Рідний дім Олексія Івченка

Понеділок, 23 жовтня 2006, 17:47

Схоже, що гучно розрекламована так звана "програма з енергозбереження "Рідний дім", яку започаткувало колишнє керівництво ДП "Газ-тепло", стала черговою мильною бульбашкою.

На тлі багатомільярдних збитків НАК "Нафтогаз України" за підсумками 2005 року, можливо, ліквідація наслідків подібного "енергозбереження" і не має належного резонансу, однак нагадувати про себе буде ще дуже довго.

ДП "Газ-тепло" – державне підприємство, яке створене для централізованого забезпечення природним газом регіональних підприємств теплокомуненерго.

Це його профільна діяльність. Підприємство – спеціалізований фінансовий оператор, а не завод чи фабрика по виробництву котелень, котлів та труб.

Сьогодні ДП "Газ-тепло" проводить роботу з підготовки до опалювального сезону, акумулює кошти, погашає заборгованість, тому з 20 серпня поточного року програма, яка не відповідає виробничим завданням, згорнута.

Підприємство не може кредитувати приватний сектор за рахунок власних обігових коштів та коштів, орієнтованих на підготовку до нового опалювального сезону регіональних ТКЕ.

Децентралізація чи централізація?

В теплоенергетиці - найбільш занедбаній сфері комунального господарства - показники втрат тепла сьогодні складають при транспортуванні – до 25%, при її виробництві – до 22%.

Більше третини теплових мереж перебувають в аварійному стані, а ще більше вже відпрацювали амортизаційний термін.

Якщо сюди додати низький коефіцієнт корисної дії котлів, що встановлені ще десятки років тому, експлуатацію кожухотрубних водопідігрівачів з низьким коефіцієнтом теплопередачі, розбалансованість гідравлічного режиму теплових мереж, то можна зрозуміти всю складність положення, в якому перебуває ЖКГ і, зокрема, регіональна теплоенергетика.

Все це потребує формування нової стратегії розвитку комунальної теплоенергетики, визначення її пріоритетів з урахуванням як місцевих, так і загальнонаціональних потреб.

Але вважати панацеєю від усіх бід тільки повну "індивідуалізацію" теплопостачання – крок легковажний, як і однобоке впровадження так званої "програми "Рідний дім".

Можливо, принциповішою її помилкою було якраз вибіркове, безсистемне встановлення індивідуальних систем опалення.

Уявімо п’ятиповерховий будинок – "хрущовку" на 90 квартир. В ньому індивідуальне опалення встановлено у 85 квартирах, але в інших вимушено залишається централізоване опалення, оскільки участь у "програмі" – справа добровільна.

Можна лише уявити, що це означає для місцевого теплопостачального підприємства. Теплотрасу великого діаметру необхідно підтримувати в належному технічному стані, щоб постачати теплоносій для цих "незаіндивідуалізованих" 5 квартир, які розкидані по всьому будинку.

Зазначимо, що у всіх регіонах, де діє згадане "енергозбереження", не існує жодного будинку, де індивідуальне опалення було б встановлене у 100% квартир.

Тому собівартість теплопостачання для квартир, не обладнаних індивідуальними системами опалення, зростає в рази, і в підсумку сумарне споживання газу в будинках з різними видами теплопостачання не тільки не зменшується, а й істотно збільшується.

Виходить, запропонована безвідповідальна схема децентралізації опалення на ділі примушує регіональні теплокомуненерго працювати зі значними збитками.

Маємо те, що маємо!

Зупинимось на основних порушеннях.

* Практично в усіх будинках, де встановлено обладнання індивідуального опалення, не проведено розрахунків на гідравлічний опір газопровідних мереж і відповідно не відбулося заміни як зовнішніх, так і внутрішніх газопроводів на більший діаметр, а існуючі мережі не розраховані на збільшення споживання газу.

Це означає, що встановлене обладнання за умови одночасного включення з початком опалювального сезону функціонувати не зможе, тут просто спрацює захист на котлах, які автоматично вимикаються при низькому тискові газу на вході.

* Згідно з нормативами, для виділення від котлів продуктів згорання житлові будинки (які не обладнані до того газовими колонками і, відповідно, не мають можливості виведення димових газів) повинні обладнуватися прибудованими пристінними димоходами із обов’язковим розрахунком впливу на навколишнє середовище.

Зазначимо, що жодних робіт з побудови пристінних або зовнішніх димоходів в жодному будинку проведено не було.

* В будинках, які були обладнані газовими колонками, котли підключалися до діючих димоходів без відповідних розрахунків (Луганська, Івано-Франківська, Тернопільська, Черкаська області та АР Крим).

* Для різних за метражем квартир встановлювалися котли однакової потужності.

* Встановлення скрізь лише залежних від електроструму котлів ігнорувало болючу проблему перебоїв із забезпеченням електроенергією багатьох сіл та малих містечок України, тобто те, що у знеструмленому на кілька годин або й діб населеному пункті не працюватиме й система індивідуального опалення.

* Під час підключення котлів до газопроводу у м. Армянську АР Крим та м. Ірпені Київської області замість металевих труб використовувались гумові шланги.

* В багатьох містах не проводилось заземлення котлів індивідуального опалення, а як захист від перепадів електричної напруги не встановлювались стабілізатори. Згадані роботи, які забезпечують безпеку користувачів та роботу самого котла, тепер необхідно виконати за додаткові кошти.

* Під час встановлення обладнання індивідуального опалення в м. Алчевську мало місце масове застосування роторних лічильників (замість мембранних), які визнані небезпечними для побутових потреб.

Одночасно відбувалося зростання ціни на послуги встановленого індивідуального опалення. Наприклад, для 3-х кімнатної квартири ціна чомусь збільшилася з 9 до 14 тисяч гривень.

Все вищенаведене дозволяє зробити два важливих висновки:

1. Про жодну економію природного газу при реалізації "програми "Рідний дім" не може бути й мови.

2. Загроза небезпеки від встановленого обладнання індивідуального опалення є реальною і викликає серйозне занепокоєння.

Якщо сюди додати безлад зі звітністю, безсистемність самої "програми", низьку культуру виробництва, то картина дій колишнього керівництва ДП "Газ-тепло" стає ще більш безрадісною.

Після нас - хоч потоп!

Сьогодні так звану "програму з енергозбереження "Рідний дім" зупинено. Нове керівництво ДП "Газ-тепло" вживає невідкладних заходів, щоб не допустити нових Алчевськів та мінімізувати її негативні наслідки.

Негайного вирішення потребує сумна спадщина "менеджерів від бога", які реалізовували "програму з енергозбереження":

· створення сервісних та ремонтних служб;

· створення бази запасних частин.

Зараз ці роботи ДП "Газ-тепло" вимушене виконувати в терміновому порядку. Це при тому, що такі системи з початку 2006 року встановлено у 3444 житлових приміщеннях.

Сьогодні у зв’язку із призупиненням так званої "програми "Рідний дім" ДП "Газ-тепло" вимушене поверти гроші тим замовникам, у яких роботи ще не почалися. А в тих помешканнях, де роботи вже велися, вони будуть закінчені у визначені договорами терміни, обов’язково до початку опалювального сезону.

"Енергозбереження" очима споживачів

"Всім, що я побачив – я просто вражений. І для мене найважливіше те, що говорять люди. Тепер мене цікавить одне: як зробити так, щоб ця програма якомога швидше запрацювала по всій Україні… Це просто чудово, як все просто!" - ці слова нинішнього народного депутата, а тоді ще прем’єр-міністра України Юрія Єханурова на тлі викладеного вище виглядають дещо неоднозначними.

Можливо, наш професійний, аналітичний підхід до так званої "програми" не вписується в настрій загального захоплення споживачів, який відзначав екс-прем’єр-міністр?

Тоді почитаємо, що ж насправді "говорять люди"…

У колективному листі від 15.05.2006 року мешканці будинку по вул. Інтернаціональній, 3 - А з ощасливленного "спасінням" м. Алчевська пишуть, що в угодах, які їм принесли підписували аж через два місяці (!) після встановлення обладнання індивідуального опалення (!), ціни значно зросли порівняно з розрекламованими.

Крім того, "благодійники" пред’явили до оплати рахунки на споживання тепла, якого вже 15 років не бачили жителі цього будинку (є відповідні документи про неможливість його підключення до централізованого теплопостачання).

І, що видається найбільш цинічним, це вимоги оплати "теплопостачання" за так званий "опалювальний" сезон 2005/2006 років, коли будинок взагалі не могли підключити до тепла!

Але цікавим вже скоріше для правоохоронних органів видається інший факт – вимога оплатити роботи із заміни "внутрішньодомових та зовнішніх" газопостачальних мереж.

Ми вже говорили вище, що ці роботи не проводилися, і є загроза, що опалювальний сезон для споживачів індивідуального теплопостачання може не розпочатися взагалі! Виникає природне запитання: куди пішли гроші на подібну "заміну" і що означають "адміністративні витрати", коли всі інші види робіт мають конкретну розшифровку?

Аналогічна ситуація з накручуванням ціни – також в м. Алчевську, у будинку по вул. Л. Толстого, 95 – Б, де ціна на встановлення індивідуального опалення зросла з розрекламованих 8500 гривень до 10140 гривень! І знову та ж схема: спочатку встановлюється обладнання без угод (!) з клятвеними запевненнями, що "все гарантує держава", а потім виникає угода вже з новими цифрами.

Подібні скарги надійшли від жителів будинків по вул. Кірова, 18 (заява від 08.06.2006 року), вул. Чапаєва, 166 – Б (заява від 13.06.2006 року), вул. Гмирі, 44 (заява від 01.06.2006 року) та багатьох і багатьох інших.

Про те, що наші "благодійники" керувались "не словом, а ділом", свідчить заява мешканців будинку по вул. Московській, 23 з того ж Алчевська.

На вимогу пояснити причину зростання ціни на встановлення обладнання індивідуального опалення проти розрекламованої та пояснити, чому вартість котла "Ferroli Domi compact C-24" в торгівельній мережі складає 2745 гривень, а у ДП "Газ-тепло" - 3585 гривень, помаранчеві менеджери "нічтоже сумяшеся" "вместо пояснений и официального ответа… ведут себя вызывающе, угрожают физической расправой, оскорбляют".

Заляканих людей навіть примушували підписувати договори із завищеними цінами за допомогою міліції! Але коли й це не подіяло, то, як вказують автори, "… 29 апреля 2006 года работники ДП "Газ-тепло" приехали в сопровождении охраны, вооруженной автоматами, и в грубой форме, под угрозой лишения свободы и ещё большего увеличения стоимости работ (тобто "поставити на лічильник" - авт.), требовали подписать договор на суму 10660 гривен. Мы обращались с заявлением в милицию с просьбой защитить нас и оградить от оскорблений".

З моря заяв, протестів і звернень можна лише уявити, через що пройшли жителі Алчевська і інших міст, яким помаранчеві "благодійники" нав’язували подібну "боротьбу за енергозбереження"!

Причому "боротьба" ця потребувала неабияких витрат. У колективній заяві, спрямованій до Секретаріату Президента і відісланій для "реагування" до ДП "Газ-тепло", жителі Алчевська питають: "Звідки і навіщо філії "Газ-тепло" у нашому місті (м. Алчевську – авт.) п’ять нових повнопривідних джипів, вартість яких більше 35 тис. $ (кожного – авт.) ?".

Можливо, що ці джипи коштують менше, але все-таки, дійсно, "навіщо і звідки?".

Ігор Савельєв, Заступник генерального директора ДП "Газ-тепло"

Продовження читайте тут

"УП" запросила до дискусії ініціаторів програми "Рідний Дім"

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді