Три шляхи для Ющенка: помирити, розігнати, почекати

Середа, 26 липня 2006, 19:52

Здається, розпал політичних емоцій потроху переміщується з вулиці Грушевського на Банкову. У Верховній Раді більше не гудуть дудки і мегафони, Мороз спокійно "рулить" голосуванням, а депутати Тимошенко взагалі не переступають поріг сесійної зали.

А от у Віктора Ющенка почалося нелегке життя. Саме від нього очікують оголошення фіналу коаліцініади, але ніхто не знає, з яким рішенням президент прокинеться одного чудового ранку.

Проте, на переконання українських політологів, для Ющенка існує лише три дороги.

Найбільш реальною вони називають приєднання "Нашої України" до коаліції з "регіонами". Але при цьому, скоріше за все, відбудеться її переформатування, а можливо, і створення нової.

Експерти передбачають, що до нової коаліції приєднається лише певна частина "нашоукраїнців", а не вся фракція. Але в будь-якому разі, здається, Ющенку таки нікуди не дітися від прем'єра Януковича.

Менш реалістичним на сьогодні політологи вважають варіант розпуску Верховної Ради і оголошення дострокових виборів. Кажуть, до цього Ющенка можуть довести лише авантюристи в його оточенні.

Більш зручним для президента називають варіант з затягуванням часу, який дозволить виторгувати хоч якісь портфелі для "Нашої України".

Сценарій перший – "коаліція примирення"

Вадим Карасьов

Директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов описав його як "білий", тобто позитивний. На його думку, в результаті переговорів Партії регіонів та "Нашої України" буде створена "широтна" коаліція.

"З цієї точки зору можливий компроміс – наприклад, уряд національної консолідації. Поки це привид, який блукає Україною, але він має всі шанси бути матеріалізованим", - вважає політолог.

На його думку, першим етапом такого компромісу може бути всеукраїнський круглий стіл, який поки так і не відбувся.

"Він може оформити пакт еліт як форму переходу до нових політичних можливостей. Головне – яке буде меню на цьому столі, яка буде сервіровка і хто буде там сидіти. Якщо Юлія Тимошенко не братиме участі у цьому столі, цей пакт може переоформитися у такий собі "антиюліанський" фронт. І на період між 2006 та 2009 роком блокувати її політичні можливості", - каже Карасьов.

Але такий варіант, на думку політолога, несе велику проблему для "Нашої України" – "як сформувати і подати алібі, в тому числі і для президента".

"Друга проблема – розподілити посади. При чому вже йдеться не про квоти, а про конкретні персоналії. Третя проблема – як спростувати медичну метафору, що не можна бути трохи вагітною. Бо "Наша Україна" хоче бути і у владі, і водночас у опозиції", - підсумував він.

Поки ж, каже експерт, у "Нашої України" з Партією регіонів "є контакт, але нема стиковки".

Ця можлива нова коаліція, на думку Карасьова, буде вже не антикризова, а "національної консолідації, єднання".

Такої ж думки дотримується й директор Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Він вважає, що скоріше за все відбудеться переформатування коаліції, входження до неї "нашоукраїнців" і висунення Януковича на посаду прем'єра.

"Я мало вірю в те, що вся фракція увійде у цю коаліцію. Це можливо лише за однієї умови: якщо Ющенко їх усіх збере і скаже: "Я вам наказую вступати у цю коаліцію". Знаючи Віктора Андрійовича, його психологію, враховуючи його стосунки з фракцією, я думаю, що це малоймовірно", - вважає політолог.

Володимир Фесенко
"У фракції є прихильники коаліції з Партією регіонів і є категоричні противники. Можливо, було б чесно провести внутрішнє розлучення, розділитися: ті, хто хочуть в коаліцію, приєднуються до неї, ті, хто проти, будуть в опозиції разом з Юлією Тимошенко", - зазначає Фесенко.

Незважаючи на те, що політолог розглядає варіант широкої коаліції як найбільш реалістичний, для "Нашої України" він бачить зовсім не райдужні перспективи.

"Наша Україна" загнала себе в ідеологічну пастку: треба було думати, під якими гаслами проводити виборчу кампанію. Якщо проводили вибори під гаслами "Не зрадь Майдан", а тепер об'єднуватися з Януковичем, то це з етичної точки зору, м'яко кажучи, проблемно", - каже він.

Експерт на 70% впевнений, що Ющенко внесе кандидатуру Януковича на прем'єра, але не раніше, ніж на наступному тижні, "виходячи з його психологічних особливостей".

"Він завжди звик вирішувати все в останній момент, і йому треба показати, що це вимушене рішення, що йому воно дається непросто", - сказав він.

Володимир Полохало

При цьому політолог Володимир Полохало, який є членом БЮТ, вважає входження "Нашої України" до такої коаліції великою зрадою.

"Сценарії для президента надзвичайно обмежені. Дилема, яка зараз стоїть перед ним – розпустити парламент і оголосити дострокові вибори, або "Наша Україна" чи її частина об'єднається з так званою антикризовою коаліцією", - сказав він.

"Круглий стіл має легітимізувати якийсь з цих варіантів – об'єднання чи приєднання зі зміною назви цієї коаліції. Якщо цей круглий стіл відбудеться завтра, і на ньому буде легалізований цей варіант, то це можна буде назвати "до зради залишилася одна доба", - зазначив Полохало.

Він також згоден, що у разі переформатування коаліції її назвуть коаліцією національного компромісу чи національного примирення.

Сценарій другий - розпуск і нові вибори

Здається, на нього вже мало хто сподівається. Фесенко прогнозує цьому варіанту лише 20%.

Водночас, на думку політолога, "парламентська більшість все ж таки побоюється розпуску Верховної Ради, але, з іншого боку, президент побоюється неконструктивних дій з боку більшості".

Такої ж думки дотримується Карасьов, який назвав сценарій розпуску прийнятним лише для Тимошенко.

"Можна ще давати якісь проценти, ставити, раптом хтось встане не з тієї ноги зранку. Така можливість є, але проблема розпуску інструменталізована президентом, який блефує і шантажує Партію регіонів, щоб вона була більш піддатливою при формуванні уряду", - сказав він.

Володимир Корнілов

Водночас директор української філії інституту країн СНД Володимир Корнілов вважає, що навколо Ющенка завжди було немало людей, "прихильників авантюрного розвитку подій", які штовхатимуть його саме до такого варіанту.

"Підтвердженням цього була заява Блоку "Наша Україна" у січні цього року після того, як Верховна Рада відставила Єханурова. Більшість людей у блоці "Наша Україна" закликала Ющенка тоді до розпуску парламенту, хоча це було незаконним, і до введення прямого президентського правління аж до виборів. Якщо тоді, не маючи жодних юридичних і конституційних повноважень, більшість блоку закликала Ющенка до цього кроку, то чому зараз хтось думає, що, коли посади пішли з рук, у блоці "Наша Україна" менше таких людей?", - зазначає він.

Сценарій третій - затягування часу і повний хаос

У цьому варіанті Карасьов вималював Ющенку одразу кілька можливостей для маневру.

"Сценарій "чорно-білий". Можливий розпуск, але без виборів. Або не призначати прем'єра і залишати цю ситуацію в невизначеному стані. Ще один сценарій - квазієльцинський: розпустити – надзвичайний стан, референдум", - сказав політолог.

"Сценарій "троцькістський": "ні війни, ні миру, армію розпустити". Не розпуск і не подача на Януковича. У цій невизначеності, у вуличних акціях, може, хтось бачить можливості для відходу. З юридичної точки зору це нереальний варіант, але його треба розглядати, оскільки в нас колапс конституційного права", - зазначив Карасьов.

Фесенко на сценарій затягування часу відвів лише 10%. "Це ще один варіант, який психологічно був би адекватний для Ющенка. І не розпускати Верховну Раду, і не подавати кандидатуру Януковича", - сказав політолог.

При цьому він припускає, що президент може звернутися до Конституційного Суду і тим самим підштовхнути парламентську більшість до його формування.

На думку Корнілова, частина оточення Ющенка зараз схиляє його саме до затягування часу.

"Це найкращий і для Ющенка, і для "Нашої України" варіант. Підтвердженням цього є ідея "Нашої України" з круглим столом. Це виторговування часу, ще більша кількість аргументів у президента для виставлення більш жорстких умов з певних кандидатур. До цього варіанту будуть штовхати президента", - каже експерт.

Незважаючи на невизначеність ситуації, політологи прогнозують, що вихід з неї Ющенко знайде вже наступного тижня...

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді