Селище політичної неслави

П'ятниця, 26 серпня 2005, 12:59

"Все, що ми раніше говорили, перекручувалось і висвітлювалось необ’єктивно", - розповідає голова Обухівської райадміністрації Віктор Остринський. "Судячи з тих періодичних публікацій на сайтах, тиск (великих грошей на розбурхування конфлікту в Козині – УП) відбувається", - зізнається губернатор Київщини Євген Жовтяк. "З усією повагою до свободи слова, мені принизливо давати такі коментарі", - обурюється Петро Порошенко на прохання прокоментувати ймовірність його впливу на судові процеси по справах в Козині.

При цьому всі політики, з якими вдалось поспілкуватись у період літніх відпусток, стверджують одне: за розсварюванням депутатів та селищного голови стоять чиїсь інтереси. Чи то політичні, чи бізнесові.

Козинський політичний квітник

Про політичні інтереси говорять найчастіше в минулому: захищати Горобець було модно за часів Кучми. Валентина Іванівна активно підтримувала на виборах нинішнього президента, конфліктувала з Засухою та Пінчуком (не хотіла давати їм землю). Коли вона звернулась у прокуратуру з проханням провести перевірки законності документів попереднього голови, прокуратура порушила проти неї кримінальну справу. Прийнамні, так раніше бачила ситуацію в Козині колишня опозиція.

Тому на її захист виступали різні громадські організації, ЗМІ (наприклад, 5 канал), партія "Єдність". Остання, зокрема, у своїй заяві від 24 вересня минулого року говорила про "використання силових методів усунення неугодних керівників територіальних громад міст і сіл". Серед "знедолених" згадували Валентину Горобець.

Активно захищав Валентину Іванівну керівник Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін. Він направляв депутатські звернення і генпрокурору Васильєву, і Піскуну з вимогою розібратись, що там відбувалось. Говорячи модною нині мовою – "припинити політичні репресії". Сама Валентина Іванівна є членом його партії, та й ще близько ста осіб, за словами селищного голови – її однопартійці. Словом, у Кармазіна в Козині – потужний оплот.

Невідомо, яку мету переслідував Юрій Кармазін своїми активними діями по допомозі Валентині Горобець (до речі, він їй і надав адвоката для судів) – поговорити з ним не вдалось у зв’язку з його відпусткою. Але знаємо, що за свої такі дії після помаранчевої революції він "отримав погану пресу": під час прес-конференції 20 січня його навіть було звинувачено у роздмухуванні козинського конфлікту. Разом з комуністом Михайлом Потебеньком та нардепом фракції партії "Єдина Україна" Богданом Губським.

"Вуха" Потебенька побачили в Козині після вже згаданих "УП" селищних заворушень 14 січня. Одразу після них він приїжджав туди сплачувати податок в розмірі 13 гривень (за період з 1995 року) за землю, яка була виділена його дружині товариством, як помічникові народного депутата (за версією Потебенька).

За версією місцевих депутатів, Потебенько консультував Горобець щодо правил поведінки "в бою". Від себе додамо, що, згідно з законом "Про плату за землю", земельний податок "сплачується до бюджету громадянами рівними частками до 15 серпня i до 15 листопада".

А стосовно нардепа Богдана Губського, то в Козині навіть є "губа Губського": землі, які, за словами козинців, належать саме цьому депутатові. Його теж нібито раніше бачили у Козині, але з осені минулого року він у селище не навідувався. Сам же коментувати будь-що по Козину телефоном відмовився, а зустрітись з ним також не вдалось – відпустка.

Досить цікавий факт: про закриття Генпрокуратурою справи стосовно селищного голови Валентини Горобець (11 січня цього року) пресі повідомила... прес-служба парламентської фракції партії "Єдина Україна", керівником якої є з початку її заснування і донині Богдан Губський. Чи прес-служба уважно відстежувала події довколо Козина, чи сам ліде?

Люди, які слідкують не лише за подіями в Козині, стверджують, що Богдан Володимирович опосередковано є великим землевласником, новим латифундистом, який володіє величезними масивами від Карпат до Донбасу.

В минулому, до речі, він був головою біржевого комітету Української аграрної біржі. Принаймні так можна прочитати в посиланні на "Яндексі" - причому посиланні на його персональний сайт. Але на самому сайті вже ніякої інформації про відношення Губського до землі немає. У прес-службі депутата "УП" запевнили, що до аграрної біржі він не має ніякого відношення...

"Обпеклись" на Козині і голова обладміністрації Євген Жовтяк, радник президента Ющенка Віра Ульянченко, та голова райадміністрації Віктор Остринський. Взявшись з ентузіазмом за вирішення проблеми навесні цього року (з благородною метою: щоб козинці помирились), вони отримали неприємні відгуки в пресі – "як прихильники та лоббісти Валентини Горобець", що будь-якими методами намагаються чомусь зберегти її на посаді селищного голови.

Так, Жовтяк та Остринський навіть пікетували з козинцями дачу президента. Хоча вони роз’яснюють, що були в день того самого знаменитого президентського дзвінка до прокуратури поряд з пікетчиками виключно через свої службові зобов’язання. Словом, якщо хтось пікетує дачу президента – то там обов’язково мають з’явитися Євген Жовтяк та Віктор Остринський. Бо вони відповідають за спокій і мир у регіоні.

Віру Ульянченко запам’ятали як обмежувача права депутатів на свободу слова та заступницю Горобець перед президентом. Для неї це був майже перший публічний "вихід у люди", після якого активної участі у примиренні села Віра Іванівна нібито більше не брала.

Інформаційна небезпека Козина

Інформаційне поле Козина – дуже багатогранне. Суть не лише в тому, що всі звинувачення Горобець депутати називають повною брехнею і навпаки, але й в тому, що козинці постійно обговорюють бізнесменів та політиків, які знову і знову втручаються у їхні справи.

Відтак мимоволі "з’являються" обставини та факти. При цьому все це підкріплюється "побаченим на власні очі". До високих державних мужів їм не звикати: половина з них проживає в Козині чи має там будинок, дачу. В цьому, звісно ж, криміналу немає. Можемо погодитись з Петром Порошенком, що за чесно задекларовані гроші можна вільно купити земельний пай будь-де в Україні.

Справа в іншому – через надлишок таких "додаткових фактів" практично неможливо розібратися в тому, що відбувається. Хто бреше, а хто каже правду. І що є фактом, а що – домислом. Схоже, заплутались в ситуації й ті, хто міг би щось змінити, і хто з самого початку "розрулювання" конфлікту займав певну чітку позицію.

Так, під час тривалої розмови "УП" з головою Київської обладміністрації Євгеном Жовтяком виявилось декілька справді цікавих непорозумінь.

Наприклад, розповідаючи про сесію, за яку його преса назвала "політичним бандитом", Євген Дмитрович сказав наступне:

- Насправді зал поділився на дві частини. Трохи меншу – це нові жителі Козина, які підтримали депутатів і трохи більшу – це корінні жителі селища, які підтримали селищну голову і кричали "Ганьба депутатам!".

- Ви так добре знаєте жителів Козина?

- Так! Я бачив ситуацію в залі. Моє бачення ситуації таке, що насправді селище розколоте. Не можу сказати, що навпіл, але на дві частини. І це не є в інтересах селища.

Пізніше ж Євген Дмитрович розповів, що не може "мати всю інформацію (про рішення судів у козинській справі - УП). На дату проведення сесії в Козині, яка не відбулася, я стверджую, що легітимними були і депутати, і селищний голова".

Тобто виходить, що за розвитком справи в суді не слідкує. Далі ще цікавіше:

- Питання стоїть в тому, що видумати можна що завгодно – і заворушення в тому числі (мова йде про побиття 14 січня - УП). Мітинг біля сільської ради – це далеко не заворушення, і стаття явно притягнута за вуха, - розповів Жовтяк.

- У слідчого були підстави так вважати, а два суди винесли відповідне рішення...

- Я знаю, кому це було вигідно. Моя позиція в цьому питанні: судячи з тих обставин, і одна і друга сторона не є до кінця щирою, і дії однієї і другої сторони не є до кінця законними. Але в інтересах збереження спокою в селищі і в інтересах збереження ситуації – має зберігатися статус кво – і селищний голова, і селищна рада, і тоді кожна сторона буде контролювати іншу, і незаконне рішення не буде прийнято. Як тільки усувається Горобець, це означає, що депутати, обравши з-поміж себе виконуючого обов’язки, зможуть ухвалювати рішення, які їм хочеться.

- Кому це було вигідно?

- Це було вигідно тим людям, які хочуть за безцінь купити землю. Але не знаю, хто – за цим стоять ТОВ з "собачими назвами" (тобто підставні фірми - УП).

- А чи може бути серед таких осіб хтось з "нової влади"?

- Я припускаю, що дехто із нової влади може бути зацікавлений.

Іншими словами: Жовтяк сказав, що людей ніхто не бив. Відтак два суди міста Києва просто помилились, винісши рішення взяти Валентину Горобець під варту, і на це звернув увагу не суд вищого рівня, а голова обласної державної адміністрації.

Євген Дмитрович також розповів, що ініціював подання від свого імені у Верховну Раду з проханням призначити перевибори і депутатів, і селищного голови. А, коментуючи інформацію в пресі про те, що за словами Горобець, він лобіював 77 га землі для нардепа Михайла Ратушного, Жовтяк повідомив наступне: "Якщо вона справді таке сказала, то... Тобто до цієї фрази я більше схилявся вірити їй, але після цієї фрази я можу погодитися з тими людьми, що вона безчесна людина".

При цьому Валентина Іванівна розповіла "УП", що нічого такого про Жовтяка вона не казала, і це знову хтось щось придумав.

Зрозумівши, що допомогти у вирішенні суперечки в Козині він не зможе, Жовтяк зайняв очікувальну позицію. Нові вибори в Козині ВРУ навряд чи призначить: навіщо вибори в грудні, якщо в березні будуть нові?

"Періодично ми отримуємо інформацію про те, що там відбувається... Ну, коли пікетують президента, коли якісь сутички, то це відомо, але фактично обласна адміністрація не наділена повноваженнями врегулювати цей конфлікт. Законодавець, на жаль, коли писав закони, не зміг чи не захотів передбачити, що може бути така ситуація і її якось можна врегульовувати", - розповів Жовтяк.

Таким чином, по суті ніхто й не відслідковує діяльність нової селищної ради 2005 року скликання, про яку і ЦВК, і президент, і губернатор сказали, що вона нелегітимна. У Валентини Іванівни на це своя аргументація: "А ви докажіть у суді, що вона не легітимна. А до того ми будемо працювати. На благо громади".

Досить схожа з Жовтяком позиція у голови Обухівської райадміністрації Віктора Остринського. "Я підрахував, що за шість робочих днів, з 9 травня, коли я був призначений на цю посаду, я 30 годин вів розмови з представниками селищної голови та депутатів!" Не допомогло. "Там просто є зверху непорядні люди, які розводять простих людей", - додав Остринський і зауважив, що "там наверху" – це не політики високого рангу, а непорядні бізнесмени. Відтак "Горобець тільки те і робить, що ходить по судах і прокуратурах".

Йому теж важко розібратись з усім тим, що відбувається в Козині. З одного боку, і у правовому полі вирішити цю проблему майже неможливо (як приклад, Остринський навів с.Семенівку, де є рішення суду, що селищний голова є легітимним, а 90% людей все одно проти нього і не пускають на роботу). З іншого – діяти треба лише згідно з чинним законодавством. Втім, і тут, як виявилось, є свої нюанси.

Гнучкий суд

З рішенням про поновлення Валентини Горобець як селищного голови, виявилось, все ще не зрозуміло. Так, з одного боку, як вже писала УП, апеляційний суд 22 грудня частково задовольнив скаргу депутатів і направив справу знову на розгляд в Дарницький суд. Цей суд знову визнав Горобець легітимним головою, і депутати подали скаргу в Київський апеляційний суд. І цей суд проявив незвичайну мінливість у своїх настроях.

Так, під час першого засідання суду 12 липня, 27 клопотань Горобець та її адвокатів було відхилено, 2 клопотання про відвід суддів розглянуто і ... теж відхилено. А вже друге засідання 20 липня було кардинально іншим. За словами юридичного представника депутатів селищної ради в суді Олексія Сав’яка, міліція та прихильники Горобець в суд його не пустили. Заступник начальника управління адміністративної служби міліції ГУ МВС в Києві, за словами Сав’яка, був присутнім під час конфлікту, але не віддав відповідного розпорядження впустити адвоката до зали суду.

Суд досить швидко ухвалив рішення на користь Валентини Горобець.

- Вас не дивує така зміна у настроях суддів? - питаю Валентину Іванівну.

- Може, вони до мене прислухались. Я близько сорока хвилин розповідала їм у суді про ситуацію в Козині, що депутати не хочуть працювати на благо громади, постійно брешуть на мене. І ці бабусі старенькі, які приїхали під суд мене підтримати… Може, вони справили на суддів враження.

- А те, що Сав’яка не пустили в зал суду? Він каже, що перешкоджали йому в цьому ваші прихильники...

- Я не знаю, хто йому там перешкоджав! До зали суду він заходив після мене. Де він потім зник – я не знаю…

А тим часом по селі під відкритим листом до Петра Порошенка збираються підписи. Люди просять секретаря РНБОУ не втручатись у діяльність правоохоронних органів і судів. Козинці кажуть, що Горобець сама розповідає про обіцяну підтримку Порошенка щодо її справ у судах. Сама Валентина Іванівна каже: "Це якась маячня. Я нічого такого ніколи не розповідала".

Петро Олексійович також обурено відповів УП: "Я вважаю, що останнім часом ми багато чого базуємо на брехні, припущеннях і плітках. Я ніколи, ні будь-які мої структури, не звертались у козинську селищну раду з проханням про виділення землі. Я ніколи не мав можливості спілкуватись з депутатським корпусом Козина і з селищним головою. Єдиний раз я її бачив у кабінеті президента 20 хвилин. Ні в подальшому, ні до того, ми з нею не спілкувались". А база відпочинку "Чайка" (кондитерської фабрики ім. Карла Маркса) у Козині, за словами Порошенка, належить юридичній фірмі, до якої він, Порошенко, ніякого відношення нині не має.

Порошенко також сказав, що ніхто з його людей не міг звертатись від його імені в суди чи в селищну раду. Тим часом в суддівському середовищі вперто твердять інше: Апеляційний суд змінив своє початкове рішення лише після дзвінка згори.

Зараз в Козині – міжвиборчий і очікувальний період. Ніхто вже не керує ситуацією в в цьому селищі, ніхто, крім суддів та адвокатів сторін, нічого про події там не знає. Як зазначає Жовтяк, і в Держкомземі за порушення при виділенні земельних ділянок ніхто не постраждав.

"Але, не зважаючи на наші 64 справи, порушені за фактом незаконного виділення земель відповідною комісією, яку очолював Жовтяк, на весь шум, жоден землемір не звільнений. Припустимо, що не знали керівники. То поганого землеміра треба було б відсторонити. Але нічого подібного – жоден землемір не постраждав. Це одне пояснення, чому ми досі не володіємо даними щодо реальних власників землі. Від нас органи Держкомзему це просто приховують", - скаржиться губернатор.

А депутати та селищний голова, дивлячись журналістам прямо в очі, говорять один про одного: "Вони все придумали! Вони постійно брешуть!" Суди ж, як флюгер, хитаються то в одну, то в другу сторону. Ще хтось згори, здається, "допомагає їм" обрати вірний напрямок.

P.S. 22 серпня Євген Жовтяк підписав розпорядження, яким заборонено видачу дозволів і погоджень на відвід земельних ділянок у районі селища Козин.

Відповідно до розпорядження, у зв'язку з відсутністю генерального плану Козина, Козинска сільрада не в праві розпоряджатися 1013 гектарами, у тому числі 649 гектарами заплавних земель у руслі Дніпра.

Також документ припиняє дію раніше виданих ліцензій на час перевірки їхньої законності.powered by lun.ua
Головне на Українській правді
Підпишіться на наші повідомлення!