчевих", а про те, що гірше стало жити.

Зараз мова йде не про політичні репресії – ми ніколи не думали, що будемо говорити про зубожіння людей. Я скажу, чому. Я не здивую вас, коли скажу, що ми не збирались відходити від влади у 2004 році. Я не пам’ятаю жодної країни і жодної ситуації, коли економіка країни на підйомі, і країна змінює свою владу. Яка б ця влада не була, моральна чи не моральна. Людям за останні два з половиною роки жити стало краще, і це факт. Те, що нам вдалося за ці 2,5 роки обмежити панування Кучми – це теж факт.

– ???

– Через коаліційний уряд. І це теж факт. І Кучма рахувався з ним. І тут ми досягли не тільки політичного, але й економічного успіху.

– Отже, через відхід від таких успіхів ви і критикуєте найбільше у своїх виступах критикуєте Порошенка, Червоненка...

Та як можна не критикувати Червоненка! Та ви поїдьте по дорогах! А у нього в голові тільки гонки! Хай він забуде, що був автогонщиком, або хай тоді автогонщиком залишається на все своє життя. Я сміявся в свій час, що кума і водія Ющенка призначили міністром транспорту. Ну, зрозуміло, якщо знає, де в автомобіля руль – має бути міністром транспорту. А за те, що ще бігав з проводами у вухах – став міністром зв’язку.

Але тоді я сміявся. А зараз люди гинуть на дорогах! Вчора Піскун сказав, що це з вини "Укравтодору"! І ми бачимо, що залізничні квитки зникли вперше за останні три роки. Мабуть, і потягів стало менше, іншого пояснення цьому нема. І що ми можемо чекати від "Укравтодору" і "Укрзалізниці", якщо він туди призначає своїх кумів і водіїв!

– Про кого ви говорите?

– Наскільки мені відомо, в "Укразалізниці" керує його водій, який працював у нього на якомусь там автомобілі, і він кум Червоненка. Керівник "Укравтодору" теж має якесь відношення до структур Червоненка.

– До речі, ви обіцяли йому подарувати барабан. Коли ви це зробите?

– Треба дізнатися, коли у нього день народження. Я ж пообіцяв йому, що подарую на день народження піонерський барабан на радість його дружині, яка купує йому квитки в Монте–Карло.

– А чому на радість його дружині?

– Вона антикваріатом цікавиться, а піонерський барабан – це уже сьогодні антикваріат.

– А це не пов’язано з тим, що він вас називав вас барабанщиком?

– Такого просто не могло бути, тому що у Львові навіть немає такого ресторану "Закарпаття".

– А як ви з ним познайомились?

– Років п’ятнадцять тому. В барі "Едельвейс" в місті Ужгороді. Зразу наперед скажу, що барабану там нема.

– І ніхто нікого не штовхав?

– Ну, хіба що Євген мене штовхнув коли в такому не зовсім впевненому стані вставав із крісла. Більше я про це говорити не буду.

– З Червоненком ясно. А чому ви так активно критикуєте Порошенка?

– З одного боку ми можемо робити припущення, що Порошенко не дуже турбується, чому такі ціни на цукор… Він сказав, що цукор – це питання національної безпеки України. Це його слова. І він сказав, що РНБОУ буде цим займатися. Дозаймалися...

– Ви винуватите його у лобіюванні своїх компаній. Але Порошенко каже, що переписав свою власність..

Та ж прибутки від власності отримує він! І прибутки від абсолютно незрозумілої ціни на цукор отримує він. І Ігор Тарасюк, якого можна пов’язати з ТМ "Наша Ряба", теж заробляє на надвисокій ціні на м’ясопродукти.

Шуфрич же ніколи на перших потребах людей не заробляв. От вам різниця між бізнесменом Шуфричем і аферистами–бізнесменами Тарасюком і Порошенком. Так, наша родина на чомусь заробляє, але не заробляє на першочергових потребах людей.

До речі, чи вірите ви у самогубство Плужникова?

– Ні, і це моя особиста думка. Я переконаний, що ті, хто міг його спасти, цього не зробили. Але давайте поки про не будемо говорити.

– Хто може бути цього причетний.

- Утримуюсь. Правда буде відома.

"Ну навіщо з Ющенка робити лоха?"

– Якою є ваша оцінка Тимошенко? Ви якось дуже поблажливо критикуєте її діяльність…

– Я скажу, що це сто відсотків уряд невдах. Все, за що вони беруться, все провалюється.

– А якщо конкретно по Юлії Володимирівні?

- Я не можу прем’єра відділити від уряду. Це колегіальний орган, який несе солідарну відповідальність за свої дії.

Я не відділяю Юлію Володимирівну від помаранчевих. Вони разом з Ющенком співали пісні на Майдані. Я не дозволю поділити відповідальність "добрий Ющенко – поганий Порошенко або там лагідна Тимошенко". Нема світло-помаранчевих і темно-помаранчевих. Вони всі помаранчеві. І разом будуть нести відповідальність. Це я вам гарантую!

Інше питання, що їх вдало підставляють. Я наведу класичний приклад підстави з боку оточення Ющенка, коли Ющенка притягнули за вуха в парламент, коли ми робили розбори по сумісниках. Тому що питання сумісників, а тим паче в присутності Ющенка тільки розлютило парламент.

В свій час Кравчук теж був у подібній ситуації, коли Плющ сказав, "Леонід Макарович, що ви нас просите, коли 15 ваших представників на місцях суміщають мандати?". Леонід Макарович миттєво відреагував – на 9 годину хто не подасть заяву, на 11–ту буде звільнений. А після цього парламент буде голосувати те, що я прошу. І пішов з Верховної Ради. На наступний ранок з них всіх зняли повноваження.

Те саме мав зробити Ющенко. Замість цього він там щось спробував говорити, йому кричали "Ганьба!", він змушений був піти з гарбузом з парламенту. Кучма пішов з таким самим гарбузом на 11 році свого президентства. Цей пішов на 4 чи 5–ому місяці. І підставили його Порошенко і Зінченко. Чому вони хотіли поставити на сміх Ющенка і зробити з нього лоха – я не знаю. Це питання їм.

Другий приклад – це коли Ющенка повели на розборки в податкову. Скажіть будь ласка, яким треба бути ідіотом, щоб примусити Ющенка сказати, що він був на базарі і купував акцизні марки. Ну це ж злочин! По–друге, ті марки, які він показував, були марками старого взірця. Це мені ті податківці, які були на нараді, сказали. Ну навіщо з Ющенка робити лоха?

– Ним його роблять Зінченко і Порошенко?

– Зінченко і Порошенко його повели на базар – він сам так сказав! Ну навіщо таке робити? Ми вдячні за це нашим колишнім однопартійцям, але не наскільки, щоб робити ганьбу з усієї країни.

Нам є за що Ющенка критикувати. Не треба його на сміх виставляти. Тому що на сміх виставляється вся Україна. Ми сьогодні не діємо за принципом "чим гірше, тим краще". Дискутувати довкола того, що людям жити погано, ми б не хотіли.

Я ще хочу звернути увагу на такий аспект. Те, що сьогодні розчарування в Ющенку і його оточенні велике – це сто відсотків. І про це свідчить наступне. В лютому місяці рейтинг "Нашої України" був 25%. Рейтинг Тимошенко був 7%, Мороза – 5%, Литвина – менше 1%.

Зараз, згідно з останніми опитуваннями, рейтинг двох "Наших України" (і Безсмертного, і Пинзеника) близько 10%, рейтинг "Батьківщини" близько 20%, рейтинг Мороза залишився на тому самому рівні, піднявся рейтинг Литвина. Розчарування в Ющенку і його оточенні.

Але люди сьогодні не готові ще визнати, що їх надурили всі "помаранчеві". Тому вони починають вірити Тимошенко. Я переконаний, що з часом вони зрозуміють, що їх "обули" всі.

– Ви навели приклади сумісників. Але тим не менше, коли ви були у лікарні, ваша картка теж неодноразово голосувала. Це не політика подвійних стандартів?

– Будьте відверті! Проблема сумісників була не в тому, що вони не були в залі для голосування, а їх картка голосувала! Проблема в тому, що вони на вищих державних посадах (міністри, секретарі, губернатори). І по Конституції не мають права голосувати. Не мають права бути депутатами, не те, що голосувати! Це різні речі.

– І все ж таки, чому ваша картка, порушуючи Конституцію теж голосувала?

– Ви, зараз протиставляючи мене як депутата з губернатором, чи міністром, чи секретарем РНБОУ, або мером міста, тим самим пробуєте їх захистити.

– Ні, просто питаю, чому ваша картка без вашої присутності в залі голосувала.

– Я міг би сказати: запитайте моїх товаришів, тому що мій стан був відомий, чому вони голосували моєю карткою. Але я так не говорю, тому що і в лікарні я був тільки депутатом і не суміщав свій мандат з іншою посадою.

– Вони голосували нею без вашого дозволу?....

– ...Але я не заперечую, що вони голосували моєю карточкою, тому що така практика у ВР.

– Але закон...

– ... Давайте, хай ніхто не голосує чужими картками, а лише кожен своєю особисто! Я вже запропонував, що доступ до свого місця голосування буде мати лише кожен окремий депутат. Я – за. Але поки всі будуть користуватися правом голосувати один за одного, то будь ласка, не критикуйте одного мене. Але коли міністри проти закону голосують...

– У попереднього уряду теж таке було.

– Давайте говорити про соціал–демократів. Всі соціал–демократи здали свої мандати зразу на наступний день після свого призначення. Давайте всіх згадаємо: Медведчук, Різак, Папієв, Кремень, Песоцький... Соціал–демократи дуже уважно ставились до питання сумісників. Тому що цього вимагав від них, до речі, і Кучма, і Медведчук. Кучма дуже принципово ставився до питання сумісників.

"Всі скандальні об’єкти я переписую потихесеньку на себе"

– На кому зараз зареєстрована вся ваша власність?

– На членах нашої родини. На матері і на батьку. Частково вже й на мені. Всі скандальні об’єкти, які викликають найбільше питань, я переписую потихесеньку на себе.

– Але ж ви є народним депутатом ....

– Я в 98 році переписав все на своїх рідних. Так сталося, що на час переписання я вже був розведений, тому не міг переписати на дружину. Інакше я б переписав частину на дружину. Але я попереписував на батька і на матір. А володіти народним депутатам чимось ніхто не забороняє. Але я погоджуюсь з Вами, що це не є досить етично. Та ж мене на це спровокували самі представники правоохоронних органів.

– З точки зору духу закону, законодавець, коли прописував такі норми, намагався уникнути можливості лобіювання депутатами певного бізнесу.

– Підкреслюю, я погоджуюсь, що поступив неетично. Але мене спровокували. Зіграли на відчутті власної гідності. І щоби ніхто не подумав, що я за кимось ховаюсь, я переписав частину майна назад на себе.

– Скільки взагалі кримінальних справ порушено проти вас?

– Близько вісімнадцяти. Після дев’ятої я вже перестав рахувати.

– А скільки разів ви були в прокуратурі і давали свідчення?

– Три чи чотири рази, але коли нормально запрошували. На істерику з екранів телевізорів я принципово не реагую.

– Стосовно чого?

Та різні там кримінальні справи! Мені нема чого скривати. Я вам зараз взагалі скажу про кримінальні справи проти опозиції. Я не кажу, що все бездоганно робилося в ті часи. Я припускаю, що були і зловживання.

Але якщо зараз проаналізувати, хто нині прийшов до влади, то це – наші однокашники. Але двієчники і стукачі, які знищують хорошистів – я не кажу, що відмінників, але таких добрих хорошистів – тільки за те, що вони довели, що вміють працювати.

Наших однопартійців переслідують за перевищення службових повноважень. То я вам скажу, що за це вже мав би сидіти, якщо до цього так підходити, вже весь політикум, починаючи Ющенка і закінчуючи Шуфричем. Всі мають сидіти.

– Тобто вас є за що посадити?

– Ну, я умовно кажу, щоб не відділятися від інших. Я не знаю, але, мабуть і на мене щось би знайшли... Я не виключаю, що за сім років депутатських повноважень... хоча депутатські повноваження і повноваження у виконавчій гілці – це різне, але я готовий нести відповідальність за всіх інших.

Я вже звик до того, що Шуфрич винуватий за все! Я тут готовий нести солідарну відповідальність. Якщо комусь так хочеться, то і за збитий у Криму літак.

– В своєму інтерв’ю раніше ви казали, що нова влада вам щось пропонувала, щоб ви відмовилися від своєї опозиційності. Хто і що вам пропонував?

– Я не буду говорити, що мені пропонували додатково, але мені, приблизно як Колесникову, обіцяли спокійне життя, якщо я поступлюся своїми принципами.

Я не поступився. Прізвища? Хай вони залишаться поки що поміж нами. Це були лише розмови, вони були, як мінімум, про непорушення кримінальних справ. Плюс розвиток декількох напрямків діяльності наших підприємств, укріплення їх на ринку. Якщо ж не погоджусь – їх знищення.

"Нас попереду чекає або тотальна фальсифікація або диктатура!"

– Ви багата людина?

– Не бідна.

– Скільки доходів за минулий рік Ви задекларували?

– Близько 600 тисяч гривень, якщо не помиляюся.

– А чим зараз займаються ваші діти?

– Старший став студентом в академії адвокатури Києва цього року, молодший вчиться в гімназії в Києві.

– Чи правда, що у вашій власності є колишня дача Хрущова?

- Так. Я її придбав у свого давнього товариша, переплатив йому на 50% більше, ніж він заплатив при придбанні, та все відбулося чисто. Ми хочемо зробити її відкритою для відвідування.

Ваша дача в Пущі Водиці. Ви її продовжуєте будувати чи зупинили?

Безумовно, будівлю я зупинив. Але і тут подвійні стандарти – моїми сусідами є Стельмах і Плющ, і вони спокійно заїжджають до себе. Я особисто туди не їзджу, але я чув, що непомаранчевих політиків туди не пускають.

– А чому ви не їздите?

– Тому що стільки галасу, що Шуфрич живе в Пущі Водиці – то хай подавляться! Ми ще питання з’ясуємо... Я від своїх ідей ніколи не відмовляюся і завжди втілюю в життя.

– Ваш образ часто пов’язують з бійками зі своїми супротивниками. Як часто ви б’єтеся?

– Я б’юся дуже рідко, я ніколи не дозволяв собі починати бійку. Більше того, я робив все, щоб її уникнути. Можливо, це сталося через спорт, коли відчуття власної фізичної переваги примушує уникати фізичної сутички.

– А з ким з політиків у вас був такий фізичний контакт?

– Та біля десятка набереться. Вони починали, я відповідав. Але ставлюся до такого дуже негативно, я вважаю, що це неправильно, але ніколи не буду тікати від цього. Якщо хтось починає – нехай і отримає.

– Скільки у вас травм, отриманих під час бійок? Нібито декілька струсів мозку?

– Так, у мене був струс мозку. І я дуже вдячний своїм товаришам, які дали мені принаймні місяць перепочити.

– Після подібних травм лікарі не рекомендують займатися нервовою роботою. Вам не рекомендували йти з політики, щоб берегти здоров’я?

Не дочекаєтесь! Не маю зі здоров’ям ніяких проблем. Було витримано необхідність вилежати перші три–десять днів. Мені навіть дали перепочити більше.

Струс мозку – це тимчасове враження організму, і воно має наслідки лише в тому разі, якщо неправильно лікується. Що ж братам Кличко робити – взагалі ізолюватися від суспільства? Кожен нокаут – це струс мозку! Будь–який боксер, отримуючи нокаут, отримує струс мозку. Якщо людина втрачає свідомість, вона отримує струс мозку!

А політика, на відміну від боксу, не передбачає щоденні фізичні удари, тому особливих ризиків немає. Тому я хочу всіх заспокоїти, а когось, може, розчарувати: я вилежав не десять днів, а рази в три більше, і я абсолютно нормально себе почуваю.

– З ким з політичних суперників ви дружите в неробочій атмосфері?

– Майже ні з ким, бо мені важко спілкуватися з людьми, які, якщо не ініціюють, то принаймні спокійно дивляться на те, як знищують їхніх колег, знищують їх товаришів і заради власного междуусобчика мовчать, хоча тихесенько погоджуються, що це безпрєдєл.

– Яке ваше ставлення до російських політтехнологів? Чи будете знову запрошувати на допомогу під час виборів?

– Та я зараз сам про вибори все розкажу, краще за будь–якого політтехнолога! І все наше керівництво не гірше за будь–якого політтехнолога. Тим більше, що помаранчеві довели країну до такого стану, що ніякого політтехнолога, щоб їх викинути з влади, не потрібно. І тому нас попереду чекає або тотальна фальсифікація або диктатура!

– Ваш телевізійний образ дуже емоційний і активний. Цю нішу та імідж ви обрали самі, хтось підказав, чи це просто у вас такий характер?

Ні, я взагалі дуже відвертий, і поводжуся природньо. І це ви можете побачити по цьому інтерв’ю. Там, де я бачив бажання щось дізнатися – я відповідав щиро і відверто, відчуваючи позитив щодо вас. Коли ж я відчував у запитанні провокацію, то і відповідно і реагував на такі запитання.

P.S. Від УП. На жаль, пан Шуфрич вирізав питання про його особисті відносини з Юлією Тимошенко. Тому ми не можемо подати його відповіді з цього приводу.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді